Brawl Stars

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Brawl Stars
GeliştiriciSupercell Bunu Vikiveri'de düzenleyin
YayımcıSupercell
YapımcıSupercell
PlatformlariOS, Android
ÇıkışiOS ve Android
 • 12 Aralık 2018
(Küresel)
 • 9 Haziran 2020
(Çin)
TürMOBA[1]
ModTek oyunculu oyun
Çok oyunculu oyun Bunu Vikiveri'de düzenleyin

Brawl Stars, Supercell tarafından ilk olarak 15 Haziran 2017'de, beta sürümü çıkartılmış hızlı tempolu[2] freemium çok oyunculu bir gerçek zamanlı strateji oyunudur.[3] Küresel yayın tarihi 12 Aralık 2018'dir.[2][4] Oyun 9 Haziran 2020'de Çin'e yayınlandı. Oyunun Çin versiyonu bağımsız bir uygulamadır ve özel Çin sunucularına sahiptir.

Yapım ve piyasaya çıkış süreci[değiştir | kaynağı değiştir]

Supercell, 5. küresel oyunu olan Brawl Stars projesine 2014 yılında başladı.[5] Oyun piyasaya sürüldüğünde mevcut olan 65 haritadan 16'sı çeşitli oyuncular tarafından tasarlanmış ya da esinlenilmiş haritalardı.[6] 14 Kasım 2018 tarihinde, oyunun lansmanı yapıldı ve ön kayıtlar açıldı. Oyuna 5 milyonun üzerinde ön kayıt yapıldı.[2] Piyasaya sürüldükten sonraki ilk bir hafta içinde oyun 10 milyon dolarlık oyun içi satış yaptı ve 15 milyon indirme sayısına ulaştı.[7] İlk hafta satışlarının ülkelere göre sıralamasında Amerika 3 milyon dolar ile başı çekerken, Japonya'da 1.600.000 dolar harcandı ve indirme rakamlarına göre oyun, App Store'da 14 ülkede, Google Play'de 20 ülkede 1. sıraya yerleşti.[7] 12 Şubat 2019 tarihinde Supercell tarafından yapılan açıklamaya göre, o dönemde oyunu 80 milyon kişi oynamaktaydı.[6] 1 yılın sonunda yıllık hasılatı 422.000.000 doları bulan oyun, indirme sayısı olarak yaklaşık 141 milyona ulaştı.[8] 2018 yılında, dünya genelinde getirdiği gelir dikkate alındığında, kendisinden önce piyasaya sunulmuş olan Clash of Clans ve Clash Royale'in ardından 3. sırada kalırken, Asya bölgesi özelinde şirketin en çok gelir getiren oyunu oldu.[8]

Oynanış[değiştir | kaynağı değiştir]

Brawl Stars, çeşitli oyun modları: Savaş Topu, Elmas Kapmaca, Nakavt, Ödül Avı, Kuşatma, Kupayı Kötü, Yalnız Yıldız, Alaşağı, Tek ve Çift Hesaplaşma, Sürpriz, Son Savunma, Büyük Oyun, Robot İşgali ve diğerlerinde karakterler aracılığıyla rakip takımı veya oyuncuları alt etmek üzerine kurulmuş bir oynanışa sahiptir. Oyuncular, her biri kendi ana saldırısına sahip olan birkaç savaşçı arasından seçim yapabilir ve düşman savaşçılarına saldırıp hasar verirken, daha çok hasar veren süper güçlerini doldururlar. Savaşçıları güç puanları ile yükselterek onları güçlendirebilir, savaşçılar altın ile yükseltme yapılmaktadır, savaşçıyı yükselttikçe yeni öğeler açılır, Bunlar "Aksesuar","Yıldız Gücü" ve "Eşya"'dır bunlar ile de Karakteri güçlendirmek mümkündür. Oyunda ayrıca kulüpler vardır, kulüplere katılarak yeni arkadaşlar edinebilir, onlarla oynanabilmektedir, onun Dışında Kulüp Oyunları'na katılarak ilerlemeyi hızlandıracak ödüller veya özel kostümler alabilmek mümkündür. Oyun içi dükkânda bulunmaktadır, dükkanda teklifler, günlük ücretsiz ödül, savaşçılar için güç puanı, kostümler, krediler, Elmas ve Altın alınabilmektedir. Aralık 2022'de kutular oyundan kaldırıldı. Oyunda Birçok Oyun modu bulunmaktadır, çoğu 3'e 3 dayalıdır ayrıca oyun modu olarak battle royale tarzı oyun modu bulunmaktadır, Yine Çeşitli Güncellemeler de eklenen Sezonluk oyun modlarıda bulunmaktadır.

Savaşçılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyun modları[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyun modu Açıklama
Hesaplaşma Oyundaki ilk oyun modudur. Tek kişi ya da çift kişi oynanabilen bir oyun modudur. Bu oyun modunda amaç, arenada hayatta kalan son kişi/takım olmaktır. Tek kişi oynarken sağlığını tamamen kaybetmenin telafisi yoktur, çift kişi oynarken takımdan bir kişi hayatta kaldığı sürece diğeri bekleme süresinin ardından tekrar canlanır.

Oyun Modunda o anda açık olan harita çeşidine göre, kutuları parçalayarak ateş ve can atışı sağlayan güç küplerini toplamak, belli haritalarda olan enerji içecekleri ile kısa süreli ek atış gücü, hız ve direnç kazanmak; şifa mantarları ile can kazanmak, göktaşı ile vurulmak gibi farklı ek öğeler bulunmaktadır. Ayrıca oyunun açık olduğu haritaya bağlı olarak haritanın belli bir bölümünden ortaya çıkan robotu öldürerek ekstra güç küpü toplayabilmek mümkündür. Bu oyun modunun tüm haritalarında oyunun süresi ilerledikçe kenarlardan zehirli bulutlar gelerek haritayı daraltır.[9][10]

Elmas Kapmaca 3'e 3 takımlar halinde oynanır. Oyun 3:30 saniyede biter. Haritanın ortasında bulunan elmas madeninden aralıklarla elmasların çıktığı bu oyun modunda, 10 tane elması 15 saniyeliğine taşımayı başaran takım, oyunu kazanır. Eğer iki takımda da 10 elmas varsa, 11 elması elinde tutan takım kazanır. Diğer takım da 11 elmasa ulaşırsa bu sayı 12'ye çıkar ve bu şekilde devam eder. Ortadaki madenden maksimum 29 elmas çıkar, Rakip takım oyuncularının topladığı elmasları, onları yok ederek toplamak mümkündür.[9][10][11]
Nakavt 3'e 3 takımlar halinde toplam 3 set oynanır. Her sette oyuncular rakip takımdaki savaşçıları öldürmeye çalışır, ölen bir oyuncu o sette yeniden doğmaz. Tüm üyeleri elenen takım seti kaybeder. En çok set kazanan takım oyunu kazanır.
Düello Bu oyun modunda oyuncu oyuna girmeden önce kendine üç savaşçı seçer. Oyuncunun seçtiği savaşçılarla rakibin savaşçıları 1'e 1 olarak karşılaşır,amaç rakibin savaşçılarını yenmektir
Ödül Avı 3'e 3 takımlar halinde oynanır. Bu oyun modunda amaç, karşı takımdaki oyuncuları yok ederek yıldız toplamaktır.[9] Süre devam ettiği sürece oyuncular tekrar canlanır. Süre bittiğinde daha fazla yıldız toplamış takım oyunu kazanır. Beraberlik durumunda, haritada mavi bir yıldız belirir. Bu yıldızı alarak belli bir süre taşımayı başaran oyuncunun takımı kazanır. Eğer ki taşıyan oyuncu ölürse mavi yıldız karşı takıma geçer ve bu böyle devam eder.[11]
Soygun 3'e 3 takımlar halinde oynanır. Bu oyun modunda amaç karşı takımın kasasına ulaşarak yok etmektir. Karşı takımın kasasını diğer takımdan hızlı yok eden ya da süre bittiğinde daha fazla hasar veren takım kazanır.[9][10]
Savaş Topu 3'e 3 takımlar halinde oynanır. Bir maçın süresi 2.30 dakikadır. Bu oyun modunda amaç, başlangıçta haritanın ortasında bulunan topu alarak rakip kaleye gol atmaktır. 2 gol atan ya da süre bittiğinde önde olan takım oyunu kazanır. Süre bittiğinde iki takımın da gol sayısı eşit ise uzatmalara gidilir. Bu uzatmalar esnasında haritadaki tüm nesneler (kaleler haricinde) yok olur. Uzatmaların sonuna kadar eşitlik bozulmazsa oyun berabere biter.[10]
Robot İşgali 3'lü takım halinde yapay zekaya karşı oynanan haftalık oyun modudur. Amaç ortada bulunan kasayı yaklaşan robotlardan olabildiğince iki dakika boyunca korumaktır, süre ilerledikçe robotların gücü ve sayısı artmaktadır
