Clash of Clans

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Clash of Clans
Clash-of-clans-new-icon.png
Clash Of Clans Logosu
Geliştirici Supercell Edit this on Wikidata
Yapımcı Supercell
Platformlar iOS, Android
Çıkış iOS: 2 Ağustos 2012
Android: 7 Ekim 2013
Tür Strateji
Mod Tek oyunculu oyun
Çok oyunculu oyun Edit this on Wikidata

Clash of Clans (Türkçe: Klanlar Çatışması), Helsinki, Finlandiya merkezli oyun şirketi Supercell[1][2][3] tarafından türetilmiş olan çok oyunculu, gerçek zamanlı, freemium, çevrim içi strateji oyunu. Clash of Clans oyununda, oyuncular saldırganlara karşı kendi köylerini korumak için çeşitli savunma mekanizmaları inşa ederken, aynı zamanda saldırma amacıyla da asker üretirler. Oyuncular, en fazla 50'şer kişilik gruplardan oluşan klanlara katılabilir, topluluk olarak ve klanların kendi içlerinde çevrim içi sohbet ederek, klan üyeleri birbirlerinin kalelerine asker gönderebilirler.

İlerleme için gerekli materyallerden en önemlisi olan yeşil taş alımı kredi kartıyla veya oyuncunun kendini geliştirmesi ve istenilen dereceleri yapmasının yanı sıra, köyün bulunduğu alandaki çalı, ot ve ağaçlar toplandığı esnada da kazanılabilmektedir. Ödeme özelliği ile oyun iOS platformunda en çok kazananlar listesine girmiştir. 2013 yılının ilk yarısında, şirket satışlardan ortalama olarak günde 2.4 milyon dolar gelir elde etmiştir.[4][5] Clash of Clans, iOS platformunda, 2012 yılı Aralık ayında en çok indirilen 5 uygulama arasında yerini almıştır.[6] Oyunun bu başarıyı kazanmasındaki asıl neden ise, tekli ve çoklu oyunların birleştirilmiş olmasının yanı sıra eşli olarak oynanması olarak gösterilmektedir.[7]

Android platformunda ise ilk defa, 3 Eylül 2013 tarihinde Kanada ve Finlandiya'da oynanmaya başlandı.[8] Bir hafta süreyle Kanada ve Finlandiya'da beta sürümü yayınlandıktan sonra, 7 Ekim 2013 tarihinde Play Store'da yerini aldı ve uluslararası platformda yayılmaya başladı.

Hakkında[değiştir | kaynağı değiştir]

Clash of Clans,öncelikli olarak çok oyunculu bir strateji oyunudur. Oyuncular altın, iksir, yeşil taş, kara iksir gibi kaynaklar vasıtasıyla gelişip diğer oyuncuları yenmeye çalışır. Oyuncular, basit bir başlangıç anlatımıyla birlikte köylerini kurmaya başlarlar. Kurdukları binaların seviyesini yükselten oyuncular, bu sayede yeni öğelerin kilidini açar ve yeteneklerin gelişmesini sağlarlar. Saldırının yanı sıra akıllı bir savunma stratejisi geliştirilmesi gerektiren oyunda, diğer oyuncular köye saldırabilirler. Bu nedenle saldırı kadar savunma da oyunda önemli bir yer tutar. Saldırı için kışlada askerler yetiştirilir ve oyunun sonraki safhasında kurulabilen laboratuvar ile askerlerin seviyeleri geliştirilerek iyileştirilebilir. Ayrıca üretilen bu askerler ile Goblin olarak belirtilen cücelerin dünyalarına tekli oyuncu olarak saldırılar yapılabilir. İstenildiği takdirde, bu saldırılar oyuncuların seviyelerine göre sistemin eşleştirdiği oyunculara karşı çoklu ortamda da çevrim içi olarak yapılabilir. Oyunun her safhasında internete bağlanılması gerekmektedir. Oyun internet olmadan oynanamamaktadır. Kullanıldığı takdirde daha hızlı gelişmeye olanak veren taşlar, kredi kartıyla Play Store'dan veya App Store'dan para karşılığında alınabilmektedir.[9]

