İçeriğe atla

Akatsuki (Naruto)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Akatsuki'nin sembolü olan kırmızı bulut

Akatsuki (, anlamı "Şafak"), Naruto adlı manga ve anime serisinde geçen, köylerine ihanet etmiş kaçak-Ninjalardan oluşan kurgusal bir suçlu organizasyonudur. Her üyesi S-sınıfı olarak adlandırılan Jounin-üstü bir seviyeye erişmişlerdir. İlk olarak Uchiha Itachi'nin Uzumaki Naruto'yu yakalamak üzere Konoha'ya gelişinde ismi açığa vurulan topluluk, o zamanlar dokuz ninjadan oluşmaktaydı. Daha sonraki manga bölümlerinden edindiğimiz bilgiler ışığında, daha önceki bir dönemde Orochimaru'nun da bu topluluğa üye olduğu ancak Itachi ile aralarında olan bir mesele sebebiyle ayrıldığı anlaşılmaktadır. Naruto serisinin I. kısmından bilindiği üzere Orochimaru, Uchiha Sasuke'nin bedenini istemektedir. Itachi ile olan meselesi de bundan farklı değildir. O zaman onun da bedeni istemiştir ancak Itachi kendisinden daha güçlü olduğu için amacına ulaşamamıştır. Dolayısıyla, yaşça küçük ve yönlendirilebilir olduğu için, Sasuke'ye yönelmiştir.

Bu topluluğun her bir üyesi köylerini terk etmiş veya ihanet etmiş kişilerden oluşmaktadır. Çoğu özel ve nadir dövüş yeteneklerine ve savaş taktiklerine sahip olan tehlikeli insanlardır. Aralarında rütbe paylaşımı olmamasına karşın doğal olarak bir liderleri vardır. Her bir üyeye, üye olduklarının göstergesi olarak bir yüzük verilmektedir. Her kişide bu yüzük farklı bir parmaktadır. Mesela Itachi'nin yüzüğü sağ elin yüzük parmağındadır. Üyeler genellikle ikili takımlar halinde iş görürler. Dokuz kişi olduklarından bir kişi açıkta kalmaktadır. O da aşağıda anlatılacak olan Zetsu'dur. Naruto serisinin II kısmında, liderlerinin belirttiği üzere tüm ülkeler üzerinde gücü ellerinde tutma olarak özetlenecebilecek bir amaçları vardır. Bu amacı gerçekleştirmek için çok uzun vadeli sayılabilecek adımlar öngörülmüştür. İlk kısımdan da kolayca anlaşılabileceği gibi bunlardan birisi her üyeye yakalaması için kuyruklu bir canavarın bijū (尾獣) kendisini ya da taşıyıcısını yakalama görevi verilmesidir. Mesela, Itachi'ye I. kısımda Naruto verilmişti. Herhangi bir üye bir canavarı ya da taşıyıcısını yakaladığında lider ile bağlantıya geçerek hazırlıkların başlamasını sağlar. En yakındaki Akatsuki gizli yerleşkesine yakalanan canavar, olayı başaran ikili tarafından getirilir. Güvenlik sağlandıktan sonra Gedo Mazō adı verilen Juubi'nin boş bedeni Kuchiyose No Jutsu ile yerleşkeye getirilir. Sonrasında canavarın kendisini, ya doğrudan ya da taşıyıcısının bedeninden ayrırak heykelin içine hapsetmek için özel bir ayin başlar. Bu sırada taşıyıcı varsa ölecektir.Bütün kuyruklu canavarlarlar yakalandığı zaman Juubi isimli 10 Kuyruklu canavar ortaya çıkacaktır.Bütün kuyruklu canavarlar bu 10 Kuyruklunun ayrılmış halidir.

