Türemiş çalışma

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Telif hakkı hukukunda, türemiş çalışma var olan bir temel çalışmanın üzerine önemli teliflenebilir ögeler eklenerek elde edilen bir eserdir.[1] Türemiş çalışma, üzerine yapıldığı ilk çalışmadan ayrışarak bağımsız bir çalışma haline gelir. Telifle korunabilmesi için, yapılan değişiklikler esaslı olmalı ve eser sahibinin kişiliğini yeterince yansıtacak derecede özgün olmalıdır. Çeviriler, sinema uyarlamaları ve müzikal aranjmanlar sık görülen türemiş çalışmalardır.[2]

Birçok ülkenin hukuk sistemi hem temel çalışmayı hem de türemiş çalışmayı korumayı amaçlar. Eser sahibinin eserini koruma hakkını ve ticari haklarını teslim eder. Türemiş çalışmalar, temel çalışma sahibinin haklarına zarar vermeksizin bütün telif korumasına sahiptir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "P-22: Derivative works". www.copyrightservice.co.uk (İngilizce). 10 Mayıs 2007. 1 Nisan 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Şubat 2020. 
  2. ^ Morrow, Stephanie (1 Aralık 2009). "What Are Derivative Works Under Copyright Law?". legalzoom.com. 4 Şubat 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Şubat 2020.