Ayrıca oyuncular iksir veya kara iksir ile asker eğitebilirler. Oyundaki duvar ve binalar ile askerlerin yanı sıra, diğer savaş aletlerinin tamamı geliştirilebilmektedir. Çok oyunculu modda ise oyuncular kupa kazanabilirler. Kazanılan kupalar aynı zamanda oyun içindeki sıralama için kullanılmasının yanı sıra, oyuncuların seviyelerinin ayrılmasında da kullanılır. Çoklu oyunculu modda kullanılabilen tüm askerler ve iksir, tek oyunculu mod olan goblin köylerine saldırılarda da kullanılabilir. Diğer oyuncuların köye saldırılarında, elde olan tüm altın ve iksir alınamaz. Ayrıca bu savaşlarda kazanan taraf kupa sayısı kazanır, kaybedenden ise kupa sayısı uygun oranda eksiltilir. Üretilen askerler, köyün savunmasında kullanılmaz. Ancak oyunda 50'şer oyuncunun oluşturduğu gruplar bulunmaktadır ve bu gruplara klan adı verilir. Oyunda herhangi bir klana üye olma zorunluluğu bulunmamaktadır. Klana üye olunmadığı takdirde, bir dilde oyunu oynayan herkesle çevrim içi sohbet yapılabilir. Oyundaki kale geliştirilip, bir klana üye olunduğu takdirde ise, klandaki üyeler arasında asker paylaşımı yapılabilir. Ayrıca bu klana ait özel odada sohbet edilebilir. Klanlarda, bir "klan lideri", klan liderinin atama inisiyatifinde olmak kaydıyla birden çok sayıda "yardımcı lider" ve onun altında "büyük" olarak rütbelendirilen klan büyükleri ve diğer oyuncular olan "üyeler" bulunur. Her bir rütbe bir alttaki rütbeyi tenzil edebilir, klandan atabilir veya terfi ettirebilir(istisna olarak klanda rütbesi büyük olan kişiler üyeleri büyük yapamazlar;ama klandan atabilirler).Ayrıca isteyen her oyuncu yeterli derecede altın ile kendi klanını kurarak, ortak sohbet alanından veya özel mesaj yoluyla klanına üye davet edebilir. Klanlara yeni katılan oyuncuların isimlerinin altında yeni yazısı belirir. Bu yazı bir süre sonra kaybolur. Klandaki üyeler tarafından gönderilen askerler kalede durur, savaşlarda ve köyün savunmasında kullanılabilir. Ancak yukarıda da belirtildiği gibi, üretilen askerler köy savunmasında kullanılamazlar. Oyunda kupa biriktirme en büyük hedeftir. Oyuncuların kupası 400 olunca bronz, 800 olunca gümüş, 1400 olunca altın, 2000 olunca kristal, 2600 olunca usta, 3200 olunca şampiyon ve 4100 olunca titan ligine yerleşirler. Bu kupalar aynı lisanı konuşan ülke ve dünyadaki genel sıralama için puanlama olarak kullanılır. Klanlar arasında büyüyebilmek için klan üyelerinin puanlarının da büyük olması gerekmektedir. Çünkü, klanlar arası sıralama klan üyelerinin kupa sayıları esas alınmaktadır. Kupa sayısı yükselen oyuncu, artık saldırılardan kazandığı takdirde daha büyük kazançlar elde etmeye ve köyünü daha iyi geliştirmeye başlar. Ancak gelişme ile birlikte pek çok materyalin de kurulum ve geliştirme süresi ile bedeli de o oranda artmaktadır.[10]