Kuyruklu canavarların hapsedilmesi

[değiştir | kaynağı değiştir]

Heykel, görünüş itibarıyla ilginç ve korkutucu bir şekle sahiptir. Oval bir kafa ve kuyruklu canavar sayısı (dokuz) kadar göz bulunmaktadır. Önünde sanki dua edermiş gibi açılmış olan iki adet el birbirine kelepçe benzeri bir yapı ile bağlanmış durumdadır. Açık duran ağız benzeri bir yapıya sahiptir. Gözlerden bazıları beyaz, bazıları ise göz bebeğine sahip durumdadır. Bu, bir kuyruklu canavarın gücünün o göze hapseldilmiş olduğu anlamına gelmektedir. Ayinin başlaması için tüm üyelerin fiziksel olarak o yerleşkeye gelmeleri gerekmemektedir. Lidere ait olduğu düşünülen bir teknik yardımıyla, muthtemelen telepatik olarak, astral seyahat yaparak bedenlerinin görüntüsel yansımalarını uzak mesefalerden yerleşkeye göndererek ayine katılım sağlanabilmektedir. Ayin başladıktan sonra her bir üye taktığı yüzüğün kendi parmağındaki konumunuyla aynı olacak şekilde heykelin ellerindeki parmakların ucunda yerlerini alırlar. Ayin başladıktan sonra heykelin ağzından dokuz adet, ejderha başına benzeyen enerji oluşumları çıkarak canvara ya da taşıyıcıya saldırır. Artık canavarı hapsetme işlemi başlamıştır. Bu işlem belirtildiği üzere, ayine katılan üye sayısına göre en az 3-4 gün, en fazla 5-6 gün sürebilmektedir. İşlem bittikten sonra heykel geri gönderilerek yerleşke boşaltılır. Şimdiye kadar görülebildiği kadarıyla kuyruklu canavarların ilk dördü dahil olmak üzere toplamda yedi tanesinin hapsedilmesi tamamlanmıştır. Liderleri Pain'in belirttiği üzere sadece Naruto'nun içindeki dokuz-kuyruklu en sona bırakılmıştır. Topluluk şu anki gidişatta Naruto'yu ve sekiz-kuyruklu Killer Bee'yi yakalamak üzere harekete geçmiştir.

Akatsuki üyeleri genellikle ikili takımlar halinde çalışırlar. Takımlar, yenilmesi zor bir ikili oluşturabilmeleri için birbirlerinin yetenek ve savaş taktiklerini tamamlayacak şekilde seçilmektedirler. Örneğin Kakuzu, takım arkaşı Hidan'ın (görünürdeki) ölümsüzlüğünü kendi avantajlarına kullanarak düşmanları üzerinde -Hidan onları hareketsiz hale getirdikten sonra- ortalığı yakıp yıkan saldırılar düzenlemektedir. Hidan'ın ölümsüzlüğü ona diğer düşmaları için çok ölümcül olabilecek saldırılardan kurtulma imkânı tanımaktadır. Orochimaru'nun topluluğu terk etmesi nedeniyle sayıları tek sayı olmuştur. Böylece Zetsu tek başına iş yapmaya başlamıştır.

Beyaz Zetsu'nun klonlarından biridir. Bu karakteri özel kılan durum ise Uchiha Obito'ya hastalığı süresince beden olmasıdır.

  • Zetsu (ゼツ)

Beyaz kısmı çakranın yaratıcısı olan Kaguya Ōtsutsuki'nin Mugen Tsukuyomi tekniğini uyguladığında kutsal ağaca hapsettiği insanlardan biridir. Siyah kısmı Kaguya tarafından oğulları Hamura ve Hagoromo kendisini mühürlemeden önce tekrar dirilmesi için çakrasından oluşturduğu varlıktır. Uchiha Madara kendi iradesinden oluştuğunu sanmaktadır. Beyaz Zetsu, hapsedilen kuyruklu canavarların çakraları ile sporla çoğaltılıp 4. Büyük Ninja Savaşında ordu oluşturmak amacıyla kullanılmıştır. Siyah Zetsu Kaguya'nın dirilmesi için Hagoromo'nun varisleri olan İndra ve Ashura reenkarlerini hedef almıştır. İndra'nın soyundan birini amacı doğrultusunda kullanabileceğini düşünmüş, Uchiha taş yazıtlarını değiştirmiştir ve yazıtları okuyabilen Madara'yı Mugen Tsukuyomi'yi aktifleştirmek için kullanmıştır. Ninja tarihine çok büyük etkisi vardır.

