Transpadan Cumhuriyeti

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Transpadan Cumhuriyeti

1796–1797
Bayrak
Başkent Milano
Dil(ler) İtalyanca
Yönetim Cumhuriyet
Tarihi
 - Lodi Savaşı 10 Mayıs 1796
 - Devletin kuruluşu 15 Kasım 1797
 - Devletin yıkılışı 29 Haziran 1797

Transpadan Cumhuriyeti (İtalyanca: Repubblica Transpadana), Napolyon Bonapart tarafından Milano'da kurulan, geçici ve uluslararası alanda tanınmayan bir devrimci cumhuriyettir.

10 Mayıs 1796 tarihinde Birinci Fransa Cumhuriyeti'ne bağlı devrim orduları Lodi Savaşı'nda Avusturya askerleri yendi. Bunun sonucunda Milano antik Dükalığı ortadan kaldırıldı. Napolyon Bonapart, burada Fransız Cumhuriyetçi Takvimini uygulattı. Daha sonra düklüğü yöneten Avusturyalı yetkilileri ülkeden attı. Böylece ülkede uzun zamandır devam eden Avusturya baskısı kalktı. Ülkenin yönetimi Lombardiya Genel İdareye devredildi. Yönetim dört bölüme bölündü.

Napolyon Bonapart, emrindeki devrim ordusu ile yeni zaferler elde etti. Elde edilen zaferler sonucunda kazanılan topraklar 17 Nisan 1797 yılında Transpadan Cumhuriyetine verilerek cumhuriyetin sınırları büyüdü. Bu topraklar eskiden Venedik Cumhuriyeti'ne bağlıydı. Napolyon Bonapart siyasal bütünlük sağlamak için Cisalpin Cumhuriyeti'ni kurdu. Transpadan Cumhuriyeti'de buna ilave edildi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]