Clash of Clans

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Clash of Clans
Clash-of-clans-new-icon.png
Clash Of Clans Logosu
Geliştirici Supercell Bunu Vikiveri'de düzenle
Yapımcı Supercell
Platformlar iOS, Android
Çıkış iOS
2 Ağustos 2012 (2012-08-02)[1]
Android
7 Ekim 2013 (2013-10-07)[2]
Tür Strateji
Mod Tek oyunculu oyun
Çok oyunculu oyun Bunu Vikiveri'de düzenle

Clash of Clans (TürkçeKlanların Çatışması), Helsinki, Finlandiya merkezli oyun şirketi Supercell[3][4][5] tarafından türetilmiş olan çok oyunculu, gerçek zamanlı, freemium, çevrimiçi strateji oyunu. Clash of Clans oyununda, oyuncular saldırganlara karşı kendi köylerini korumak için çeşitli savunma mekanizmaları inşa ederken, aynı zamanda saldırma amacıyla da asker üretirler. Oyuncular, en fazla 50'şer kişilik gruplardan oluşan klanlara katılabilir ve klanların kendi içlerinde çevrimiçi sohbet edebilir, klan üyelerinden asker ve büyü isteğinde bulunabilir ve klan arkadaşlarına asker ve büyü bağışlayabilir. Oyuncu bunun yanında klan arkadaşlarıyla diğer klanlarla savaşabilir veya dostluk savaşı yapabilir. Ayrıca klan arkadaşlarıyla mücadele adı altında savaş antrenmanları yapabilir.

İlerleme için gerekli materyallerden en önemlisi olan yeşil taş alımı kredi kartıyla veya oyuncunun kendini geliştirmesi ve istenilen dereceleri yapmasının yanı sıra, köyün bulunduğu alandaki çalı, ot ve ağaçlar toplandığı esnada da kazanılabilmektedir. Ödeme özelliği ile oyun iOS platformunda en çok kazananlar listesine girmiştir. 2013 yılının ilk yarısında, şirket satışlardan ortalama olarak günde 2,4 milyon dolar gelir elde etmiştir.[6][7] Clash of Clans, iOS platformunda, 2012 yılı Aralık ayında en çok indirilen 5 uygulama arasında yerini almıştır.[8] Oyunun bu başarıyı kazanmasındaki asıl neden ise, tekli ve çoklu oyunların birleştirilmiş olmasının yanı sıra eşli olarak oynanması olarak gösterilmektedir.[9]

Android platformunda ise ilk defa, 3 Eylül 2013 tarihinde Kanada ve Finlandiya'da oynanmaya başlandı.[10] Bir hafta süreyle Kanada ve Finlandiya'da beta sürümü yayınlandıktan sonra, 7 Ekim 2013 tarihinde Play Store'da yerini aldı ve uluslararası platformda yayılmaya başladı.

Clash Of Clans Yaş Ortalaması 2021 Yılında 17-18 olarak Belirlendi

Hakkında[değiştir | kaynağı değiştir]

Clash of Clans, öncelikli olarak çok oyunculu bir strateji oyunudur. Oyuncular altın, iksir, yeşil taş, kara iksir gibi kaynaklar vasıtasıyla gelişip diğer oyuncuları yenmeye çalışır. Oyuncular, basit bir başlangıç anlatımıyla birlikte köylerini kurmaya başlarlar. Kurdukları binaların seviyesini yükselten oyuncular, bu sayede yeni öğelerin kilidini açar ve yeteneklerin gelişmesini sağlarlar. Saldırının yanı sıra akıllı bir savunma stratejisi geliştirilmesi gerektiren oyunda, diğer oyuncular köye saldırabilirler. Bu nedenle saldırı kadar savunma da oyunda önemli bir yer tutar. Saldırı için kışlada askerler yetiştirilir ve oyunun sonraki safhasında kurulabilen laboratuvar ile askerlerin seviyeleri geliştirilerek iyileştirilebilir. Ayrıca üretilen bu askerler ile Goblin olarak belirtilen cücelerin dünyalarına tekli oyuncu olarak saldırılar yapılabilir. İstenildiği takdirde, bu saldırılar oyuncuların seviyelerine göre sistemin eşleştirdiği oyunculara karşı çoklu ortamda da çevrimiçi olarak yapılabilir. Oyunun her safhasında internete bağlanılması gerekmektedir. Oyun internet olmadan oynanamamaktadır. Kullanıldığı takdirde daha hızlı gelişmeye olanak veren taşlar, kredi kartıyla Play Store'dan veya App Store'dan para karşılığında alınabilmektedir.[11]

