Doom (seri)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Doom
Doom logo.png
Serinin resmi logosu
Tür Birinci şahıs nişancı, Hayatta kalma-korku
Yapımcı id Software
Midway Games
Nerve Software
Yayımcı GT Interactive
Activision
Bethesda Softworks
Yaratan John Carmack
Tom Hall
John Romero
Platformlar MS-DOS
Microsoft Windows
Various consoles
İlk yayın Doom
10 Aralık 1993
Son yayın Doom Eternal
20 Mart 2020

Doom serisi, id Software tarafından geliştirilen, yaratıklı bir FPS, video oyun serisidir. Seri günümüze kadar; 22.yüzyıl'ın ortalarında, kötü işler sonucu Mars'ta yaşanan yaratıklı bir vahşeti, kendine verilen görevleri yapmak ile yükümlü bir asker gözünden ele almıştır.

Ana karakter olan askerin ismi bilinmese de ona Marine diye hitap edilmiştir.

id Tech 1 Dönemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Doom 1[değiştir | kaynağı değiştir]

Doom, serinin ilk oyunu olarak, yapılan kötü işler sonucu; Mars gezegeninde, bir insan kolonisini tehdit eden varlıklara karşı girişilen mücadele olmasını ele almıştır.

Ultimate Doom[değiştir | kaynağı değiştir]

Ultimate Doom, Doom oyunun kapsamına yeni 9 tane zor seviyede bölüm eklenmiş halidir. Yani Doom oyunu ile birlikte yeni 9 tane zor seviyede bölüm içerir.

Doom 2[değiştir | kaynağı değiştir]

Doom 2, Doom'daki yaşanan mücadelenin devamını ele almıştır. Oyuna yeni yaratıklar, yeni müzikler ve iki fıçılı tüfek eklenmiştir.

Master Levels for Doom II[değiştir | kaynağı değiştir]

Master Levels for Doom II, Doom 2 oyununa ek paket olmak amacı ile tasarlanmıştır. 20'den fazla zor seviyede Doom 2 haritası içermektedir.

Final Doom[değiştir | kaynağı değiştir]

Final Doom, 1996'da Windows 95'in yaygın duruma gelmesi ile birlikte, İd Software'in Windows formatında ilk sürdüğü oyundur. 2 tane 32 haritadan oluşan tek kişilik senaryo moduna sahiptir.

id Tech 4 Dönemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Doom 3[değiştir | kaynağı değiştir]

Doom 3, Doom oyunlarının yeniden yapılandırılmış sürümüdür. Motor olarak id Tech 4 kullanıldığı için grafiksel açıdan önceki Doom oyunlarına göre uçurum gibi fark bulunmaktadır. Doom 3; 22.yüzyılda Mars'ta yapılan ölümcül deneyler sonucu oluşan vahşet arasında vahşeti durdurmaya çalışan bir askerin yaşadığı olayları ele alır.

Doom 3: Resurrection Of Evil[değiştir | kaynağı değiştir]

Doom 3: Resurrection Of Evil, Doom 3 oyununa ek paket olma amacı ile tasarlanmıştır. Doom 3'te yaşanan vahşetten 2 sene sonrasını ele alır. Oyuna yeni silahlar ve yaratıklar eklenmiştir.

id Tech 5 Dönemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Doom 4[değiştir | kaynağı değiştir]

Doom 4, İd Software tarafından tasarlanması planlanan 4. ana Doom oyunudur. Motor olarak id Tech 5 kullanılacaktır. Günümüzde henüz piyasaya çıkmamıştır. Senaryosunun hakkında Doom 3'ün devamı olmadığı dışında bilgi verilmemiştir. Fakat senaryosu Graham Joyce tarafından yazılacaktır.