Dewey: Dünyanın Kalbine Dokunan Kütüphane Kedisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Dewey: Dünyanın Kalbine Dokunan Kütüphane Kedisi
Yazarı Vicki Myron
Bret Witter
Orijinal ismi Dewey: A Small-Town Library Cat Who Touched the World[1][2]
Çevirmen Suna Develioğlu
Ülke ABD
Özgün dili İngilizce
Konu(lar) Dewey Readmore Books
Türü Anı, Biyografi
Yayınevi Grand Central Publishing
Türkçe
basım tarihi
Ocak 2009
Anadilinde
basım tarihi
2008
Yayın ortamı Baskı (Ciltli, Karton Kapak)
Sayfa sayısı 304
ISBN ISBN 978-0-446-40741-0 (orijinal)
ISBN 9786055943578 (Türkçe basım)
OCLC 191865523
Sonraki eser Dewey's Nine Lives: The Legacy of the Small-Town Library Cat Who Inspired Millions[3]

Dewey: Dünyanın Kalbine Dokunan Kütüphane Kedisi Vicki Myron[4][5] ve Bret Witter ile birlikte yazılan, Eylül 2008'de yayımlanan best seller[6] bir kitaptır.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl 1988, soğuk bir ocak akşamıdır. Spencer’daki kütüphanenin kitap iade kutusuna bir misafir bırakılır. Bırakılan şey bu defa kalın ciltli bir kitap değil, ufacık, durmadan hareket edip miyavlayan yemyeşil gözlü, sapsarı bir kedi yavrusudur. Kütüphanecilerden Vicki Myron'un sahiplendiği kedicik o günden sonra hayatının tamamını kütüphanede geçirir ve zamanla bu küçük kasabanın maskotu haline gelir.

Kitap raflarının tepelerine tırmanıp uyumaya, kitap okuyanlar okudukları kitaba daldıklarında aniden kucaklarına atlamaya ve kitap arabası ile gezintilere çıkmaya bayılan kediye Dewey adı konulur.

Dewey’e 19 yıl boyunca göz kulak olan kütüphane görevlileri Vicki Myron ve Bret Witter tarafından yazılan ve Dewey’in maceraları konu alan Dewey: The Small Town Library Cat Who Touched the World isimli kitap New York Times, Wall Street Journal ve Publisher’s Weekly’nin “En çok satanlar” listesine girdi.

Eylül ayında çıkan kitabın ilk baskısı hızla tükendi. Şimdi bu kitabın sinema filminin yapılacağı konuşuluyor.[7]

Yayın ayrıntıları[değiştir | kaynağı değiştir]

Kitap aynı zamanda Çince, İbranice, İtalyanca, Korece, Lehçe, Rumence, Rusça, Slovence ve diğer dillere tercüme edilmiştir.

Eleştiriler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • "Dewey, umut ve mutluluk veriyor." - Daily Telegraph
 • "Kütüphanenin sevgili kedisinin tanıştığı insanların hayatlarını nasıl etkilediği ile ilgili çok eğlenceli bir kitap..." - Australian's Womens Weekly
 • "Olağanüstü bir hikaye... Dewey kesinlikle tüm insanlar için bir esin kaynağı." - Jack Canfield
 • "Beş mendil ıslatmama neden olan bu yürek ısıtıcı öyküyü sevdim. Bunun tek nedeni onun olağanüstü bir kedi olması değil, aynı zamanda Iowa halkının ve özelde Spencer kasabasının insancıllığı ve direncidir." - W. P. Kinsella
 • "...Dewey'i hem kedi hem kitap olarak çok seveceksiniz." - Peter Gethers

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Search: Dewey the Library Cat in Google Books
 2. ^ Google Books
 3. ^ Woodman, Rosemary (Autumn 2010). "Myron, Vicki and Witter, Bret with James, Steve: Dewey: There's a Cat in the Library!". School Librarian 58 (3): 158. 
 4. ^ Ayers, Jeff (September 16, 2008). "LJ Talks to Dewey Author Vicki Myron". Library Journal. http://www.libraryjournal.com/article/CA6596535.html. Erişim tarihi: January 26, 2013. 
 5. ^ Fabiani, Louise (January 14, 2011). "Bestsellers Have Gone to the... Cats?". The Globe and Mail (Toronto: The Globe and Mail Inc.): s. R24. http://www.theglobeandmail.com/arts/books-and-media/deweys-nine-lives-by-vicki-myron/article562916/. Erişim tarihi: January 26, 2013. 
 6. ^ Michael Crumb (January 5, 2009). "'Dewey the Small-Town Library Cat' gets a successor". USA Today. http://www.usatoday.com/life/books/news/2009-01-02-dewey-new-cat_N.htm. Erişim tarihi: August 16, 2012. 
 7. ^ "Kütüphanede yaşayan kedi Dewey'in kitabı". Milliyet.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]