Ayrıca oyuncular oyun içi kaynak kullanmadan birliklerini ücretsiz olarak eğitebilir. (26 Haziran 2022'ye kadar birlikler iksir ve kara iksir ile kuşatma makineleri ise altın ile eğitiliyordu.) Oyundaki duvar ve binalar ile askerlerin yanı sıra, diğer savaş aletlerinin tamamı geliştirilebilmektedir. Çok oyunculu modda ise oyuncular kupa kazanabilirler. Kazanılan kupalar aynı zamanda oyun içindeki sıralama için kullanılmasının yanı sıra, oyuncuların seviyelerinin ayrılmasında da kullanılır. Çoklu oyunculu modda kullanılabilen tüm askerler ve iksir, tek oyunculu mod olan goblin köylerine saldırılarda da kullanılabilir. Diğer oyuncuların köye saldırılarında, elde olan tüm altın ve iksir alınamaz. Ayrıca bu savaşlarda kazanan taraf kupa sayısı kazanır, kaybedenden ise kupa sayısı uygun oranda eksiltilir. Üretilen askerler, köyün savunmasında kullanılmaz. Oyunda 50'şer oyuncunun oluşturduğu gruplar bulunmaktadır ve bu gruplara klan adı verilir. Oyunda herhangi bir klana üye olma zorunluluğu bulunmamaktadır. Oyundaki kale geliştirilip, bir klana üye olunduğu takdirde, klandaki üyeler arasında asker paylaşımı yapılabilir. Ayrıca bu klana ait özel odada sohbet edilebilir. Klanlarda, bir "klan lideri", klan liderinin atama inisiyatifinde olmak kaydıyla birden çok sayıda "yardımcı lider" ve onun altında "büyük" olarak rütbelendirilen klan büyükleri ve diğer oyuncular olan "üyeler" bulunur. Her bir rütbe bir alttaki rütbeyi tenzil edebilir, klandan atabilir veya terfi ettirebilir(istisna olarak klanda rütbesi büyük olan kişiler üyeleri büyük yapamazlar;ama klandan atabilirler).Ayrıca isteyen her oyuncu yeterli derecede altın ile kendi klanını kurabilir. Klanlara yeni katılan oyuncuların isimlerinin altında yeni yazısı belirir. Bu yazı bir süre sonra kaybolur. Klandaki üyeler tarafından gönderilen askerler kalede durur, savaşlarda ve köyün savunmasında kullanılabilir. Ancak yukarıda da belirtildiği gibi, üretilen askerler köy savunmasında kullanılamazlar. Oyunda kupa biriktirme en büyük hedeftir. Oyuncuların kupası 400 olunca bronz, 800 olunca gümüş, 1400 olunca altın, 2000 olunca kristal, 2600 olunca usta, 3200 olunca şampiyon, 4100 olunca titan, 5000 olunca efsane ligine yerleşirler. Bu kupalar aynı lisanı konuşan ülke ve dünyadaki genel sıralama için puanlama olarak kullanılır. Klanlar arasında büyüyebilmek için klan üyelerinin puanlarının da büyük olması gerekmektedir. Çünkü, klanlar arası sıralama klan üyelerinin kupa sayıları esas alınmaktadır. Kupa sayısı yükselen oyuncu, artık saldırılardan kazandığı takdirde daha büyük kazançlar elde etmeye ve köyünü daha iyi geliştirmeye başlar. Ancak gelişme ile birlikte pek çok materyalin de kurulum ve geliştirme süresi ile bedeli de o oranda artmaktadır. Clash Of Clans Yaş Ortalamasü 2021 Yılı Ölçümlerinde 21 Olarak Belirlendi [12]