Büyük Oyun 6 kişiyle oynanan haftalık oyun modudur. 1 kişi boss olur ve diğer 5 kişi boss'u belli bir süre içinde öldürmeye çalışır. Boss olan oyuncu diğer oyunculardan daha dirençli, güçlü ve hızlıdır. Oyunu kimin kazandığı, oyuncuların boss oyuncuyu yenme süresine bağlıdır. Eğer oyuncular boss'u 2.00 dakikada yenerlerse oyunu kazanırlar, aksi takdirde boss olan oyuncu kazanır.
Boss Savaşı 3'lü takım halinde yapay zekalı bir devasa boss robota karşı oynanan haftalık oyun modudur. Amaç devasa robotu yok etmek ve bu esnada boss robottan ve boss robotun yardımcı robotlarından korunmaktır. 3 oyuncu da ölmediği sürece ölen oyuncular 20 saniye içinde tekrar doğabilir. Oyun boss robot yok edilene ya da üç oyuncu da öldüğünde sona erer.
Hesaplaşma + Her yok etme başına 1 ekstra kupa kazanılan bir oyun modudur, ölürsek -1 kupa kaybedilir, hesaplaşmaya benzer bir oyun modudur. Ağustos 2021 güncellemesi ile oyuna eklenen oyun modu birkaç ay sonra kaldırıldı.
Güç ligi Bu oyun modu farklı olarak Her brawl pass sezonun temasına uygun olan bir oyun modudur. Haritalar rastgele seçilir, Kuşatma ve Hesaplaşma dışındaki diğer oyun modlarından seçilir bo3 (Best Of 3) sistemi vardır, yazı tura atılır, ilk savaşçı seçecek takım belli olur, İki takım birer savaşçı yasaklar, ardından 1-2-2-1 şeklinde sırayla savaşçılar seçilir, Son hazırlıklar yapıldıktan sonra başlar, 2 tur kazanan maçı kazanır, belli miktar maç yapılınca Profil ikonları kazanılır, güç ligi kostümleri ise 25000 yıldız puan karşılığında satın alınabilir, Sezon sonunda hangi ligde isen o miktar yıldız puanı alınır. Güç Liginde savaşçı değiş tokuşu yapılabilmektedir.
Basketbol savaşı Topu potaya atmaya çalışarak oynanan bir oyun modudur. Çizgi içinden potaya atılırsa 2,çizgi dışından ise 3 sayı kazanılır, ancak işin zor kısmı pota sürekli hareket halindedir bu yüzden zamanlama yapmak önemlidir. 5 puan veya süre sonuna kada en çok puanı olan kazanır, beraberlik durumunda bütün engeller yok edilir (Pota Hariç)yine beraberlik bozulmazsa maç berabere olarak biter. En son 2021 Yaz güncellemesi eklenen oyun modu daha sonra kaldırılmış ve tekrar 12. Sezon bir süreliğine daha oyuna eklenmiştir fakat tekrar kaldırılmıştır.
Sıcak Bölge 3'e 3 takımlar halinde oynanır. Ortadaki bölge(ler)in hepsini tamamlayan takım kazanır. Ortada 1, 2 ya da 3 bölge bulunur (haritaya göre değişir).
Süper Şehir Saldırısı 3'lü takım halinde Mega Canavar'a karşı oynanan haftalık oyun modudur. Mega Canavar, haritadaki şehri yok etmeye çalışır. 3 oyuncunun Mega Canavarı binalar yok olmadan öldürmesi gerekmektedir. Mega Canavar, 3 kişiyi öldürürse ya da binaları yok ederse maç biter. Takım arkadaşlarından en az biri oyunda olduğu sürece diğerleri yeniden doğar. Mücadelede Mega Canavar her yok edildiğinde bir sonraki saldırının zorluğu normal seviyeden çılgın seviyeye doğru artar, oyun modu 11. Sezon güncellemesi ile rotasyondan kaldırılmıştır.
Kupa Hırsızları (eski adıyla hediye talanı) İlk olarak hediye talanı adıyla yılbaşı sezonlarında gelen geçici bir oyun modudur. Takımlar karşı takımın bölgesindeki hediyelerini çalıp kendi üssüne getirmeye çalışır. Bu oyun modu yeniden düzenlenerek 2021 yaz güncellemesi ile Kupa hırsızı adıyla yeniden eklenmiştir fakat şuan oyunda bulunmamaktadır.
Mücadeleler Belli zamanlarda gelen bir oyun modudur. Mücadelede her maç kazanıldığında farklı ödüller kazanılabilir, bunlar kutular, yıldız puanı, altın, rozet gibi ödüller kazanılabilir. Yine mücadele tamamlandığında büyük ödül kazanılır, büyük ödül mega kutu, spray, rozet, kostüm, Elmas hatta Karakter bile olabilir.

