Avrupa Birliği Kamu Lisansı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Avrupa Birliği Kamu Lisansı
Yazar Avrupa Birliği
Sürüm 1.1
Yayımcı Avrupa Birliği
Yayım tarihi Ocak 2009
İlk yayımlanma Ocak 2007 (1.0)
DFSG uyumlu Evet
FSF onaylı Evet
OSI onaylı Evet[1]
GPL uyumlu Hayır (yeniden
lisanslama hariç)[2][3]
Telif feragatlı Evet
Kod bağdaştırma ?
Web sitesi joinup.ec.europa.eu

Avrupa Birliği Kamu Lisansı ya da kısaltılmış haliyle EUPL, Amerikan Hukuku'na göre yazılmış GNU Genel Kamu Lisansı'nın Kıta Avrupa'sı hukuk sisteminin kavram ve terminolojisine uygun yazılmış hali şeklinde yorumlanabilecek, özgür bir yazılım lisansıdır.

Avrupa Komisyonu tarafından oluşturulan ve yazılan EUPL'nin 1.0 sürümü, 9 Ocak 2007 tarihinde onaylandı. 1.1 sürüm güncellemesi ise 9 Ocak 2009'da onaylandı. Sözleşme, GPL'in aksine sadece İngilizce dilinde değil, Avrupa Birliği'nin 22 resmi dilinde birden yazıldı. Tüm bu diller, eşit hukuki ağırlığa sahipler. EUPL 1.1 sözleşmesi, Açık Kaynak İnisiyatifi (OSI) tarafından Mart 2009'da onaylandı.

Diğer özgür yazılım sözleşmeleriyle uyumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Avrupa Birliği'ni oluşturan 27 üye ülkenin hukuk sistemi ve telif hakları müktesebatına uygun olarak kaleme alınan EUPL, yaygın olarak kullanılan diğer özgür yazılım lisanslarıyla da uyumludur. EUPL'nin aşağıdaki özgür yazılım lisanslarıyla uyumlu olduğu açıklanmıştır:

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ OSI approval published on Joinup
  2. ^ "Various Licenses and Comments about Them". 29 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Haziran 2016. 
  3. ^ CeCILL Free Software Licence Agreement 30 Mart 2010 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. The EUPL is explicitly compatible with GPLv2. For combining code with GPLv3, the EUPL allows combining under CeCILL v. 2.0, and CeCILL is then explicitly GPLv3 compatible.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]