Savunma binaları[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Duvar: Düşmanı oyalamaya yarar fakat duvar yıkıcılar tarafından kolaylıkla yıkılabilir. Domuz binicileri ve Kelle Avcıları duvarların üstünden, madenciler ise altından geçebilir. Atlama büyüsüne maruz kalan birlikler de bir süreliğine duvarların üzerinden atlama yeteneği kazanır. Ayrıca 4 adet deprem büyüsüne hiçbir duvar dayanamaz. En yüksek duvar 15 seviyedir.
 • Top: Oyunun İlk savunma birimidir Karadan gelen saldırıları önleyebilir. Nokta atışı için idealdir. Geliştirmek için en az 7 seviye gerekir. Geliştirildiğinde mesafesi kısalır ama çift toplar atmaya başlar. En yüksek 20 seviyedir.
 • Okçu Kulesi: Toplara göre menzili uzundur ve hem havadan hem karadan gelen saldırıları önleyebilir. Başta kulede sadece iki okçu varken birkaç yükseltmeden sonra bu okçuların yanına bir okçu daha eklenir. Ayrıca bazı seviye atlamalarda okçuların kıyafetleri de değişir. Geliştirmek için 10 seviye gerekir. Geliştirildiğinde mesafesi kısalır ama daha hızlı vurmaya başlar. En yüksek 19 seviyedir.
 • Hava Savunması: Oyunun en önemli savunma birimlerinden biridir. Güçlü hava saldırılarına karşı kullanılmaktadır. Kara birimlerine hasar veremez. Uçan birimlere ciddi zararlar verebilir. En yüksek 11 seviyedir.
 • Büyücü Kulesi: Hem karadan hem havadan gelen saldırıları önleyebilir. Alan tesirli vuruşu ile birçok askeri aynı anda yok edebilir. En yüksek 13 seviyedir.
 • Havan: Oyunun en güçlü savunma birimlerinden biridir. Ciddi hasar verir ve okçu, barbar, büyücü gibi canı düşük askerleri 1-2 vuruşta yok eder. Geliştirmek için 8 seviye gerekir. Geliştirildiğinde Vurma hızı azalır ama çoklu şekilde kaya fırlatır. Fazla yakınındaki birliklere atış yapamaz. En yüksek 12 seviyedir.
 • Bomba: Saldırgan askerlere hasar verir. Birden fazla bomba yan yana yerleştirildiğinde ciddi miktarda hasar verir. Alan tesiri hasar verir. En yüksek 9 seviyedir. Birden fazla düşmana hasar verebilir.
 • Yaylı Tuzak: Karada yürüyen düşmanları havaya fırlatarak savaş dışı bırakır. Bir tuzaktır. Birden fazla düşman birliği havaya fırlatabilir. Ancak okçu kraliçe, barbar kral, büyük koruyucu, P.E.K.K.A, golem ve hava birimleri üzerinde işe yaramaz. En yüksek 5 seviyedir.
 • Hava Bombası: Uçan birimler için alan tesirli bir tuzaktır. En yüksek 6 seviyedir.
 • Hava Patlatıcı: Uçan birimleri, hava püskürterek birimleri uzaklaştırır. Hasar vermez. En yüksek 7 seviyedir.
 • Noel Darbesi: Noel darbesi, yılbaşında eklenen bir tuzaktır. Hediye paketidir.
 • Balkabağı Bombası: Balkabağı bombası, cadılar bayramına özel bir tuzaktır. Normal bombalar gücünde olan bir bombadır.
 • Gizli Tesla: Düşman kendisine yaklaşana kadar gözükmez. Bir tuzaktır. Ortaya çıktığında elektrikle düşmanları yok eder ve hem karadan hem havadan gelen birimleri vurabilir. Gizli Tesla düşman yakınına yaklaşmadığı durumda köyün %51 oranı yok edildiği zaman otomatik olarak ortaya çıkar. Çünkü köyü %100 yok edebilmek için Gizli Teslaları da yıkmak gerekir. P.E.K.K.A' lara 2 kat daha fazla hasar verme özelliği kaldırılmıştır. En yüksek 11 seviyedir.
 • Dev Bomba: Patladığında küçük bir alanda bulunan tüm birimleri etkiler. Çok yüksek bir hasar gücüne sahiptir. En yüksek 6 seviyedir.
 • Güdümlü Hava Mayını: Bir tuzaktır. Verdiği hasar çok yüksektir. Ejderha gibi uçan birimlere ciddi zarar verir. Bununla birlikte dalkavuklar (minyonlar) üzerinde etkisi yoktur. Hava bombasının aksine alan hasarı vermez. En yüksek 4 seviyedir.
 • İskelet Tuzağı: Adı üstünde bir tuzaktır. Açıldığında içinden iskelet çıkartan bir tabuttur. Yükselttikçe içinden çıkan iskelet sayısı artar. Havayı veya karayı savunacak şekilde ayarlanabilir. En yüksek 4 seviyedir.
 • X-Yayı: Oldukça güçlü bir savunma birimidir. Küçük hasarlı ama çok hızlıdır. Uzun menzildeki kara birimlerine veya kısa mesafedeki kara ve hava birimlerine nişan alacak şekilde ayarlanabilir. İksirle çalışır, içindeki iksir bittiğinde çalışması için tekrar doldurulması gerekir. En yüksek 8 seviyedir.
 • Cehennem Kulesi: Oyunun en güçlü savunma birimlerinden biridir. Alev püskürtür ve aynı hedefe ne kadar çok odaklanırsa verdiği hasar katlanarak artar. Yerdeki ve havadaki tüm birimleri vurabilir. Ejderha, golem, P.E.K.K.A gibi canları yüksek birimleri çok kısa bir sürede öldürebilir. X-Yayı gibi yakıtla çalışır fakat X-Yayının aksine kara iksir yüklenerek çalışır. Aynı zamanda tek hedef ve çok hedefe ayrı ayrı hasar verme özelliğine sahiptir, bu modlara ayrı ayrı alınabilir ancak gücünün odaklandığı asker üzerinde sürekli artması sadece tek askere hasar verme modunda geçerlidir. En yüksek 7 seviyedir.
 • Kartal Topu: ''Önceki adı Taktik Avcı Uçağı Ağır Silahı'dır. ''dır. "Köy Binası 11" güncellemesiyle gelen bu bina iksirle çalışır. Menzili 7-50 karodur. Yani neredeyse sınırsız. Alan tesirli saldırı yapar. Havaya üst üste 3 fişek fırlatır. Rakip birliklerin büyük kısmı savaşa dahil olmadan çalışmadığı için köyün olabildiğince merkezine yerleştirilmelidir. En iyi savunma binalarından biridir.