Sisin 7 kılıç ustasından biridir.Partneri Uchiha İtachi'dir. Acımasız ve dövüşmekten zevk alır. Genellikle su elementi tabanlı saldırlar kullanır. Akatsuki'de en fazla chakra sahibi olan kişi olarak bilinir. Samehada adlı muazzam kılıcı vardır bu kılıc Kisame ile birleşebilir, chakra çalabilir ve sadece Kisame'nin tutmasına izin verir.Fakat Kisame öldükten sonra Samehadayı Bee kullanmıştır.

Konoha'nın yetiştirdiği en güçlü ninjalardan birisidir. Aynı zamanda Uchiha Sasuke'nin abisidir. Ninja Akademisi'nden 7 yaşında mezun olup, Sharingan'ı 8 yaşında kullanmayı öğrendi. 10 yaşında Chuunin rütbesine ulaşıp, kısa sürede ANBU'ya terfi ettirildi. 13 yaşında ise ANBU takım-liderliğine terfi etti. Kısa süre sonra Sasuke hariç tüm klanını öldürdü ve Konoha'yı terk etti. Bu olaydan sonra Konoha kaçak-ninjası olarak aranmıştır. Listelerde S-derecesinde bir suçlu olarak gözükmektedir.En güçlü özelliği ise Mangekyo Sharingan’a sahip olmasıdır. Son olarak Sasuke ile yaptığı savaşta tüm gücünü harcayarak ölmüş ve ölmeden önce sahip olduğu üç büyük göz tekniğini kardeşine transfer etmiştir. İtachi genelde güçlü olmayan rakiplerine karşı genjutsu kullanarak savaşır. Daha güçlü kişilere karşı ateş tabanlı ya da kopyalamış olduğu tekniklerle dövüşür. Rakibi çok güçlü ise Mangekyou Sharingan’ının üç güçlü tekniği olan Amaterasu, Susano’o ve Tsukuyomi tekniklerini kullanır.

Iwagakure(Taş Köyü)’den kaçmış olan terörist bir ninjadır. Akatsuki’ye katılmadan önce bağımsız olarak bazı ülkeler ya da gruplar adına bombalı eylemler yapan biriydi. Daha sonra İtachi ile yaptığı anlaşma gereği girmiş olduğu küçük dövüşte yenilince sözünü tutarak Akatsuki’ye katılmıştır. Akatsuki’deki ilk ortağı Sasoriydi. Ama Sasori’in öldürülmesinden sonra yeni ortağı Tobi olmuştur. En son olarak Sasuke ile yaptığı savaşta hızını alamayarak onu öldürmek isterken kendini de havaya uçurarak ölmüştür. Bunun dışında Deidara kil sanatının ustası olarak bilinir. Bu yüzden saldırılarını patlayıcı killer ile yapar. Avuçlarının içinde bulunan ağızlar yardımı ile patlayıcı killeri şekillendirerek onları canlandırır ve daha sonra da patlatır.