Savunma binaları[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Duvar: Düşmanı oyalamaya yarar fakat duvar yıkıcılar tarafından kolaylıkla yıkılabilir. Domuz binicileri duvarların üstünden atlayabilir.Ve madenci altından geçebilir. Atlama büyüsü tarafından üzerilerinden atlanabilir. 4 adet deprem büyüsü ile yıkılabilir. En yüksek duvar 14 seviyedir.
 • Top: Oyunun İlk savunma birimidir. Karadan gelen saldırıları önleyebilir. En yüksek 17 seviyedir.
 • Okçu Kulesi: Toplara göre menzili uzundur ve hem havadan hem karadan gelen saldırıları önleyebilir. En yüksek 17 seviyedir.
 • Hava Savunması: Oyunun en önemli savunma birimlerinden biridir. Güçlü hava saldırılarına karşı kullanılmaktadır. Uçan birimlere ciddi zararlar verebilir. En yüksek 12 seviyedir.
 • Büyücü Kulesi: Hem karadan hem havadan gelen saldırıları önleyebilir. Alan tesirli vuruşu ile birçok askeri aynı anda yok edebilir. En yüksek 12 seviyedir.
 • Havan: Oyunun en güçlü savunma birimlerinden biridir. Ciddi hasar verir ve okçu, barbar, sihirbaz gibi canı düşük askerleri 1-2 vuruşta yok eder. Fazla yakınına atış yapamaz. En yüksek 12 seviyedir.
 • Bomba: Saldırgan askerlere hasar verir. Birden fazla bomba yan yana yerleştirildiğinde ciddi miktarda hasar verir. En yüksek 6 seviyedir.Birden fazla düşmana hasar verebilir.
 • Yaylı Tuzak: Karada yürüyen düşmanları havaya fırlatarak savaş dışı bırakır. Ancak okçu kraliçe, barbar kral, büyük koruyucu P.E.K.K.A, golem ve hava birimleri üzerinde işe yaramaz. En yüksek 5 seviyedir.
 • Hava Bombası: Uçan birimler için alan tesirli bir tuzaktır ama şifacıya etki etmez. En yüksek 4 seviyedir.
 • Hava Patlatıcı: Uçan birimleri, hava püskürterek uzaklaştırır. En yüksek 6 seviyedir.
 • Noel Darbesi: Noel darbesi, yılbaşında eklenen bir tuzaktır. Hediye paketidir.
 • Balkabağı Bombası: Balkabağı bombası, cadılar bayramında normal bombalar gücünde olan bir bombadır.
 • Gizli Tesla: Düşman kendisine yaklaşana kadar gözükmez. Ortaya çıktığında elektrikle düşmanları yok eder ve hem karadan hem havadan gelen birimleri vurabilir. Gizli Tesla düşman yakınına yaklaşmadığı durumda köyün %51 oranı yok edildiği zaman otomatik olarak ortaya çıkar. Çünkü köyü %100 yok edebilmek için Gizli Teslaları da yıkmak gerekir. P.E.K.K.A'lara 2 kat daha fazla hasar verme özelliği kaldırılmıştır. En yüksek 12 seviyedir.
 • Dev Bomba: Patladığında küçük bir alanda bulunan tüm birimleri etkiler. Yaban domuzu binicilerine 1.5 kat daha fazla hasar verir. En yüksek 4 seviyedir.
 • Güdümlü Hava Mayını: Verdiği hasar çok yüksektir. Ejderha gibi uçan birimlere ciddi zarar verir (dalkavuklar ve şifacılar üzerinde etkisi yoktur). Hava Bombası gibi alan hasarı vermez. En yüksek 3 seviyedir.
 • İskelet Tuzağı: Açıldığında içinden iskelet çıkartan bir tabuttur. Yükselttikçe içinden çıkan iskelet sayısı artar. Havayı veya karayı savunacak şekilde ayarlanabilir. En yüksek 3 seviyedir.
 • X-Yayı: Oldukça güçlü bir savunma birimidir. Uzun menzildeki kara birimlerine veya kısa mesafedeki kara ve hava birimlerine nişan alacak şekilde ayarlanabilir. İksirle çalışır, içindeki iksir bittiğinde çalışması için tekrar doldurulması gerekir. En yüksek 6 seviyedir.
 • Cehennem Kulesi: Oyunun son ve en güçlü savunma birimidir. Alev püskürtür ve aynı hedefe ne kadar çok odaklanırsa verdiği hasar katlanarak artar. Yerdeki ve havadaki tüm birimleri vurabilir. Ejderha, golem, P.E.K.K.A gibi canları yüksek birimleri çok kısa bir sürede öldürebilir. X-Yayı gibi yakıtla çalışır fakat X-Yayının aksine kara iksir yüklenerek çalışır. Aynı zamanda tek hedef ve çok hedefe ayrı ayrı hasar verme özelliğine sahiptir, bu modlara ayrı ayrı alınabilir ancak gücünün odaklandığı asker üzerinde sürekli artması sadece tek askere hasar verme modunda geçerlidir. En yüksek 6 seviyedir.
 • Taktik Avcı Uçağı Ağır Silahı: "Köy Binası 11" güncellemesiyle gelen bu bina iksirle çalışır. Menzili 7-50 karodur. Alan tesirli saldırı yapar. Favori hedefi golemdir. Havaya üst üste 300 hasar götüren 3 fişek fırlatır. Her ne kadar güçlü görünse de çok yavaş çalışır.
 • Kahramanlar: Barbar Kral en fazla canı olan karakterdir. En fazla 70 seviye olabilir. Özel hamlesi "Demir Yumruk", 5. seviyede açılır canını yeniler ve daha fazla hasar verir. Okçu kraliçe çok fazla vurur canı azdır en fazla 70 seviye olur. Hamlesi "Kraliyet Pelerini"dir. 5. seviyede açılır. Hasar verir ve görünmez olup can yeniler (Barbar Kral'da barbar çağrılır, ve Okçu Kraliçe'de okçu çağrılır.) Büyük Koruyucu belediye binası 11'de açılır. Barbar kral ve okçu kraliçe kara iksir ile alınırken büyük koruyucu iksirle alınır. Gücü sonsuz kitaptır. Büyük koruyucu saldırdığında etrafında olan askerleri yapılan saldırıdan korur. Örneğin 50 can götüren top 38 can götürür. Özel gücünü kullanınca ise etrafındakilere hiçbir şey olmaz. Ancak bu çok kısa sürer. Köy savunurken ise klan kalesinden çıkan birlikleri ve iskeletleri korur. Savunurken taş heykele dönüşür. Büyük koruyucu diğer kahramanlar gibi yürümez. Uçar ve duvarlardan atlar. 20 seviye olabilir. Saldırı menzili o kadar uzundur ki kısa menzilli binalara (örneğin büyücü kulesi) vururken onlar ona vuramaz. Not: Kahramanlar ölmez, canları azalır. Uyuyarak iyileşirler.
 • Bomba kulesi: İskeletin bomba atmasıyla alan hasarı veren savunmadır. Yok edildiğinde de alan hasarı verir.Yıkılınca bir atışlık hasarın üç katı hasar verir.

