İçeriğe atla

Özgür Sanat Lisansı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Özgür Sanat Lisansı
(Licence Art Libre)
Özgür Sanat Lisansı belirteksi
Sürüm1.3
YayımcıCopyleft Attitude
Yayım tarihi8 Nisan 2007[1]
FSF onaylıEvet
GPL uyumluHayır
CopyleftEvet
Web sitesiartlibre.org

Özgür Sanat Lisansı (kısaltması: FAL, İngilizce:Free Art License ya da Licence Art Libre); copyleft (koruyucu lisans) ilkeleri doğrultusunda sanat eserlerinin özgürce dağıtımı, çoğaltımı, değiştirilmesi ve paylaşımını gözeten bir lisanslama modelidir.

Özgür Sanat Lisansı, Temmuz 2000'de Paris merkezli iki önemli modern sanat sitesi olan Accès Local ve Public'in arayışları sonrasında doğdu. Fransız hukukçuları Mélanie Clément-Fontaine ile David Geraud'un destekleri ve Isabelle Vodjdani ve Antoine Moreau isimli sanatçıların çabalarıyla geliştirildi.

Özgür Sanat Lisansı, aralarında GNU simgesinin de bulunduğu pek çok önemli logo, simge seti ve dijital sanat çalışmasında kullanılmaktadır.

Özgür Sanat Lisansı söz konusu eserin kullanımının bedava olduğu anlamına gelmez. Gerçek ya da tüzel kişiliklerin sanat eserlerini kopyalama, çoğaltma, yeniden dağıtma hakları ile eserden faydalanmalarını lisansın ekindeki koşullar doğrultusunda (ücretsiz ya da belli bir telif ödemesi karşılığında) düzenler.[2]

Başlangıçta Fransız hukuk sistemi doğrultusunda geliştirilen Özgür Sanat Lisansı, ilerleyen sürümlerde Uluslararası Bern Konvansiyonu'na uygun hale getirildi. Avrupa Birliği üye ülkeleri ve Türkiye tarafından imzalanan ve Bern Konvansiyonu'nun son revizyonu olan 1971 tarihli Paris Anlaşması, TBMM tarafından usulüne uygun bir biçimde onaylanmıştır. Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın 90. maddesinin 5. fıkrası gereği, usulüne uygun şekilde yürürlüğe konmuş uluslararası sözleşmeler kanun hükmündedir. Bu sebepten ötürü Bern Konvansiyonu'nun hükümlerine uyumlu olarak hazırlanan bu lisans sözleşmesi Türk hukuk sisteminin konu ile ilgili mevzuatına aykırı bile olsa ülkede geçerlidir ve lisans ile haklarını korumaya alan eser sahibi, lisansa aykırılık söz konusu olduğu zaman bu aykırılığın giderilmesi için hukuki koruma yollarına başvurabilir.[2]

  1. ^ "Web arşivi - LAL 1.3". artlibre.org. 2 Temmuz 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Aralık 2015. 
  2. ^ a b "Web Arşivlerinde PardusWiki". 1 Eylül 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Eylül 2011. 

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]