Bu dev savunma yapısı, havan topuna benzer bir işleyişie sahiptir; geniş saldırı menziliyle düşmanları uzaktan yok edebilir.Havan topu gibi bir " kör alana " sahiptir, yakındaki düşmanlara saldıramaz.

Kartal Topu, toplamda en az 180 barınma alanı büyüklüğünde birlik ve büyü mevzilendirilmeden kullanılmaz.150 alan kaplayacak kadar birlik ve büyü kullanıldığında, gözlerinde ışık yanar ve yakında saldırıya geçeceğini belli eder.

Seviyeden bağımsız olarak konuşlandırılan Kahramanlar ve Büyüler Kartal Topunu etkileştirmek için gereken barınma alanına sayılır.Her Kahraman 25 birlik barınma alanı değerindedir ve her büyü alanı 5 birlik barınma alanı değerindedir.

Her Kuşatma Makinesi, bu sayı için 1 birlik barınma alanı olarak sayılır.Klan Kalesi birlikleri bu sayıya dahil değildir, ancak herhangi bir takviye büyüsü normal miktarı sayar.

Okçu Kraliçe'nin veya Barbar Kral'ın yeteneğini etkinleştirmek, daha fazla birlik alanı eklemeyecektir.İster Golem gibi öldüğünde, isterse de Cadı gibi İskeletleri doğururken periyodik olarak alt birlikler ortaya çıkaran birimler, daha fazla alan eklemiyor.Bir İskele Büyüsünü düşürmek sadece büyünün eşdeğer değerinde 5 birlik barınma alanı ekler, İskeletler daha fazla alan eklemez; benzer şekilde bir Klon Büyüsünü düşürmek, büyünün eşdeğer değeri olan 15 birlik barına alanını ekler, klonlanmış birlikler daha fazla alan eklemez.

Bir Kartal Topçusu, 6 seviye 8 Yıldırım Büyüsü ve 1 seviye 5 Deprem Büyüsü ile yok edilebilir.

Kartal Topunun dolması ve atış yapması zaman alır.Her atıştan sonra isabet puanı yoğunluğu en yüksek alanı bir sonraki hedefi olarak belirler.Öncelikli hedefleri geniş ve yoğun birlik gruplarıdır.Hedefine kilitlendiğinde üç atış yapar ve geniş bir alana büyük hasar verir.Saldırı bölgesinin merkezindeki hasar yüksek, çevre bölgede ise azdır

 • Kayasaçar: Bu bina, menziline giren düşman birliklerine kayalar fırlatır. Bu kayalar aşırı fazla hasar verir. Alan tesiri hasar verir. Barbar, okçu, duvar yıkıcı, goblin gibi düşük canlı askerlere karşı çok etkilidir. Bir birliğe çarpan kaya, parçalanarak yakındaki diğer birliklere de etki eder.

Bu dev savunma yapısı, havan topuna benzer bir işleyişie sahiptir; geniş saldırı menziliyle düşmanları uzaktan yok edebilir.Havan topu gibi bir " kör alana " sahiptir, yakındaki düşmanlara saldıramaz.

 • Bomba Kulesi: Bir iskeletin bomba atmasıyla alan hasarı veren savunma binasıdır. Yıkılınca dev bomba şeklinde büyük bir alan hasarı verir.

