Özgür Sanat Lisansı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Özgür Sanat Lisansı
(Licence Art Libre)
Licence Art Libre.svg
Özgür Sanat Lisansı belirteksi
Sürüm 1.3
Yayımcı Copyleft Attitude
Yayım tarihi 8 Nisan 2007[1]
FSF onaylı Evet
GPL uyumlu Hayır
Telif feragatlı Evet
Web sitesi artlibre.org

Özgür Sanat Lisansı (kısaltması: FAL, İngilizce:Free Art License ya da Licence Art Libre); Telif feragatı ilkeleri doğrultusunda sanat eserlerinin özgürce dağıtımı, çoğaltımı, değiştirilmesi ve paylaşımını gözeten bir lisanslama modelidir.

Özgür Sanat Lisansı, Temmuz 2000'de Paris merkezli iki önemli modern sanat sitesi olan Accès Local ve Public'in arayışları sonrasında doğdu. Fransız hukukçuları Mélanie Clément-Fontaine ile David Geraud'un destekleri ve Isabelle Vodjdani ve Antoine Moreau isimli sanatçıların çabalarıyla geliştirildi.

Özgür Sanat Lisansı, aralarında GNU simgesinin de bulunduğu pek çok önemli logo, simge seti ve dijital sanat çalışmasında kullanılmaktadır.

Özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Özgür Sanat Lisansı söz konusu eserin kullanımının bedava olduğu anlamına gelmez. Gerçek ya da tüzel kişiliklerin sanat eserlerini kopyalama, çoğaltma, yeniden dağıtma hakları ile eserden faydalanmalarını lisansın ekindeki koşullar doğrultusunda (ücretsiz ya da belli bir telif ödemesi karşılığında) düzenler.[2]

Başlangıçta Fransız hukuk sistemi doğrultusunda geliştirilen Özgür Sanat Lisansı, ilerleyen sürümlerde Uluslararası Bern Konvansiyonu'na uygun hale getirildi. Avrupa Birliği üye ülkeleri ve Türkiye tarafından imzalanan ve Bern Konvansiyonu'nun son revizyonu olan 1971 tarihli Paris Anlaşması, TBMM tarafından usulüne uygun bir biçimde onaylanmıştır. Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın 90. maddesinin 5. fıkrası gereği, usulüne uygun şekilde yürürlüğe konmuş uluslararası sözleşmeler kanun hükmündedir. Bu sebepten ötürü Bern Konvansiyonu'nun hükümlerine uyumlu olarak hazırlanan bu lisans sözleşmesi Türk hukuk sisteminin konu ile ilgili mevzuatına aykırı bile olsa ülkede geçerlidir ve lisans ile haklarını korumaya alan eser sahibi, lisansa aykırılık söz konusu olduğu zaman bu aykırılığın giderilmesi için hukuki koruma yollarına başvurabilir.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Web arşivi - LAL 1.3". artlibre.org. 
  2. ^ a b "Web Arşivlerinde PardusWiki". Erişim tarihi: 1 Eylül 2011. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]