Her iki maç veya üç maç kazanıldığında oyun modu veya da başlangıç oyun modunun haritası değişebilir, mücadele tamamlanmak için X defa kazanılması gerek, fakat Y defa yenilirseniz mücadeleye devam edemezsiniz, fakat ekstradan elmas ile hak satın alarak (bazı mücadelelerde ekstra hak yoktur) mücadeleye kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Alaşağı Bu oyun modunda amaç, robot ölene kadar en çok hasar veren kazanıyor,haritalara göre robotun farklı özellikleri vardır. Ama şu anda kaldırılmış durumda.
Yalnız Yıldız Bu oyun modunda amaç, süre bitene kadar en çok yıldız toplamaktır, Ama şu anda kaldırılmış durumda.
Power Lig Bu oyun Modu, güç liginin eski hali diyebiliriz, bir lig 14 gün sürer, bu oyun modunu oynamak için herhangi bir karakterin yıldız gücü olması zorundadır. Günde sadece 3 defa maç yapılabilir, maç sonunda Belli miktar puan kazanılır, eğer maçı kazanırsak daha fazla, kaybedersek daha az kazanabiliyoruz, yine beraberlik durumunda belli miktar kazanabiliyoruz, ayrıca daha fazla puan almak için ekstra şartlar var (örn.: Elmas kapmaca'da 15. Elmas çıkmadan maçı kazan), bunlarada uyulduğu zaman daha fazla puan alabiliyoruz. 14 gün boyunca farklı haritalar ve farklı oyun modları ile oynandıktan sonra lig sonunda puana göre yıldız puanı alırsın Mesela 700-799 puan arasında yapanlar 6000 yıldız puanı alırlar ayrıca ilk yüze girenlere bonus yıldız puanı verilir mesela 1. Olan tam 50000 bonus yıldız puanı alabilir veya 50.- 79. Arasındakiler 10000 bonus yıldız puanı alabilirler. Bu oyun modu ilgi görmediği için bir süre sonra kaldırıldı ve yerine güç ligi getirildi.
Voleybol 3'e 3 oynanabilen bir oyun modudur. Bu oyun modunda amaç topu rakibin sahasına atmaktır, top ortada durur ilk hangi takım dokunursa diğer takımın sahasına gider, eğer top yere değerse puan kazanırlar, 2 olan veya fazla sayısı olan kazanır, beraberlik durumunda uzatmaya gider, savaş topunda gibi bütün engeller yok edilir,eğer uzatmalarda eşitlik varsa maç berabere biter,herhangi bir sayı alınmadığında top sürekli hızlanır buda topu tutmayı zorlaştırır. Bu oyun modu 2021 yaz güncellemesi ile oyuna eklendi fakat 8. sezon güncellemesi ile oyundan kaldırılmıştır.
Kupayı koru 3'e 3 oynanabilen bir oyun modudur, bu oyun modunda amaç ortadaki kupayı en uzun süre tutmaktır, kupayı alan kişi takıma puan kazandırmaya başlar, o sırada takım arkadaşları da kupayı tutan kişiyi korumaya çalışır, kupayı tutan kişi kupanın ağırlığından yavaşlar bu da rakiplerin kupayı almayı kolaylaştırır, maçın sonunda %100 varan veya en çok yüzdeye sahip takım kazanır. bu oyun modu 2021 yaz güncellemesi ile eklenmiştir ancak 8. Sezon güncellemesi ile oyundan kaldırılmıştır.
Maden Arabası 3'e 3 oynanabilen bir oyun modudur, Oyun modunun amacı maden Arabasını A noktasından B noktasına götürmektir,Maden Arabasını ilerletmek için yanında durmanız gerekmektedir, maden Arabası ilerledikçe sizde ilerlemeniz gerekecek, bir yandan da düşman arabasınıda durdurmanız gerekmektedir. Düşman maden arabasının yanında durduğunuz sürece düşman arabasını yavaşlatabilirsiniz, fakat maden Arabasının çevresi çok dar olduğu için sizi yenme ihtimali fazladır,Maden arabasını kendinizi korumak için de kullanılabilir, bu oyun modu 11. Sezon ile oyuna eklenmiştir, 12. Sezonda bir süre daha kalan oyun modu, bir süre sonra kaldırılmıştır
Temizlik 3'e 3 oynanabilen bir oyun modudur,Oyunun amacı karşı takımdan 10 kişiyi yok et.

