Sakura Haruno

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sakura Haruno
Naruto karakter
Sakura Haruno.jpg
İlk görünümManga 3. Bölüm
Naruto 1. Bölüm
Eser sahibiMasaşi Kişimoto
SeiyūÇie Nakamura
Profil
Yaş12-13 (I Kısım)
15 (II Kısım)
Doğum tarihi28 Mart
Bilinen akrabalarıKizashi Haruno(babası)
Mebuki Haruno(annesi)
Sasuke Uchiha(eşi)
Sarada Uchiha(kızı)
Bilgi
RütbesiPart 1:Genin
Part 2:Chuunin
Gaiden:Jounin
BağlılığıKonohagakure
Şimdiki takımı8-Kişilik ekip (Kakashi Hatake, Yamato, Naruto Uzumaki, Sakura Haruno, Sai, Shino Aburame, Hinata Hyuga, Kiba Inuzuka)
Önceki takımı7. Takım (Kakashi Hatake, Naruto Uzumaki, Sasuke Uchiha, Sakura Haruno)
Kakashi Takımı (Kakashi Hatake, Naruto Uzumaki, Sakura Haruno, Sai)
Jutsu/Kekkei genkai*Bunşin no Jutsu(Gölge Klon Tekniği)
  • Kawarimi no Jutsu(Vücut Değiştirme Tekniği)
  • Jutsu Dokumeki No Jutsu(Zehir Çıkarma Tekniği)
  • Mystical Palm[Ninjutsu](Gizemli Avuç)
  • SuperHuman Strength[Taijutsu](İnsanüstü Güç)

Sakura Haruno (春野 サクラ, Haruno Sakura), manga ve anime serisi Naruto'da kurgusal bir karakterdir. Manganın ilk başında Hatake Kakashi'nin Genin olarak öğrencisidir, daha sonra Tsunade'nin yardımcısı olarak Chunin olmuştur. Küçükken Ino Yamanaka onun ilk edindiği dostudur. Ino ve Sakura aynı anda okulun en popüler çocuğu olan Uchiha Sasuke'ye âşık olmuştur. Önce çok iyi arkadaş olan Ino ve Sakura şimdi birbirilerine düşmanlardır. Baş karakter olan Naruto, Sakura'dan hoşlanmaktadır ama Sakura, Sasuke'den hoşlandığı için Naruto'ya yüz vermemektedir. İlk başlarda Naruto'dan tam anlamıyla tiksinen Sakura sonraları Naruto'ya iyi davranmaya başlamıştır. Animesinin bir bölümünde pembe ve güzel saçlarını kesmiştir. Sakura, fan kızlarının kendilerini özdeşleştirdikleri bir karakterdir. Anti fanlarınıysa erkekler arasından toplamıştır. Naruto'nun erkek izleyicileri onun ağlak, bencil, işe yaramaz hallerini bir Shounen serisine yakıştırmamaktadırlar. Hinata Hyuuga'nın Naruto'ya âşık olduğunu bilmesine rağmen Naruto'ya sahte bir aşk itirafında bulunacak kadar Sasuke takıntılı olması, anti fanları ayağa kaldırmıştır.

Shippuuden'e başlandığında, eski çocuksu tavrından tamamen olmasa da büyük ölçüde kurtulan Sakura, aynı zamanda eskisinden çok daha güçlü olmuştur. Tsunade ile yapmış olduğu çalışmalardan sonra iyileştirme yeteneğinde kendini iyice ilerletip, daha yüksek bir seviyeye kavuşmuştur. Chakrasını çok iyi kontrol edebilimesiyle tanınan Sakura, Tsunade'nin ünlü kas gücüne de sahip olmuştur. Manga ve animenin ilerleyen bölümlerinde Sakura'nın, uluslararası bir suçlu ilan edilen Sasuke'yi ülkelerin yararı adına öldürmesi gerekir. Arkadaşları, "Sana ve Naruto'ya rağmen onu öldüreceğiz," demişlerdir. Sakura, önceleri tereddüt etse de Sai'den Naruto'nun kendine âşık olduğunu öğrendikten sonra Sasuke'yi hep iyi bir çocuk olarak hatırlamak için onu öldürmeye karar verir. Fakat bir ihtimal daha vardır: Gidip Naruto'yu durdurmak. Çünkü Sasuke'yi bulmayı isteyen kendisidir. Fakat yanılmaktadır, Naruto bunu kendisi için de istemektedir. Çünkü Sasuke ilk dostudur.

Sakura, Naruto'yu bulup ona Seni seviyorum, artık Sasuke benim için bir şey ifade etmiyor, der. Blöfü yemeyen Naruto, bu sözler karşısında, Kendilerine yalan söyleyen insanlardan nefret ederim, demiştir.

Bu olaydan sonra Sakura, yaptığına pişman olup Naruto'nun yanından ayrılmıştır. Sakura'nın gerçek amacını bilen Sai bir kopyasını Naruto'nun yanına göndererek gerçekleri anlatır. Kakashi Sensei, Sakura'nın amacının Sasuke'yi öldürmek olduğunu duyunca onu durdurmak için takibe başlar. Yamato'yu Naruto'nun peşinden gelmemesi için uyarır, fakat Naruto Yamato'yu kandırarak Kakashi Sensei ve Sakura'yı takip etmeye başlar. Sakura Kiba, Lee ve Sai'ye hazırladığı uyku gazlarını patlatarak onları bayıltır ve Sasuke'yi kendi başına öldürmek istediğini söyler. Sasuke'nin yanına ulaştığında Sasuke'ye onunla birlikte gelmek istediğini söyler, Sasuke de onun numara yapmadığını anlamak için Karin'i öldürmesini ister. Sakura bunu yapamaz, Sasuke Sakura'yı öldürecek bir hamle yaptığında yine Naruto Sakura'yı kurtarır, Sakura Sasuke'nin artık tamamen karanlık tarafa geçtiğini anlar. Fakat ona aşkı sönmemiştir, yani Sakura'nın Sasuke'den vazgeçmeye niyeti yoktur...

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]