Askerler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kışla[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Barbar: Muhtemelen oyunun en agresif askeridir. Barınma alanı 1 birimdir. Gördüğü en yakın binaya saldırır. 5 saniyede yetiştirilir. En yüksek 10 seviyedir. Ayrıca oyunun simgesinde kullanılmıştır.
 • Okçu: Duvarların bir sıra arkasındaki binaları, duvarları yıkmak zorunda kalmadan yok edebilir. Barınma alanı 1 birimdir. 6 saniyede yetiştirilir. Birlik olan okçunun seviyesi okçu kulesindeki okçulara bir etkisi yoktur. En yüksek 10 seviyedir.
 • Dev: Pek hızlı olmasa da önce savunmalara saldırması, güçlü ve dayanıklı olması açısından kullanışlıdır. Çoğunlukla tank görevini üstlenir. Barınma alanı 5 birimdir. 30 saniyede yetiştirilir. En yüksek 10 seviyedir.
 • Goblin: Oyunun karadaki en hızlı askeridir. (Hızı 32 birim) Önceliği altın, iksir ve kara iksir kaynaklarıdır. Bu binalara 2 kat hasar verir. (Yani kaynak depolarına ve toplayıcılara) Üretme maliyeti en düşük birliktir. Barınma alanı 1 birimdir. 7 saniyede yetiştirilir. En yüksek 7 seviyedir.
 • Duvar Yıkıcı: Önceliği duvarlar olan bu asker, duvarlara 40 kat hasar verir. Savaşta yıkılacak duvar kalmaz ise diğer binalara saldırır. Barınma alanı 2 birimdir. 15 saniyede yetiştirilir. En yüksek 9 seviyedir.
 • Balon: Top, havan gibi savunmalar ona ateş edemese de canı çok yüksek değildir ve okçu kulesi, büyücü kulesi, hava savunması, havaya ayarlanmış X-Yayı gibi savunmalarla onu kolayca yok edebilir. Favori hedefi savunmalardır. Oyunun en yavaş birimidir.(hareket hızı 10) Şifacı tarafından canı yenilenemez. Barınma alanı 5 birimdir. 30 saniyede yetiştirilir. En yüksek 10 seviyedir.
 • Büyücü: İlk 3 seviyede ateş topları, 4. ve 5. seviyede yıldırım, son seviyede ise ışık fırlatır ve çok büyük hasarlar verebilir. Fakat canı çok yüksek değildir. Bir orduda çok fazla büyücü tercih edilmez. Genellikle düşman köyün temizlenmesi için kullanılırlar. En çok Golem-Pekka saldırılarında kullanılır. Barınma alanı 4 birimdir. 30 saniyede yetiştirilir. En yüksek 9 seviyedir.
 • Parti Büyücüsü: Bazı etkinlik zamanlarında kullanılabilen bir birliktir. Canı büyücüden az da olsa düşük iken verdiği hasar ise fazladır. Bununla beraber, parti büyücüsü normal büyücülerden daha hızlıdır.
 • Buz Büyücüsü: Noelde hediye olarak kısa bir süreliğine gelmiştir. Seviye yükseltilemez. 130 canı vardır ve 130 vurur. %50 yavaşlatır. Favori hedefi savunmadır.
 • Silahşor: Supercell şirketinin "Clash Royale" oyunundan esinlenen bu karakter çok uzaktan savunmalara zarar verebilir, Vuruş hızı yavaş olsa da çok fazla hasar verebilir. Ne kadar uzak bir kareden saldırıyor ise o kadar fazla hasar verir. Barınma alanı 4 birimdir. 60 saniyede yetiştirilir. En yüksek 9 seviyedir.
 • Şifacı: Kara birimlerinin canını yenileme özelliğine sahiptir. Okçu Kraliçe yürüyüşlerindeki Okçu Kraliçe'den sonraki kilit noktadır. Oyunda saldırı yapmayan tek birim olma özelliğini taşır. Hava tuzakları şifacıya etki eder.
 • Ejderha: Canının fazla olması ve büyük zararlar verebilmesi açısından kullanışlıdır. Balon gibi ejdere de şifacı can veremez. Barınma alanı 20 birimdir. 3 dakikada yetiştirilir. En yüksek 8 seviyedir.
 • P.E.K.K.A: Hızlı olmasa da gücüyle bu kaybını telafi eder. Yaylı Tuzak ona etki etmez. Barınma alanı 25 birimdir. 3 dakikada yetiştirilir. En yüksek 8 seviyedir. Ancak Yıldırım büyüsü aynı hasarı veremez. P.E.K.K.A kadın mı erkek mi sorusunun cevabı ise kadın olmuştur. Aynı zamanda her seviye atladığında şekil değiştiren tek askerdir. 3. seviyeden sonra (3. seviye dahil) Öldüğündeki uçan iskelet animasyonu büyür.
 • Yavru Ejderha: Ejderhanın bir küçük versiyonudur. Clash of Clans'a Clash Royale'den gelmiştir. En yüksek 6 seviyededir. Barınma Alanı 10 birimdir. Eğitim süresi 1 dakika 30 saniyedir.
 • Madenci: Duvarların altından kazar. Oyuna güncellemeyle gelen 12. Seviye kışlada eğitilmektedir. En yüksek 7 seviyededir. Barınma Alanı 6 birimdir.
 • Elektro Ejderha: 13. Seviye kışlada eğitilebilmektedir. İnşaatçı köyündeki mega teslada olduğu gibi zincirleme saldırı özelliğine sahiptir. Bu özelliği ile aynı anda 5 yapıya hasar verebilir. Barınma alanı 30 birimdir. Zincirleme saldırı yapıdan yapıya geçerken etkisini %20 oranında kaybeder. Öldüğünde Yıldırım büyüsünde olduğu gibi Yıldırımlar düşer.
 • Yeti: Temelde bir tank vazifesi gören Yetinin farklı olarak küçük dostları vardır. Bunların isimleri ise "Yetimit"tir. Barınma alanı 20 birimdir. En yüksek 3 seviyedir. Yeti belirli miktar hasar aldığında sırtında taşıdığı yetimitler en yakın savunma binasına saldırır. Ayrıca Yeti öldüğünde de bir miktar Yetimit ortaya çıkıp savunma binalarına saldırır. Yetimitler savunma binalarına 4 kat fazla hasar verirler.
 • Ejderha Binicisi: Canı en fazla olan kışla birliğidir (4100 isabet puanı). Oyundaki en iyi hasar veren birliktir (saniye başına 340 hasar). Hava birimidir. Barınma alanı 25 olan Ejderha Binicisi 16 dakika 40 saniyede eğitilir.

