İçeriğe atla

Cispadan Cumhuriyeti

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Cispadan Cumhuriyeti
Repubblica Cispadana (İtalyanca)
Cispadan Cumhuriyeti
1796-1797
Cispadan Cumhuriyeti bayrağı
Bayrak
{{{arma_açıklaması}}}
Amblem
1796 yılında Kuzey İtalya Modena ve Papalık Temsilcilikleri (sağ altın tamamı) Cispadan Cumhuriyeti altında birleştirildi.
1796 yılında Kuzey İtalya Modena ve Papalık Temsilcilikleri (sağ altın tamamı) Cispadan Cumhuriyeti altında birleştirildi.
TürKardeş cumhuriyet
BaşkentBolonya
Yaygın dil(ler)İtalyanca
HükûmetDirektörlük sistemi
Yasama organıYasama Organı
Tarihî dönemFransız Devrim Savaşları
10 Mayıs 1796
19 Şubat 1797
• Cispadan İlhakı
29 Haziran 1797
17 Ekim 1797
Para birimiBolonya lirası ve diğer eski para birimleri
Öncüller
Ardıllar
Modena ve Reggio Dükalığı
Massa ve Carrara Düklüğü
Cisalpin Cumhuriyeti

Cispadane Cumhuriyeti (İtalyanca: Repubblica Cispadana ), 1796 yılında Napolyon Bonapart liderliğindeki Fransız ordusunun himayesinde kurulan, Kuzey İtalya'da bulunan kısa süreli bir kardeş cumhuriyetti. Ertesi yıl Transpadan Cumhuriyeti (1796'ya kadar eski adıyla Milano Dükalığı ) ile birleşerek Cisalpine Cumhuriyeti'ni oluşturdu. Cispadane Cumhuriyeti, İtalyan üç rengini bayrağı olarak benimseyen ilk İtalyan egemen devletiydi. [1]

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

İtalya Cumhuriyeti'nin eski Cumhurbaşkanı Carlo Azeglio Ciampi, 7 Ocak 2004'te Reggio Emilia'da Üç Renk Günü'nde ilk İtalyan bayrağı olan Cispadan Cumhuriyeti bayrağına saygı duruşunda bulunuyor.

Modena ve Reggio Dükü III. Herkül'ün Fransız ilerleyişinden Venedik'e kaçmasının ardından 16 Ekim 1796'da, Modena'da bir kongre düzenlendi[2]. Kongre, tamamı Po'nun güneyinde bulunan Modena, Bologna, Ferrara ve Reggio Emilia eyaletlerinden temsilciler tarafından oluşturuldu.

Kongre, Fransız ordusunun yılın başlarında kuzey İtalya'daki vahim durumunu çözmesi ve Avusturya'ya karşı bir saldırı için yeni birlikler toplaması gereken Napolyon tarafından gayri resmi olarak düzenlendi[2].

Kongre, dört ilin Repubblica Cispadana'yı oluşturacağını ilan etti: süvariler ve topçulardan oluşan bir askeri kuvvet oluşturuldu.[3] Kongre, 7 Ocak 1797'de Reggio Emilia'da yapılan oturumda hükûmetin kurulmasına karar verdi.

Aynı zamanda İtalya'daki ilk üç renkli bayrak olan Cispadan Cumhuriyeti'nin bayrağı, yukarıdan aşağıya kırmızı, beyaz ve yeşil yatay çizgiden oluşuyordu[4]. Ortada, hepsi bir defne çelengi içinde olacak şekilde, bir sadağın içinde Cumhuriyet'i oluşturan dört vilayeti simgeleyen dört ok bulunan bir amblem bulunmaktaydı[2]. Cispadan Cumhuriyeti , İtalyan üç rengini benimseyen ilk egemen İtalyan devletiydi. [1]

29 Haziran 1797'de Cispadane Cumhuriyeti, Transpadan Cumhuriyeti ile birleşerek Cisalpin Cumhuriyeti'ni oluşturdu. [5] [1]

Alıntılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c Villa 2010.
  2. ^ a b c Busico 2005.
  3. ^ "La Repubblica Cispadana" (İtalyanca). 1 Ekim 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Ocak 2024. 
  4. ^ "I simboli della repubblica - il tricolore" (İtalyanca). 31 Mart 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Mart 2015. 
  5. ^ Maiorino 2002.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]