Askerler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kışla[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Barbar: Muhtemelen oyunun en agresif askeridir. Barınma alanı 1 birimdir. Saldırıda özel bir hedefi yoktur. 20 saniyede yetiştirilir. En yüksek 7 seviyedir. Ayrıca oyunun simgesinde kullanılmıştır.
 • Okçu: Duvarların bir sıra arkasındaki binaları, duvarları yıkmak zorunda kalmadan yok edebilir. Barınma alanı 1 birimdir. 25 saniyede yetiştirilir. En yüksek 7 seviyedir.
 • Dev: Pek hızlı olmasa da önce savunmalara saldırması, güçlü ve dayanıklı olması açısından kullanışlıdır. Barınma alanı 5 birimdir. 2 dakikada yetiştirilir. En yüksek 8 seviyedir
 • Goblin: Oyunun karadaki en hızlı askeridir. (Hızı 32 birim) Önceliği altın, iksir ve kara iksir kaynaklarıdır. Barınma alanı 1 birimdir.30 saniyede yetiştirilir. En yüksek 7 seviyedir.
 • Duvar Yıkıcı: Önceliği duvarlar olan bu asker, duvarlara 40 kat hasar verir. Savaşta yıkılacak duvar kalmaz ise diğer binalara saldırır. Barınma alanı 2 birimdir. 1 dakikada yetiştirilir. En yüksek 6 seviyedir.
 • Balon: Top, havan gibi savunmalar ona ateş edemese de canı çok yüksek değildir ve okçu kulesi, büyücü kulesi, hava savunması, havaya ayarlanmış X-Yayı gibi savunmalarla yok edilebilir. Favori hedefi savunmalardır. Oyunun en yavaş birimidir.(hareket hızı 10) Şifacı tarafından canı yenilenemez. Barınma alanı 5 birimdir. 5 dakikada yetiştirilir. En yüksek 7 seviyedir.
 • Büyücü: İlk 3 seviyede ateş topları, 4. ve 5. seviyede yıldırım, son seviyede ise ışık fırlatır ve çok büyük hasarlar verebilir. Fakat canı çok yüksek değildir. Genellikle arkalarda kolay hasar görebildiği için kullanılırlar. En çok Golem-Pekka saldırılarında kullanılır. Barınma alanı 4 birimdir. 5 dakikada yetiştirilir. En yüksek 7 seviyedir. Oyunda Pekka ve ejderhadan sonra en fazla hasarı veren 3.üncü birliktir.
 • Buz Büyücüsü: Noelde hediye olarak kısa bir süreliğine gelmiştir. Seviye yükseltilemez. 130 canı vardır ve 130 vurur. %50 yavaşlatır. Favori hedefi savunmadır.
 • Şifacı: Kara birimlerinin canını yenileme özelliğine sahiptir. Oyunda saldırı yapmayan tek birim olma özelliğini taşır. Hava tuzakları şifacıya etki eder.
 • Ejderha: En güçlü uçan askerdir. Canının fazla olması ve büyük zararlar verebilmesi açısından kullanışlıdır. Balon gibi ejdere de şifacı can veremez. Barınma alanı 20 birimdir. 15 dakikada yetiştirilir. En yüksek 6 seviyedir.
 • P.E.K.K.A: Canı en yüksek kışla askeridir. Hızlı olmasa da gücüyle bu kaybını telafi eder. Yaylı Tuzak ona etki etmez. Barınma alanı 25 birimdir. 15 dakikada yetiştirilir. En yüksek 5 seviyedir. Ancak Yıldırım büyüsü aynı hasarı veremez. P.E.K.K.A kadın mı erkek mi sorusunun cevabı ise kadın olmuştur. Aynı zamanda her seviye atladığında şekil değiştiren tek askerdir. Biraz dengesizlerdir ve genellikle ilk önce dışarıdan dolanırlar.
 • Yavru Ejderha: Ejderhanın bir küçük versiyonudur. Clash of Clans'a Clash Royale'den gelmiştir. En yüksek 4 seviyededir. Barınma Alanı 10 birimdir.
 • Madenci: Duvarların altından kazar. Oyuna güncellemeyle gelen 12. Seviye kışlada eğitilmektedir. En yüksek 4 seviyededir. Barınma Alanı 5 birimdir.

