Clash Royale

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Clash Royale
Clash Royale logo.jpg
Clash Royale Logosu
Dağıtıcı(lar) Supercell
Yapımcı(lar) Supercell
Platform(lar) iOS, Android
Çıkış tarih(ler)i iOS ve Android
  • 2 Mart 2016
Tür(ler)i Strateji

Clash Royale,Supercell tarafından ilk olarak 2016'da piyasaya sürülmüş ücretsiz bir strateji video oyunudur.[1] Oyun Clash of Clans'taki karakterlerin çoğunu barındırmaktadır. Oyunu Supercell geliştirmiş ve yayınlamıştır. Strateji tabanlı kart oyunudur.

Oyunda tahta, gümüş, altın, dev, büyülü, destansı, süper büyülü, ücretsiz sandık, taç sandığı, turnuva sandıkları efsanevi sandık vardır.Bu sandıklar oyun sonunda çıkabildiği gibi mücevherlerle satın da alınabilir.Bu sandıklardan elde edeceğiniz kartlar ile 8 kartlık deste oluşturarak eşzamanlı olarak diğer çevrimiçi oyuncularla savaşabildiğiniz bu oyunda ayrıca en fazla 50 kişi kapasiteli klanlar da dahildir, klanlarda arkadaşlarınızla sohbet edebilir, onlardan kart isteyebilir, onlara kart verebilir, arkadaşlarınızla dostluk savaşı yapabilir ve klan sandığı için taç biriktirebilirsiniz.Oyunda Sıradan, Ender, Destansı ve Efsanevi olmak üzere 4 çeşit kart türü bulunur.Oyunda amaç oyun sonunda daha fazla kule yıkmaktır.Kral kulesini yıkan taraf oyunu kazanır.Toplam oyun süresi 3 dakikadır.3 dakika sonunda iki oyuncuda aynı sayıda kule yıkmışsa ya da yıkamamışsa oyuna ekstra 1 dakika eklenir. (Dostluk oyunu ise 3 dakika eklenir.) Sonuç değişmesse oyun berabere biter.Beraberlik kupa sayısını etkilemez.Oyunu galibiyet ile bitiren oyuncu rakibin kupa sayısına bağlı olarak kupa alır.

Sıradan Kartlar

En yüksek 13 seviye olurlar.Oklar,okçular,bombacı,şövalye, iskeletler,minyonlar,barbarlar,top,tesla,minyon sürüsü, çarpma, ateş ruhları,havan,kraliyet devi,elit barbarlar, goblin çetesi ve buz ruhu sıradan kartlardır.

Ender Kartlar

En yüksek 11 seviye olurlar. Ateş topu, silahşör, dev, mini .P.E.K.K.A., goblin kulübesi,valkür,mezar taşı,bomba kulesi,barbar kulübesi,roket,felaket kulesi,domuz binicisi,büyücü,fırın,buz golemi,iksir toplayıcısı,üç silahşör ,mega minyon, koçbaşı ve dart goblini ender kartlardır

Destansı Kartlar

En yüksek 8 seviye olurlar.Prens,cadı,yavru ejderha,iskelet ordusu,goblin fıçısı,yıldırım,balon,dev iskelet,öfke,x-yayı, P.E.K.K.A, dondurma, ayna, zehir, golem, kara prens, korumalar, klon büyüsü, cellat, kasırga ve atıcı destansı kartlardır.

Efsanevi Kartlar

En yüksek 5 seviye olurlar. Oyunda ek olarak bölüm işlevi gören "Arena" adı verilen alanlar bulunur. Bunlar sırasıyla şöyledir;

Lav Tazısı, Cehennem Ejderhası, Buz Büyücüsü, Kıvılcım, Madenci, Tomruk, Mezarlık, Prenses, Oduncu ve Elektro Büyücü efsanevi kartlardır.

İksir[değiştir | kaynağı değiştir]

Müsabaka sırasında her 2.8 saniyede 1 İksir yenilenir. Oyun süresinde 1 dakika kaldığında oyuncular her 1.4 saniyede 1 İksir kazanır. İksir Toplayıcısı kartını kullanan oyuncu ekstra İksir kazanabilir(Hiç hasar almamışsa oyun boyu 7 iksir verir.). Müsabaka sırasında bir oyuncu maksimum 10 İksir sahibi olabilir.

Kartların ve kulelerin seviye artışı[değiştir | kaynağı değiştir]

Her bir kartın can ve hasar miktarı seviye başına %10 artış gösterir.Kral Kulesi’nin seviyesi tamamen Kral‘ın seviyesine bağlıdır. Kral’ın seviyesi ise hesabınızın Deneyim puanına bağlıdır. Kral Kulesi’nin canı ve verdiği hasar her seviyede %7 artış gösterir.(1.seviyede kral kulesinin canı 2400'dür.) Arena Kulelerinin canı ve verdiği hasar her seviyede %8 artış gösterir.(1.seviyede arena kulesinin canı 1400'dür).

Arenalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyunun amacı kupa kazanarak arena yükselmektir. Oyunda toplam 11 arena vardır.

Arena Arenanın adı Gerekli Kupa Arenaya ulaşınca açılan kartlar
Öğretici Eğitim Kampı Oyun başlangıcı Oklar, Okçular, Bombacı, Şövalye, Ateş topu,

Mini-P.E.K.K.A., Silahşör, Dev, Prens, Yavru Ejderha,

Cadı, İskelet ordusu

1 Goblin Stadyumu 0 Goblinler, Mızraklı goblinler, Goblin kulübesi, Valkür, Yıldırım,

Goblin fıçısı

2 Kemik çukuru 400 İskeletler, Minyonlar, Mezar taşı, Bomba kulesi, Dev iskelet,

Balon

3 Barbar çanağı 800 Top, Barbarlar, Barbar kulübesi, Roket, Öfke büyüsü, X-Yayı
4 P.E.K.K.A.'nın oyun evi 1100 Tesla, Minyon Sürüsü, Felaket Kulesi, Domuz Binicisi, Donma Büyüsü,

P.E.K.K.A., Cehennem Ejderhası, Lav Tazısı

5 Büyü vadisi 1400 Çarpma, Ateş ruhları, Büyücü, Fırın, Ayna, Zehir,

Buz büyücüsü, Mezarlık

6 İnşaatçının Atolyesi 1700 Havan, İksir Toplayıcı, Golem, Kasırga, Kıvılcım,

Madenci, Tomruk, Koçbaşı

7 Kraliyet Arenası 2000 Kraliyet Devi, Elit Barbarlar, Mega Minyon, Üç Silahşör,

Kara Prens, Korumalar, Prenses, Elektro Büyücü

8 Donmuş zirve 2300 Buz Ruhu, Buz Golemi, Klon, Atıcı, Oduncu
9 Orman arenası 2600 Dart Goblini,

Cellat, Goblin Çetesi (yakında gelecek)

10 Efsanevi arena 3000 -

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Grundberg, Sven; Rossi, Juhana (March 8, 2013). "Finland's Newest Hit Maker: Supercell". The Wall Street Journal. Retrieved January 14, 2016.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]