  • Sasori (サソリ)

Kum köyünün ihtiyar heyetinin torunudur. Anne ve babası ninja savaşında öldükten sonra kukla ustası ninesi tarafından büyütülüp yetiştirilmiştir. Daha küçük yaşta kukla ustası olmuş ve en iyi arkadaşını kolundan başlayarak kuklaya çevirmiştir. En güçlü Kazakage olduğu söylenen 3. Kazakage'yi (Sandaime Kazakage) öldürmüş ve kukla yapmıştır, kendi bedenini de kuklaya dönüştürmüştür. Göğsüne yerleştirdiği üstünde "Akrep" yazan parçaya çakrasını aktarmıştır bu sayede hayatta kaldı. Öldürdüğü insan bedenlerini kukla yaparak kendine koleksiyon hazırlamıştır. Ninesi ve Haruno Sakura ile savaşmış ve Sakurayı öldürecekken bilerek gardını düşürmüştür ve ninesi tarafından öldürülmüştür.

  • Konan (小南)

Painin partneri ve çocukluk arkadaşıdır. Pain'in ölümünden sonra Akatsuki'den kendi isteği ile ayrılmıştır. Uchiha Obito'nun Rinnegan'ı istemesi üzerine Obito ile savaşmış ve ölmüştür.

  • Pain (ペイン)

Pain Nagato'nun kontrol ettiği Yahiko'nun bedenidir. Nagato Jiraiya’nın eski öğrencisi,Rikudou Sennin'n sahip olduğu Rinnegan kullanıcısıdır. Bu göz tekniği kendisine Uchiha Madara tarafından Nagato küçükken bilgisi olmadan implant edilmiştir. Nagato arkadaşı Yahiko’nun ölümünden etkilenmiş ve Acı’nın ne demek oldugunu anlamıştır.Tüm dünyanın acının ne anlama geldiğini anlamasını istemiştir.Bunu isteme nedeni insanların anlamsız yere savaş çıkarmalarını önlemektir.Akatsukinin Lideri olarak gözükür ancak gerçek lideri Tobi(Uchiha Obito)'dir. Partneri Konan'dır,aynı zamanda çocukluk arkadaşıdır. Naruto tarafından düşünceleri değişmiş ve hayallerini Naruto’ya teslim etmiştir.Naruto’nun bu dünyayı değiştirebilecek tek kişi olmasına inanmıştır.

  • Kakuzu (サソリ)

Akatsukinin neredeyse en yaşlı elemanı olarak bilinir. Ayrıca ekibin finansal işlerinden sorumlu kişisidir. Akatsuki’deki ortağı Hidan’dır. Bunun özellikle bir sebebi vardır. Bu sebep Kakuzu’nun çok sinirli bir olmasından dolayı ekip arkadaşlarını bir anlık sinirle öldürmesidir.Kakuzu dövüştüğü kişilerin kalplerini alarak uzun süre yaşamanın sırrını bulmuştur. Ayrıca bu kalpler sayesinde vücudundan çıkardığı yaratıklarla her elementi ustaca kullanabilir. Sarutobi Asuma’nın ölümünün ardından Konohalılar ile yapılan savaşın sonucunda Naruto’nun Fuuton-Rasenshuriken'i ile öldürülmüştür.

  • Hidan (飛段)

Yuugakure’den kaçtığı bilinen ninja-rahip. Jashinizm'in ilkelerine göre hareket eden ve ona tapınması yüzünden ölümsüzlüğe kavuşan bir ninja dır. Her ne kadar ninjaya benzemesede daha çok Jashin’e(şeytani tanrı) tapınan bir Vodoo büyücüsü ile benzerlik göstermektedir. Akatsuki’de kendisi gibi kısmen ölümsüz olan bir ninja olan Kakuzu’nun ortağıdır. Hidan aslında pek ninja stili dövüşçü sayılmaz. Ne Genjutsu nede Ninjutsu kullanabildiği görülmemiştir. Dövüş stili Taijutsu’ya bile benzemez. Yapabildiği yegane tehlikeli teknik, rakibinin kanını ağzına aldığında başlayan Jashin ayini’dir. Bu ayin’in ardından ne zaman kendisine zarar verse, kanının tadına baktığı kişini o bölgesi zarar görür. Bunun dışında Hidan 3 tane geniş ağzı olan kızıl bir tırpana sahiptir. Sarutobi Asuma’nın Kakuzu ve Hidan tarafından öldürülmesi üzerine harekete geçen Konoha ninjaları ile başlayan savaş esnasında Shikamaru Nara, Hidan’ı tuzağa düşürerek kendi klanına ait bir ormanda parçalara ayırıp öldürmüştür.Daha doğrusu toprak altında bırakmıştır.

