Deidara

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Deidara
Naruto karakter
İlk görünümManga 247. Bölüm
Naruto Shippuuden 2. Bölüm
Eser sahibiMasaşi Kişimoto
SeiyūKatsuhiko Kawamoto
Profil
Yaş19
CinsiyetErkek
Doğum tarihi5 Mayıs
SınıfS-Rank
Bilgi
RütbesiKaçak-Nin
BağlılığıAkatsuki
Önceki BağlılığıIwagakure
Akatsuki PartnerTobi
Önceki PartneriSasori
Jutsu/Kekkei genkai

C0
C1
C2
C3
C4
Clay Clone
Earth Release: Hiding Like a Mole Technique
Explosive Clay
Explosive Clay Minions (Anime only)
Explosive Landmines
Iwagakure Kinjutsu
Shadow Clone Technique

Suicide Bombing Clone

Deidara, Naruto isimli anime ve manga serisinin kötü karakterlerinin oluşturduğu Akatsuki isimli grubun bir üyesidir.

Silah olarak patlayıcı kil kullanır. İki elinde de bir ağız vardır. Eliyle patlayıcı kili yer ve killere artistik şekiller verir. Şekil verdiği killeri isterse büyütür, atar ve istediği yerde o kile yoğunlaşarak patlatır. Ayrıca Deidara, yaptığı bu kilden şekillerin hareket etmesini de sağlayabilir. Misal, kuş şeklindeki kilden bir heykeli uçurabilir veya ayak verdiği kilden bir heykeli yürütebilir. Tobi, Deidara'nın ortağıdır.

Iwagakure'den gelmektedir. Bu köy geçmişte Konohagakure ile savaşmıştır.

Kişilik özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Deidara, yukarıda belirtildiği üzere Iwagakure'den gelen kaçak bir ninjadır, o sırada tam olarak yaşı bilinmiyor ama 13-14 yaşlarında köyünün yasak bir jutsusunu çalıp köyünden kaçmıştır, ayrıca kaçarken çaldığı jutsuyu denemek adına köyü patlatmayı ve Kurotsuchi dahil coğu kişiyi tramvatize etmeyide ihmal etmemiştir. Pain, Deidarayı akatsukiye istediğinde alması için Itachiyi göndermişdir ve Deidara teklifi reddettiğinde ise Itachi üzerinde bilinmeyen bir genjutsu kullanmıştır, ve Deidara sanatı yenildiği için çok sinirlenmiştir, bu yüzden ise hayatı boyunca Itachiyi yenmek için çalışır ve farklı teknikler geliştirir, bunlardan bir tanesi ise gözlerinden birini eğitip artık genjutsuya yakalanmayacak hale getirmesidir, bir nevi sharingan karşıtı gibi. Ama bu kadar çalışmasına rağmen asla yenemiyor :(

Akatsuki'de ölmeden önce bir ekip oluşturduğu en son ortağı Tobi, ondan önceki ortağı Sasori'dir. Deidara kullandığı ninja tekniklerini sanat olarak addetmektedir. Yarattığı her bombayı da dolayısıyla birer sanat eseri olarak görmektedir.

En çok bilinen sözü "Sanat bir patlamadır" (Japonca: "Geijutsu wa Bakuhatsu da", İngilizce: "Art is a Bang") sözüdür. Bu söz özgün olarak Japon soyut sanatçısı Tarō Okamoto'ya aittir.

Deidara yarattığı sanattan çok gurur duyar. O kadar gurur duyar ki, herhangi bir şeyin sanatını yenebileceğini reddeder. Bu da savaşlarda kendine aşırı güvenmesine yol açmaktadır. Bu özgüvenine rağmen, baya büyük bir aşağılık komplekside vardır, herhangi birinin onu küçük görmesi/düşürmesinden nefret eder, dayanamaz. Deidara cümlelerini bir tür mırıldanma diyebileceğimiz bir ses ile bitirme alışkanlığına sahiptir. Japoncada "Un" eki olarak geçse de genellikle Ingilizce/Türkçeye "Hm" "Hn" "Mhm" ya da nadiren "Yeah" olarak çevrilir. Bu alışkanlığı Naruto'nun sözlerini "-ttebayo" ekiyle veya "dattebayo" kelimesiyle bitirmesine benzer. Deidara Japonya'daki Naruto hayranları arasında en çok sevilen ve tutulan Akatsuki üyesi olmuştur.

Deidara'nın tekniği, elinde bulunan ağız ile çantasındaki beyaz kili çiğneyerek patlayan böcekler ve kuşlar oluşturması ve bunları "Katsu" diyerek patlatmasıdır. Ayrıca kalbinde bulunan gizli bir ağız daha vardır ve bu ağzıyla kili çiğnerse kendisini patlatabilir.

Ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Deidara, animenin 127-129 bölümleri arasında Uchiha Sasuke ile savaşmış ve Sasuke'nin onu küçümsemesinden dolayı sinir krizi geçirmiş, kalbindeki ağza kili çiğnetip en büyük sanatını yapmaya başlamıştır. Sasuke'nin ondan korkmasını istemiştir. Deidara ölmeden önce Tobi(Obito)'den özür dilemiş ve son sözü klasik olarak "Sanat bir patlamadır" olmuş ve daha önce hiç görülmemiş büyük bir patlamayla ölmüştür.

Normalde Sasuke ölmüştür fakat Suigetsu Sasuke'nin kanıyla Kuchiyose no Jutsu yaparak Sasuke'yi yılanın ağzında çıkarmasıyla Sasuke'yi hayatta tutmayı başarır.

Deidara'nın Öğrencisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kesin olup olmadığı bilinmemekle birlikte animenin yeni bir serisinde Deidara ve yanındaki bir çocukla olan bazı çizimler vardır. İlk olarak bunların hayranlar tarafından yapıldığı sanılsa da Masashi Kishimoto ile yapılan bazı röportajlarda manga çizimlerini de videoya almışlar ve orada Deidara ile yanında bir çocukla resminin olduğu görülmüştür. Bunlar kesin bilgi değildir, fakat yine de yeni seri olduğu düşünülüp Naruto hayranlarını heyecanlandırmıştır.