İlk 10 kişiyi veya en çok yok eden takım kazanır. 11. Sezon ile oyuna eklenmiştir,12. sezonda bir süre daha kalan oyun, bir süre sonra kaldırılmıştır.

Robot Avı 3'e 3 oynanabilen Bir oyun modudur, oyunun amacı ortada doğan robotları yok edip cıvataları almak. Her haritada belli olan bir robot doğum yeri vardır, robot doğum yerleri 1 veya 1'den fazla olabilir, 4 tip robot vardır: Nişancı Robot, Yakın dövüş Robotu, hızlı robot ve büyük robot. İlk 3 robot sırasıyla doğar, 3 robotunda farklı miktar canı vardır, en çok canı olan yakın dövüş robotudur, en az olan ise nişancı robotudur.

Bu robotları yok edildiğinde 1 cıvata düşer, cıvatayı alan savaşçı birkaç saniye bekledikten sonra takımına 1 puan kazandırır, eğer cıvata alan savaşçı puan kazandıramadan yok edilirse cıvata yere düşer. bu şekilde devam eder, 8 cıvata toplayan takım kazanır,durum 7-5 veya 6-6 olduğunda büyük robot devriye girer, büyük robotun çok canı vardır ve sürekli roket atar, ayrıca hızlıdır, büyük robot yok edildiğinde içinden 3 cıvata çıkar buda maçın sonucunu belirlemektedir. Oyun modu 12. Sezon ile gelmiştir ve oyunda bulunmaktadır.

Avcılar Hesaplaşma Ve Temizlik Oyun modlarının karışımıdır, 6 rakip yok ettiğinizde maçı kazanırsınız, 13. Sezon ile oyuna eklenmiştir.
Sürpriz Mod Bu Mod 3'e 3 oynanabiliyor, diğer oyun modlarında farklı olarak, Oyna tuşuna bastığınızda Herhangi bir oyun modu, haritası ve genellikle hesaplaşma da bulunan dış etken bulunur, yapımcıların belirlediği oyun modu,haritalar ve dış etkenler bulunur, İsim kısmına bakıldığında zaten hangi haritalar olduğu anlaşılır, örneğin "Sadece Yanan Top!" İsminden savaş topu olduğu anlaşılır veya "X teması Haritaları" isminden de X temasına ait haritalar olduğu anlaşılır. Oyun Modu 13. Sezon ile oyuna eklenmiştir.