Kara Kışla[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Minyon (Dalkavuk): Uçan, küçük, mavi yaratıktır. Kara İksir topları fırlatır. Canı çok yüksek değildir. Oyunda hava birlikleri içerisinde en hızlısıdır(hızı 32 birim) ve barınma alanı 2 birimdir. Güdümlü hava mayınları dalkavukları tespit edemez. 18 saniyede yetiştirilir. En yüksek 8 seviyedir.
 • Yaban Domuzu Binicisi: Duvarların üzerinden (Atlama Büyüsü kullanmadan) atlayabilen ilk askerdir. Barınma alanı 5 birimdir. 45 saniyede yetiştirilir. En yüksek 10 seviyedir.
 • Valkür: Balta kullanarak savaşır. Her darbesinde bir balta hortumu gelir. 21 Mart 2016 güncellemesinde canı azaltıldı fakat hasarı arttırıldı ve en popüler asker haline geldi. 2 veya daha fazla binanın arasına girerek hepsini birden yıkar. Barınma alanı 8 birimdir. 1 dakika 30 saniyede yetiştirilir. En yüksek 7 seviyedir.
 • Golem: Ölünce Golemit adlı 2 küçük goleme bölünme özelliğine sahip bu yaratığın canı, P.E.K.K.A'nın canının yaklaşık 1,74 katıdır. Çok hızlı olmasa da gücü hızının yerine geçer. Diğer yüksek canlı birlikler gibi tank görevini üstlenir. Golem savunmayı üzerine çeker, yani golem yolladıktan sonra savunmalar golemden başkasına saldırmaz. Öldüğünde patlar ve hasar verir. Golemitler de patlayınca hasar verir. Barınma alanı rekorunu Lav Tazı ve Elektro Ejderha ile paylaşır, barınma alanı 30 birimdir. 5 dakikada yetiştirilir. En yüksek 9 seviyedir.
 • Cadı: Yerden iskeletler çıkararak hem karşı tarafa zarar verir, hem kendini korur. Kendisi de lazer ışını fırlatır ama çok hasar veremez. Barınma alanı 12 birimdir. 3 dakikada yetiştirilir. En yüksek 5 seviyedir.
 • Lav Tazısı: Öldüğünde lav köpekçikleri çıkarır. Tank görevini üstlenir. Savunmalar favori hedefidir. Barınma alanı 30 birimdir. 10 dakikada yetiştirilir. En yüksek 6 seviyedir.
 • Atıcı: Elindeki kayayı binalara fırlatarak alan hasarı verir. Kaya, ilk binaya çarptıktan sonra sekip arkadaki binaya da çarpar. Barınma alanı 6 birimdir. 1 dakikada yetiştirilir. En yüksek 5 seviyedir.
 • Buz Golemi: Golemin kutuplarda yaşayan kayıp kardeşidir. Favori hedefi savunmadır. Dokunduğu her şeyi yavaşlatır. Yok edildiğinde etrafını dondurur. Savunmada dondurma etkisi daha azdır ve daha kısa sürer. Barınma alanı 15 birimdir. 3 dakikada yetiştirilir. En yüksek 5 seviyedir.
 • Kelle Avcısı: Duvarların üstünden (Atlama Büyüsü Kullanmadan) atlayabilen ikinci askerdir. Favori hedefi kahramanlardır ve kahramanlara 4 kat hasar verir. Kartlarıyla düşmanların %40 hızını, %55 ise saldırı oranını düşürür. Duvarların üstünden atlayabilmesine rağmen duvar arkasından da hasar verebilir. Kara ve Hava birimlerini hedef alabilir. Barınma alanı 6'dır ve 2 dakikada yetiştirilir. En yüksek 3 seviyedir.

Kahramanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kahramanlar, canları ve verdikleri hasarları diğer birimlerden daha fazla olan, uzun boylu birimlerdir. Ayrıca kahramanlar ölmez, sadece canları çok azaldığında bayılırlar ve uyuyarak kendilerini iyileştirirler.

 • Barbar Kral: Belediye binası 7. seviyeye gelince açılır. En fazla 80 seviye olabilir. Özel yeteneği olan "Demir Yumruk", 5. seviyede açılır. Bu yetenek kullanıldığında Barbar Kral bir süreliğine canını yeniler ve daha fazla hasar verir. Ayrıca yanına birkaç barbar çağırır.
 • Okçu Kraliçe: Belediye binası 9. seviyeye gelince açılır. 9. Belediyede en fazla 15 seviye olabilir. Özel yeteneği olan "Kraliyet Pelerini", 5. seviyede açılır. Görünmez olup can yeniler. Ayrıca yanına birkaç okçu çağırır.
 • Büyük Koruyucu: Belediye binası 11. seviyeye geldiğinde açılır. Barbar Kral ve Okçu Kraliçe kara iksir ile yükseltilirken Büyük Koruyucu iksirle yükseltilir. Özel yeteneği "Sonsuz Büyük Kitap"tır. Büyük koruyucu saldırdığında etrafında olan askerleri yapılan saldırıdan korur. Örneğin 50 can götüren top 38 can götürür. Özel yeteneğini kullanınca ise etrafındakilere hiçbir şey olmaz. Ancak bu çok kısa sürer. Köy savunurken ise klan kalesinden çıkan birlikleri ve iskeletleri korur. Savunurken taş heykele dönüşür. Büyük koruyucu diğer kahramanlar gibi yürümez. Uçar ve duvarlardan atlar. Ayrıca kara birimi ya da hava birimi olarak (örneğin hava birimi olarak kullanılmak istenirse toplar ona atış yapamaz, kara birimi olarak kullanılmak istenirse de hava savunmaları ona atış yapamaz ve bu bu seçenek her savaşın başında değiştirilebilir.) kullanılabilir. 50 seviye olabilir. Saldırı menzili o kadar uzundur ki kısa menzilli binalara (örneğin büyücü kulesi) vururken onlar ona vuramaz.
 • Kraliyet Şampiyonu: Belediye binası 13. seviyeye gelince açılır. Kraliyet Şampiyonu, Büyük Koruyucu gibi duvarların üzerinden atlayabilir."Uçan Kalkan" adlı özel yeteneğiyle kalkanını fırlatır ve en yakın dört savunma binasına hasar verir. Kalkanı her zaman isabet eder, bunun için gerekirse tüm harita boyunca uçar. Yeteneği etkinleştirildiğinde bir miktar iyileşir ancak yeteneğin başka bir güçlendirme etkisi yoktur.

Büyüler[değiştir | kaynağı değiştir]