Kara Kışla[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Dalkavuk: Uçan, küçük, mavi yaratıktır. Kara İksir topları fırlatır.Canı çok yüksek değildir. Oyunda hava birlikleri içerisinde en hızlısıdır(hızı 32 birim) ve barınma alanı 2 birimdir. Güdümlü hava mayınları, dalkavuklara etki etmez. 45 saniyede yetiştirilir.En hızlı hava birimidir. En yüksek 7 seviyedir.
 • Yaban Domuzu Binicisi: Duvarların üzerinden (Atlama Büyüsü kullanmadan) atlayabilen tek askerdir. Barınma alanı 5 birimdir. Dev bomba yaban domuzu binicisine 1.5 kat fazla hasar verir. 2 dakikada yetiştirilir. En yüksek 6 seviyedir.
 • Valkyrie: Balta kullanarak savaşır. En az kullanılan asker olmasına rağmen çok güçlüdür. 21 Mart 2016 güncellemesinde canı azaltıldı fakat hasarı arttırıldı ve en popüler asker haline geldi. 2 veya daha fazla binanın arasına girerek hepsini birden yıkar. Barınma alanı 8 birimdir. 5 dakikada yetiştirilir. En yüksek 5 seviyedir.
 • Golem: Ölünce Golemit adlı 2 küçük deve bölünme özelliğine sahip bu yaratığın canı, P.E.K.K.A'nın canının yaklaşık 1.74 katıdır. Çok hızlı olmasa da gücü hızının yerine geçer. Golem savunmayı üzerine çeker, yani golem yolladıktan sonra savunmalar golemden başkasına saldırmaz. Öldüğünde patlar ve hasar verir. Golemitler de patlayınca hasar verir. Barınma alanı rekorunu Lav Tazı ile paylaşır, barınma alanı 30 birimdir. 15 dakikada yetiştirilir. En yüksek 5 seviyedir.
 • Cadı: Yerden iskeletler çıkararak hem karşı tarafa zarar verir, hem kendini korur. Kendisi de lazer ışını fırlatır ama bu yeterli değildir. Barınma alanı 12 birimdir. 10 dakikada yetiştirilir. En yüksek 3 seviyedir.
 • Lav Tazı: Görünüş olarak golemin yanan haline benzer. Öldüğünde lav köpekçikleri çıkarır. 15 dakika da yetiştirilir. İlk seviyedeki canı 5700'dür.
 • Atıcı: Görünüş olarak deve benzer. Elindeki kayayı binalara fırlatarak alan hasarı verir. Kaya, ilk binaya çarptıktan sonra sekip arkadaki binaya da çarpar. Barınma alanı 6 birimdir. 5 dakikada yetiştirilir. En yüksek 3 seviyedir.