Brawl Pass ve sezonları[değiştir | kaynağı değiştir]

Brawl Pass, Mayıs 2020 güncellemesiyle gelen ve oyuncuların sezon boyunca ödül kazanmasına ve ilerlemesine olanak tanıyan bir özelliktir. Brawl Pass, Brawl Pass ve Ücretsiz olarak toplam 2 bölümdür. Brawl Pass'te yeni bir aşama için oyundan jeton kazanılmalıdır. Ayrıca görev yaparak daha da fazla jeton kazanılabilir. Günlük Görevler 200 jeton, Sezonluk Görevler 250 ya da 500 jeton ve Özel Etkinlik Görevleri özel etkinlikte her zorluk geçildiğinde 100 jeton kazanılır. Brawl Pass 169 elmastır ve 1 elmas geriye kalır. Brawl Pass'ten kroma kredisi, altınlar, elmaslar, güç puanları, o sezonla gelen kromatik savaşçı, Brawl Pass'e özel kostümler ve kromatik savaşçı ile kostümünün rozetleri kazanılır. Şu anki sezon Merkezde Gizem'dir.

Sezonun adı Sezonla gelen kromatik savaşçı Sezonla gelen kostüm(ler) Sezonun başladığı tarih Sezonun bittiği tarih
1. Sezon: Tara'nın Çarşısı Gale Tüccar Gale 13 Mayıs 2020 6 Temmuz 2020
2. Sezon: Yaz Canavarları Surge Süper Ranger Brock
Meka Şövalye Surge
6 Temmuz 2020 14 Eylül 2020
3. Sezon:Starr Park'a Hoşgeldin! Colette Poco Starr
Kötü Colette
14 Eylül 2020 23 Kasım 2020
4. Sezon: Tatil Kaçışı Lou Belboy Mike
Kral Lou
23 Kasım 2020 1 Şubat 2021
5. Sezon: Starr Savaşları Colonel Ruffs D4R-RY1
Samuray Ruffs
1 Şubat 2021 12 Nisan 2021
6. Sezon: Altın Kol Çetesi Belle Silahşor Colt
Altın El Belle
12 Nisan 2021 21 Haziran 2021
7. Sezon: Dinozorlu Yaz Buzz Sörfçü Carl
Doğuştan Kötü Buzz
21 Haziran 2021 30 Ağustos 2021
8. Sezon: Bir Varmış Bir Yokmuş Ash Prenses Shelly
Ninja Ash
30 Ağustos 2021 8 Kasım 2021
9. Sezon: Brawlywood Lola B-800
Asi Lola
8 Kasım 2021 16 Ocak 2022
10. Sezon: Kaplan Yılı Fang Binbaşı Rosa
Öfkeli Fang
16 Ocak 2022 7 Mart 2022
11. Sezon: Biyodom Eve Ateş Böceği Rico
Dikenli Eve
7 Mart 2022 2 Mayıs 2022
12. Sezon: Tehlikeli Gösteri Janet Motorcu Carl
Valkür Janet
2 Mayıs 2022 4 Temmuz 2022
13. Sezon: Derin Deniz Savaşı Otis Köpek Balığı Colt
Firavun Otis
4 Temmuz 2022 5 Eylül 2022
14. Sezon: Robot Fabrikası Sam Desperado Poco
Sezar Sam
5 Eylül 2022 8 Kasım 2022
15. Sezon: Hayalet İstasyonu Buster Rakun Penny
Testereli Buster
8 Kasım 2022 2 Ocak 2023
16. Sezon: Şeker Diyarı Mandy Jel Ayı Nita
Magma Mandy
2 Ocak 2023 6 Mart 2023
17. Sezon:

Merkezde Gizem

R-T El

Mayordomo Kızıl R-T

6 Mart

2023

Devam ediyor

Brawl Talk[değiştir | kaynağı değiştir]

Brawl Stars'a gelecek yeni güncelleme hakkında çekilen videodur. Brawl Stars'ın resmi YouTube kanalında yayınlanmaktadır.

Turnuvalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Brawl Stars, Espor kapsamında düzenlenmiş ilk turnuvanın elemeleri 2018 yılının Kasım ve Aralık aylarında yapıldı, finallere kalan 8 takım, 2-3 Şubat 2019 tarihlerinde Dortmund, Almanya'da mücadele etti.[12] İlk Dünya Şampiyonası ise 2019 yılında 3 aşamalı olarak gerçekleştirildi. İlk aşama, Ağustos ve Eylül 2019'da çevrimiçi olarak yürütülen bölgesel elemeler oldu. Bölgesel elemelerde finale kalan takımlar 2. aşamada mücadele etti ve bölge şampiyonları 15-16 Kasım 2019 tarihlerinde, Güney Kore'de gerçekleştirilen finalde yarışmaya hak kazandı.[13][14] Kendi bölgelerinin kazanarak ilk Dünya Şampiyonası finallerinde yarışan takımlar; Animal Chanparu (Japonya), 3Bears (Güney Kore), Dr. HK (Çin, Monako, Tayvan ve Hong Kong), Nova Esports(Avrupa), SSG Brazil (Latin Amerika), Spacestation Gaming (Asya-Pasifik), Tribe Gaming (Kuzey Amerika) ve PSG Esports (Avrupa) oldu.[15] Nova Esports, finalde Japonya'dan katılan Animal Chanparu'yu 3-0 yenerek ilk dünya şampiyonu ve aynı zamanda 250.000 dolarlık ödülden en büyük payı alacak takım oldu.[14][16][17]

Tepkiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Adaylıklar ve Ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyun, 15. İngiliz Akademisi Oyun Ödülleri'nde "Mobil Oyun" ve "Yılın EE Mobil Oyunu" ödüllerine aday gösterildi.

Eleştirel değerlendirme[değiştir | kaynağı değiştir]

İnceleme toplayıcı Metacritic, oyuna 100 üzerinden 72 puan verdi.[18]

Pocket Gamer'dan Harry Slater, oyuna 5 üzerinden 3 verdi. Oyunun ilerleyişini öven Harry Slayter, oyunun battle royale modu olan hesaplaşma modunu oyunun en zayıf modu olduğu için eleştirdi. Modun "gerçek battle royale havasından uzak olduğunu ve modda oynarken oyuncuların ne yaptıklarının görülmesinin gerilimi azalttığını" belirtti. Oyunda "bir şeyin eksik olduğunu hissettiğini" söyleyen Slayter, "Oynayacaksın, yeni karakterler alacaksın, yeni modların kilidini açacaksın, ama asla istediğin kadar eğlenemeyeceksin." dedi ve "Aksiyon gerçekten az, takımlı modlarda birkaç saniyede oyunun nasıl biteceğini anlıyorsun" diyerek devam etti. Eleştirisini, hayal kırıklığına uğradığını çünkü oyunun "çoğumuzun umduğu çok oyunculu mobil aksiyon oyunları için büyük bir adım" olmadığını belirterek bitirdi.[19]

148 Apps'den Campbell Bird, oyuna 5 üzerinden 3,5 puan verdi. Oyunun Arena of Valor ile Owerwatch'un bir karışımı olduğunu söyleyen Bird, oyunun grafiklerini, oyuncuyu yeniden oynamaya teşvik eden ilerleme sistemini ve hızlı eşleştirmeyi övdü. Bununla birlikte oyunun kontrollerinin "garip bir şekilde gevşek ve karışık" olduğunu belirtti ve karakterlerin oldukça öngörülebilir nişancılar olduğunu söyledi. Bird ayrıca sık görülen bağlantı sorunlarının ve dengesiz takım eşleştirmelerinin oynama zevkini azalttığının altını çizdi.[20]

Ticari değerlendirme[değiştir | kaynağı değiştir]