Büyü Fabrikası[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Yıldırım Büyüsü: Atıldığı alan üzerindeki binalara ve savunma askerlerine hasar veren bir büyüdür. Kaynak depolarına ( iksir deposu vb.) zarar veremez. Barınma alanı 1 birimdir. 3 dakikada hazırlanır.
 • Şifa Büyüsü: Atıldığı alan üzerinde bir şifa çemberi oluşturarak çember içerisinde bulunan tüm askerlerin canını hızlı bir şekilde yeniler. Barınma alanı 2 birimdir. 6 dakikada hazırlanır. Oldukça uzun süren bir büyüdür.
 • Öfke Büyüsü: Atıldığı alan üzerinde bir öfke halkası oluşturarak halka içerisindeki tüm askerlerin saldırı gücünü ve hareket hızını yükselten bir büyüdür. Barınma alanı 2 birimdir. 6 dakikada hazırlanır.
 • Atlama Büyüsü: Bu büyüyü duvarların yakınına atarak birliklerinizi sanki orada duvar yokmuş gibi hareket ettirebilirsiniz. Barınma alanı 2 birimdir. 6 dakikada hazırlanır.
 • Dondurma Büyüsü: Bu büyüyü kullanarak düşmanın askerlerini ve savunmalarını dondurabilirsiniz. Barınma alanı 1 birimdir. 3 dakikada hazırlanır.
 • Klon Büyüsü: Bu büyü askerleri belirli sayıda ve kısa süreliğine klonlar. Barınma alanı 3 birimdir. 9 dakikada hazırlanır.
 • Noel Babanın Sürprizi:Atıldığı yere Noel Baba gelir ve hediye bombaları bırakır. Sadece Yılbaşında gelir.

Kara Büyü Fabrikası[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Zehir Büyüsü: Atıldığı alan üzerinde bir çember oluşturur ve o çember içindeki düşman askerlere zarar verir. Binalara etki etmez. Düşmanları yavaşlatır ve hasarını azaltır. Barınma alanı 1 birimdir. 3 dakikada hazırlanır.
 • Deprem Büyüsü: Binalara ve duvarlara hasar veren bir büyüdür. Yıldırım büyüsünden farklı olarak binalara yüzde ile hasar verir. Art arda atılan depremler binalar üzerinde gittikçe daha az hasar vermesine rağmen duvarlara atılan 4 deprem büyüsü duvarları yıkar. Ayrıca belediye binasına hasar veren sayılı büyülerdendir. Barınma alanı 1 birimdir. 3 dakikada hazırlanır.
 • Acele Büyüsü: Atıldığı alan üzerinde bir çember oluşturur ve o çember içindeki askerleri hızlandırır. Öfke büyüsüne benzer ama öfke büyüsünün hasar takviyesini içermez. Barınma alanı 1 birimdir. 3 dakikada hazırlanır.
 • İskelet Büyüsü: Atıldığı yerden bir grup iskelet çıkar. Ayrıca belediye binasına hasar veren sayılı büyülerdendir. Barınma alanı 1 birimdir. 3 dakikada hazırlanır. Klan kalesini tetiklemez.
 • Yarasa Büyüsü: Atıldığı yerden bir grup yarasa çıkar. Ayrıca belediye binasına hasar veren sayılı büyülerdendir. Barınma alanı 1 birimdir. 3 dakikada hazırlanır. Klan Kalesini tetiklemez.
 • Görünmezlik Büyüsü: Atıldığı alan üzerinde her şeyi birbirinden görünmez yapar. Savunma binaları askerleri göremezler. Barınma alanı 1 birimdir. 3 dakikada hazırlanır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. Boom Beach
 2. Clash Royale
 3. Suspects Gizemli Malikane

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Clash of Clans". Slide to Play. 28 Haziran 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Haziran 2014. 
 2. ^ Koueider, Adam (8 Ekim 2013). "Clash of Clans finally hits the Google Play Store". Androidauthority. 8 Ekim 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Kasım 2013. 
 3. ^ Is this the fastest growing game company ever? 27 Eylül 2014 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Forbes. 14 Nisan 2013.
 4. ^ Dredge, Stuart (14 Mayıs 2013). "Puzzle & Dragons made $113m in April as developer GungHo's market cap rivals Nintendo's". The Guardian. 13 Temmuz 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Mayıs 2013. 
 5. ^ Grundberg, Sven. "Finland's Newest Hit Maker: Supercell - WSJ". 27 Eylül 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Kasım 2013. 
 6. ^ Finland's Supercell mobile games with megaprofits 17 Eylül 2014 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Businessweek. 2 Mayıs 2013.
 7. ^ Lynley, Matthew (1 Mayıs 2013). "10 Apps Worth Downloading in May". The Wall Street Journal. 17 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Mayıs 2013. 
 8. ^ "Apple's App Store at 5: 10 key moments on the road to 50bn downloads". The Guardian. 19 Temmuz 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Kasım 2013. 
 9. ^ Commanding troops on touch devices 10 Kasım 2013 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.; Why mobile is the perfect platform for strategy. Gamasutra. 20 Eylül 2013.
 10. ^ "Clash of Clans Finally Launches on Android, Only in Canada and Finland Google Play Store". 17 Ekim 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Kasım 2013. 
 11. ^ "Clash of Clans for PC is available". 15 Mart 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Mart 2020. 
 12. ^ "Arşivlenmiş kopya". 26 Aralık 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Nisan 2020. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]