  • Orochimaru (オロチマル)

Efsanevi sanninlerden biridir.Diğer sanninlere göre sapkın ve zeki bir kişiliğe sahiptir.Ailesinin ölümü onu kinjutsulara(yasak teknik)yöneltmiştir.İnsan bedenin ömrünün çok kısa ve güçsüz olduğunu vurgulamıştır.Konohanın gizli kütüphanesinden eline geçen parşömenleri okuyup yasak teknikler üzerinde çalışmaya başlamış ve birçok insanı acımadan öldürüp denek olarak kullanmıştır. Konaha'ya saldırmış Sarutobi Hiruzen (3. Hokage) tarafından mühürlenip kollarını kaybetmiştir. Buna rağmen kaçmayı başarabilmiştir. Kaçak bir ninja olduğu için Akatsukiye katılmış tüm teknikleri kolayca öğrenebilme umudu, onu Uchiha İtachi’nin Sharingan’ına yöneltmiştir. Fakat İtachi’nin Sharingan’nın elde edemeyen Orochimaru Akatsukiden ayrılmış ve hedefini İtachi’nin küçük kardeşi Sasuke’ye yöneltmiştir. Fakat işler umduğu gibi gitmeyerek kendi yetiştirmiş olduğu Sasuke tarafından öldürülmüştür. Bunun dışında genelde yılan tabanlı tekniklerde usta olan Orochimaru’nun ninja dünyası çapında büyük bir yapılanması vardır. Ayrıca Ses Köyünü (Otogakure) kurduğu için olan Ses Köyünün Kagesi anlamında Otokage’de denilmektedir. Jutsuların çoğu kinjutsulardan oluşur. Şu ana kadarki bilinen en güçlü tekniği Edo Tensei dir (Ölü çağırma tekniği).

7. takımın bir üyesi iken chuunin sınavlarından sonra güçlenmek için Konaha'dan kaçarak Orochimaru'ya sığınan ve tek amacı abisi olan Uchiha Itachi'yi öldürmek olan sharingan kullanıcısı güçlü bir ninjadır. Abisinden intikamını aldıktan sonra Tobi'nin teklifi üzerine Akatsuki'ye katılır ve ilk görevi 8 kuyrukluyu avlamaktır. Bu teklifi kabul etme nedeni olarak Konoha'yı yok edebilecek gücü elde edebileceğini düşünmesidir.

  • Karin (小南)

Uzumaki klanından olup Orochimaru'nun güney sığınağında gardiyanlık yapmaktadır. Sasuke'nin çağrısı üzerine Hawk'a katılmıştır. Kendisini ısıranı iyileştirme (heal bite) ve çakra hissetme gibi özellekleri vardır.

  • Juugo (小南)

Keşişlerin (Sennin) yaptığı gibi doğadaki çakrayı emebilir. Orochimaru lanetli mührü yapmak için kullanmıştır. Derinin doğadaki çakrayı emmesini sağlayan bu mühür Juugo'nun tüm derisinde bulunur.

  • Suigetsu (小南)

Sis'in 7 kılıç ustasından biri olan Hozuki Mangetsu'nun küçük kardeşidir. Orochimaru'nun deneklerinden biri olmakla beraber onun eline nasıl düştüğü bilinmemektedir. En büyük özelliği sudan insan bedenine ve insan bedeninden suya dönüşebilmektedir. Amaç olarak kendine tüm kılıç ustalarının silahlarını toplamayı seçmiştir.