Brawl Stars bugüne kadar 200 milyondan fazla indirildi. 2020'de Brawl Stars, Avrupa'da mobil oyunlar arasında en çok gişe hasılatı yapan ikinci oyun oldu.[21] Oyun 2020 yılında tüm kazancının yarısı kadar olan 526 milyon USD elde etti. Oyun aynı zamanda Supercell'in tüm geliri 1 milyar USD'yi aşan 4. oyunu oldu.[22]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Moyen, Motek (24 Haziran 2006). "Supercell's 'Brawl Stars' Might Be Tencent's Next Billion-Dollar-Generating Game". Seeking Alpha. 29 Ağustos 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Ocak 2020. 
 2. ^ a b c "Brawl Stars Goes Global". Supercell. 30 Ocak 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Ocak 2011. 
 3. ^ "SuperCell'den yeni oyun: Brawl Stars". 13 Aralık 2009. 13 Aralık 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Ocak 2011. 
 4. ^ Thier, Dave (14 Haziran 2006). "'Clash Royale' Developer's Next Game Is Called 'Brawl Stars'". Forbes. 14 Haziran 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Ocak 2013. 
 5. ^ "MY TAKE ON SUPERCELL'S 2018 AND THINGS I LOOK FORWARD TO THIS YEAR". supercell.com. 12 Şubat 2019. 30 Ocak 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Ocak 2020. 
 6. ^ a b Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; sp-2018 isimli refler için metin sağlanmadı (Bkz: Kaynak gösterme)
 7. ^ a b Wilson, Jason (19 Aralık 2018). "Sensor Tower: Supercell's Brawl Stars rakes in $10 million in its first week". 30 Ocak 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Ocak 2020. 
 8. ^ a b Forde, Matthew (17 Aralık 2019). "Supercell's Brawl Stars generates $422 million from first year". 19 Ocak 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Ocak 2009. 
 9. ^ a b c d Kuraklı, Gürhan. "Clash of Clans'ın Yaratıcılarından Yeni Çevrimiçi Nişancı Oyunu: Brawl Stars!". 30 Ocak 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Ocak 2020. 
 10. ^ a b c d "LOL ve PUBG benzeri oyun modlarına sahip Brawl Stars yayınlandı Clash of Clansve Clash Royale oyunlarının yapımcısı Supercell'in yeni oyunu Brawl Stars yayınlandı. Brawl Stars'da LOL ve PUBG benzeri toplam 7 oyun modu bulunuyor". 30 Ocak 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Ocak 2020. 
 11. ^ a b "Brawl Stars: Brawlidays Brawl Talk! TWO new Brawlers!? Free gifts!?". Brawl Stars Resmi Youtube Kanalı. 13 Aralık 2020. 12 Aralık 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Aralık 2020. 
 12. ^ "Meet the Brawl Stars teams fighting for Red Bull M.E.O. by ESL glory". 1 Şubat 2019. 30 Ocak 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Ocak 2020. 
 13. ^ "Brawl Stars World Championship". 13 Ağustos 2019. 30 Ocak 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Ocak 2020. 
 14. ^ a b "hayırva Esports, Brawl Stars World Finals 2019'u kazandı". 30 Ocak 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Ocak 2020. 
 15. ^ "Brawl Stars World Finals 2019 nasıl izlenir? Katılacak takımlar?". 30 Ocak 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Ocak 2020. 
 16. ^ "hayırva Esports win Brawl World Finals". 25 Kasım 2019. 30 Ocak 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Ocak 2020. 
 17. ^ Ahmed, Wasif (19 Kasım 2019). "hayırva Esports wins Brawl Stars World Finals 2019". 30 Ocak 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Ocak 2020. 
 18. ^ a b "Brawl Stars". Metacritic (İngilizce). 28 Şubat 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Şubat 2020. 
 19. ^ a b Slater, Harry. "Brawl Stars review - "Can Supercell make the midcore shooter cool?"". www.pocketgamer.com (İngilizce). 5 Ekim 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Şubat 2021. 
 20. ^ a b Bird, Campbell. "Brawl Stars Review". 148 Apps (İngilizce). 21 Aralık 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Şubat 2021. 
 21. ^ Partleton, Kayleigh (11 Ocak 2021). "European consumers spent $14.8 billion on mobile apps last year" (İngilizce). Pocket Gamer. 28 Ocak 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Şubat 2021. 
 22. ^ Batchelor, James (29 Ocak 2021). "Brawl Stars is Supercell's fourth title to pass $1bn in lifetime revenue" (İngilizce). Pocket Gamer. 29 Ocak 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Şubat 2021. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]