Cisalpin Cumhuriyeti

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Cisalpin Cumhuriyeti

 

 

 

1797–1802
Bayrak Arma
Başkent Milano
Dil(ler) İtalyanca
Yönetim Cumhuriyet
 - 1797 Pietro Verri
 - 1797-1798 Giuseppe Parini
 - 1798-1799 Alessandro Volta
Yasama organı Yasama meclisi
 - Üst meclis Yaşlılar Konseyi
 - Alt meclis Gençler Konseyi
Tarihi
 - Kararname 29 Haziran 1797
 - Campo Formio Antlaşması 17 Ekim 1797
 - Avusturya tarafından ele geçirilişi 27 Nisan 1799
 - Fransızlar tarafından restore edilmesi 2 Haziran 1800
 - İtalya Cumhuriyetine katılması 26 Ocak 1802
Para birimi Solidus

Cisalpin Cumhuriyeti (İtalyanca: Repubblica Cisalpina), 1797'den 1802 yılına kadar süren Kuzey İtalya'daki Cumhuriyettir.

Devletin kuruluşu[değiştir | kaynağı değiştir]

Napolyon Bonapart, İtalya'da kurulan birçok cumhuriyeti tek çatı altında birleştirmeyi amaçlamıştır. Bununla birlikte bölgede bulunan Modena Düklüğünü de kurulacak cumhuriyete eklemeyi planlıyordu. Bu amaçla Cisalpin Cumhuriyeti ilan edildi. 7 Temmuz günü yeni cumhuriyetin anayasasını yayınladı. Yeni anayasada ülkenin yönetimi kolay olması için ülke 11 bölüme ayrılacaktı. Bunlar: Adda (Lodi), Alpi Apuane (Massa), Crostolo (Reggio), Lario (Como), Montagna (Lecco), Olona (Milano), Panaro (Modena), Po (Cremona), Serio (Bergamo), Ticino (Pavia), ve Verbano (Varese). Devletin başkenti olarak Milano ilan edildi.

Devletin sınırları genişlemesi[değiştir | kaynağı değiştir]

27 Temmuz'da Cispadan Cumhuriyeti kurulan cumhuriyette katıldı. Avusturya, 17 Ekim'de Campo Formio Antlaşması'yla devletin varlığını kabul etti. Napolyon Bonapart, Valtellin topraklarını cumhuriyete kattı. Daha sonra; Benaco (Desenzano), Mella (Brescia), Mincio (Mantua) ve Emilia'ya bağlı 5 bölüm Mart ile Mayıs ayları arasında cumhuriyete katıldı. Devlet son halini 31 Ağustos'ta aldı. Bunların yanında devletin yönetimi iki tane konseye devredildi. Askeri Komite, Mali Komite ve Kamu Sağlığı Komitesi kurulmuştur. Ancak Avusturya ve Rus kuvvetleri burayı işgal etti. Ancak işgal kısa sürdü. Fransızlar bölgeye gelerek burada devleti tekrar kurarak restorasyon çalışmalarını başlattı. 1802 yılında Cisalpin Cumhuriyeti İtalyan Cumhuriyeti hakimiyetine girdi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]