Büyüler[değiştir | kaynağı değiştir]

Büyü Fabrikası[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Yıldırım Büyüsü: Atıldığı alan üzerindeki binalara ve savunma askerlerine ciddi hasarlar veren bir büyüdür. Kaynak depolarına ( iksir deposu vb.) zarar veremez. Barınma alanı 2 birimdir. 6 dakikada hazırlanır.
 • Şifa Büyüsü: Atıldığı alan üzerinde bir şifa çemberi oluşturarak çember içerisinde bulunan tüm askerlerin canını hızlı bir şekilde yeniler. Barınma alanı 2 birimdir. 6 dakikada hazırlanır.
 • Öfke Büyüsü: Atıldığı alan üzerinde bir öfke halkası oluşturarak halka içerisindeki tüm askerlerin saldırı gücünü ve hareket hızını yükselten bir büyüdür. Barınma alanı 2 birimdir. 6 dakikada hazırlanır.
 • Atlama Büyüsü: Bu büyüyü duvarların yakınına atarak birliklerinizi sanki orada duvar yokmuş gibi hareket ettirebilirsiniz. Barınma alanı 2 birimdir. 6 dakikada hazırlanır.
 • Dondurma Büyüsü: Bu büyüyü kullanarak düşmanın askerlerini ve savunmalarını dondurabilirsiniz. Barınma alanı 2 birimdir. 6 dakikada hazırlanır.
 • Klon Büyüsü: Bu büyü askerleri belirli sayıda ve kısa süreliğine klonlar. Barınma alanı 4 birimdir. 12 dakikada hazırlanır.
 • Noel Babanın Sürprizi:Atıldığı yere Noel Baba gelir ve hediye bombaları bırakır.

Kara Büyü Fabrikası[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Zehir Büyüsü: Atıldığı alan üzerinde bir çember oluşturur ve o çember içindeki düşman askerlere zarar verir. Binalara etki etmez. Barınma alanı 1 birimdir. 5 dakikada hazırlanır.
 • Deprem Büyüsü: Binalara VE duvarlara hasar veren bir büyüdür. Yıldırım büyüsünden farklı olarak binalara yüzde ile hasar verir. Art arda atılan depremler binalar üzerinde gittikçe daha az hasar vermesine rağmen duvarlara atılan 4 deprem büyüsü duvarları yıkar. Barınma alanı 1 birimdir. 5 dakikada hazırlanır.
 • Acele Büyüsü: Atıldığı alan üzerinde bir çember oluşturur ve o çember içindeki askerleri hızlandırır. Öfke büyüsüne benzer ama öfke büyüsünün hasar takviyesini içermez. Barınma alanı 1 birimdir. 5 dakikada hazırlanır.
 • İskelet Büyüsü: Atıldığı yerden bir grup iskelet çıkar. Barınma alanı 1 birimdir. 5 dakikada hazırlanır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Is this the fastest growing game company ever? Forbes. 14 Nisan 2013.
 2. ^ Dredge, Stuart (14 Mayıs 2013). "Puzzle & Dragons made $113m in April as developer GungHo's market cap rivals Nintendo's". The Guardian. 13 Temmuz 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Mayıs 2013. 
 3. ^ Grundberg, Sven. "Finland's Newest Hit Maker: Supercell - WSJ". 27 Eylül 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 4. ^ Finland's Supercell mobile games with megaprofits. Businessweek. 2 Mayıs 2013.
 5. ^ Lynley, Matthew (1 Mayıs 2013). "10 Apps Worth Downloading in May". The Wall Street Journal. 17 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Mayıs 2013. 
 6. ^ "Apple's App Store at 5: 10 key moments on the road to 50bn downloads". The Guardian. 19 Temmuz 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 7. ^ Commanding troops on touch devices; Why mobile is the perfect platform for strategy. Gamasutra. 20 Eylül 2013.
 8. ^ Clash of Clans Finally Launches on Android, Only in Canada and Finland Google Play Store
 9. ^ Clash of Clans for PC is available
 10. ^ http://clashofclansforpcc.com

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]