Chiba

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Koordinatlar: 35°36′K, 140°6′D

Chiba
千葉市
Skyline of Chiba
Chiba resmi logosu
Logo
Ülke Japonya Japonya
Bölge Kanto
İl Chiba
Yönetim
 - Belediye Başkanı Keiichi Tsuruoka
Nüfus (2008)
 - Toplam 961.544
 - Yoğunluk 3.535,77/km² (9.157,6/sq mi)
İnternet sitesi: Chiba Belediyesi


Chiba (Japonca: 千葉市|Chiba-shi), Japonya'nın Chiba ili'nin merkezidir. Tokyo Körfezi'ndeki Tokyo'nun merkezinden yaklaşık 40 km kadar doğuda yer alır. Şimdiki nüfusu yaklaşık 930,000'dir.

Chiba şehri ayrıca Kanto Bölgesi'nin önemli limanlarından biridir ve ülkenin en yüksek seviyelerde kargo yüklemesi yapılan limanlarından biri olan Chiba Limanı'na sahiptir. Kıyı boyunca pek çok fabrika ve ambar yer alsa da, şehrin çoğunluğu ikamete ayrılmıştır. İçinde Makuhari Messe’nin de bulunduğu önemli bir kıyı ticari bölgesi olan Makuhari’yi ve içinde valiliğin bulunduğu merkezî Chiba’yı da içeren çok sayıda kentsel ticari alan da vardır.

Chiba, Guinness Rekorlar Kitabı’nda basılı olduğu gibi, dünyanın en uzun asılı monoray hattı olan Chiba Kentsel Monoray Hattı ile ünlüdür.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Şehir 1 Ocak 1921’de kurulmuştur ve 1 Nisan 1992’de il yönetim merkezi haline getirilmiştir.

Heian Dönemi’nde, şehrin ilk kayıtları Taira Tsuneşige(平常重)’nin Chiba’ya göçünü göstermektedir. Bu adam kendini şimdi Chiba olarak bildiğimiz bölgenin yöneticisi ilan etmiş ve yönetmiştir. Onun soyundan gelenler aile adı olarak Chiba adını benimsemiş ve Muromachi Dönemi’ne kadar bölgedeki hâkimiyetlerini sürdürmüşlerdir. Kamakura Dönemi’nde Chiba Tsunetane(千葉常胤), Minamoto Yoritomo’nun(源頼朝), Kamakura Şogunluğu’nu kurmasına yardım etmiştir. Bu, Chiba Klanı’nı Kamakura Şogunluğu’nda önemli kılmıştır. Inohana Dağı’na Inohana Kalesi’ni yapmışlar, ve karargahlarını Oohji Kalesi’nden oraya taşımışlardır.

Nanboku-cho ve Muromachi dönemlerinde, Kanto bölgesi civarındaki savaşlar nedeniyle güçleri ve etkileri azalmıştır. 16. yüzyılda, Chiba Klanı’nın yerine, onların hizmetkârlarından olan Hara Klanı bu bölgenin hakimiyetini ele geçirmiştir. Sengoku Dönemi’nde, Hara Klanı, Yoşiaki Ashikaga (足利義明) (Aşikaga Yoşiaki (足利義昭) ile karıştırılmamalıdır) tarafından kaba kuvvetle ortadan kaldırılmıştır. Sonra, Yoshiaki Ashikaga da Sakai Klanı(酒井), (Satomi Klanı’nın hizmetkârlarından olan Mikawa’daki Sakai Klanı ile karıştırılmamalıdır) tarafından ortadan kaldırılmıştır. Sonunda Chiba ve Sakai klanlarının ikisi de Toyotomi Hideyoshi tarafından yok edilmiştir.

Edo Dönemi’nde bölgeyi OyumiKlanı(生実), Morikawa Klanı(森川) ve Sakura Klanı (佐倉)yönetmiştir. Bölgenin bir kısmı direkt olarak Tokugawa Şogunluğu tarafından yönetilmiştir. Oyumi Klanı kendi arazisini sürekli olarak yönetmiştir. Bir yandan, Sakura Klanı’na göre Edo Dönemi’nin başlangıcında Takeda Nobuyoşi (武田信吉), Matsudaira Tadateru (松平忠輝) gibi örneklerini verebileceğimiz yöneticiler sık sık çeşitli olaylar sebebiyle değişmiştir. Ogasawara Yoşitsugu (小笠原吉次), Doi Toşikatsu (土井利勝) gibileri onları takip etti. Sonunda, Hotta Klanı(堀田) bölgeyi yönetti.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Eylül 2008 tahminî tespitleriyle, şehir 961,544 nüfusa sahiptir ve nüfus yoğunluğu km² başına 3.523,79 kişidir. Toplam yüzölçümü 272.08 km²’dir. 31 Mart 2007 kayıtlarına göre şehrin toplam nüfusunun %2’sini oluşturan, 19,135 kişilik yabancı yerleşimci bulunmaktadır.

Politika ve Yönetim[değiştir | kaynağı değiştir]

Chiba, bağımsız bir politikacı olan Keiichi Tsuruoka tarafından yönetilmektedir. Şehir meclisinin 54 seçilmiş üyesi bulunur.

Semtler[değiştir | kaynağı değiştir]

Map of the wards in Chiba.

Chūō-ku
Hanamigawa-ku
Inage-ku
Midori-ku
Mihama-ku
Wakaba-ku

Chiba 6 semte sahiptir:

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Chiba’nın özgün yanlarından biri “rakkasei” olarak da adlandırılabilecek olan, yer fıstığıdır. İlgili alanları Kara Bitkileri Deney İstasyonu’nu da içerir.

Spor[değiştir | kaynağı değiştir]

Chiba Marines'in stadyumu.

Chiba pek çok profesyonel spor takımına ev sahipliği eder:

Kulüp Spor Lig Saha Kuruluş Tarihi
Chiba Lotte Marines Beyzbol Pacific League Chiba Marine Stadyumu 1950
JEF United Ichihara Chiba Futbol J. Ligi Ichihara Rinkai Stadyumu
Fukuda Denshi Arena
1946

Ulaşım[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca: Tokyo Metropolü’nde Ulaşım

Hava Yolu[değiştir | kaynağı değiştir]

Narita Uluslar Arası Hava Limanı ve Tokyo Uluslar Arası Hava Limanı en yakın hava limanlarıdır.

Demir Yolu[değiştir | kaynağı değiştir]

Chiba İstasyonu

Chiba Kentsel Monoray Hattı Chiba şehri boyunca devam eder. Başlıca şehir içi tren istasyonları: Chiba İstasyonu, (Sobu Hattı, Sotobo Hattı, Uchibo Hattı, Sobu Ana Hattı, Narita Hattı, Keisei Chiba İstasyonu (Keisei Chiba Hattı), ve Soga İstasyonu.

Kara Yolu[değiştir | kaynağı değiştir]

Eğitim[değiştir | kaynağı değiştir]

Şehir yönetimi paralı olmayan ilk ve orta okulları işletmektedir.

Chiba Prefectural Board of Education adlı kurum, paralı olmayan liseleri işletmektedir.

Chiba’nın sahip olduğu Kolej ve Üniversiteler:

Kardeş Şehirler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ünlüler[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]