Chiba

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Koordinatlar: 35°36′26.2″K 140°06′22.9″D / 35.607278°K 140.106361°D / 35.607278; 140.106361

Chiba
千葉市
—  Belirlenmiş şehir  —
Chiba şehri
Chiba'dan görüntüler
Chiba'dan görüntüler
Chiba
Bayrak
Chiba'nın Japonya'da bulunduğu yer
Chiba
Chiba

Chiba'nın Japonya'daki konumu

Koordinatlar: 35°36′26.2″K 140°06′22.9″D / 35.607278°K 140.106361°D / 35.607278; 140.106361
Ülke  Japonya
Bölge Kantō
Prefektörlük Chiba
Yönetim
 - Belediye başkanı Toshihito Kumagai
Yüzölçümü
 - Toplam 27.176 km2 (10.493 sq mi)
Nüfus (2016)
 - Toplam 972.861
 - Yoğunluk 3.580/km² (9.272,2/sq mi)
Zaman dilimi JST (+9)
İnternet sitesi: www.city.chiba.jp

Chiba (Japonca千葉市 Chiba-shi), Japonya'nın Chiba prefektörlüğünün merkezi ve en büyük şehridir. Şehir Tokyo Körfezi'nde Tokyo'nun yaklaşık 40 km doğusunda yer almaktadır.[1] Yüzölçümü 271.76 km² olan şehrin nüfusu 1 Şubat 2016 tarihi itibarı ile 972,861'dir.

Chiba Kantō Bölgesi'nin önemli limanlarından biridir ve ülkenin en yüksek seviyelerde kargo yüklemesi yapılan limanlarından biri olan Chiba Limanı'na sahiptir. Kıyı boyunca pek çok fabrika ve ambar yer alsa da şehrin çoğunluğu ikamete ayrılmıştır. Chiba'da içinde Makuhari Messe'nin de bulunduğu önemli bir kıyı ticari bölgesi olan Makuhari'yi ve içinde prefektörlük yönetimi ile belediye binasının bulunduğu şehir merkezi dahil olmak üzere çok sayıda önemli yerler bulunmaktadır. Chiba aynı zamanda dünyanın en uzun asılı havaray hattı olan Chiba Kentsel Havarayı ile de ünlüdür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Heian Dönemi'nde, şehrin ilk kayıtları Taira Tsuneshige'nin Chiba'ya göçünü göstermektedir. Tsuneshige kendini günümzde Chiba olarak bilinen bölgenin yöneticisi ilan etmiş ve yönetmiştir. Onun soyundan gelenler aile adı olarak Chiba adını benimsemiş ve Muromachi Dönemi'ne kadar bölgedeki hâkimiyetlerini sürdürmüşlerdir. Kamakura Dönemi'nde Chiba Tsunetane, Minamoto Yoritomo'nun, Kamakura Şogunluğu'nu kurmasına yardım etmiştir. Bu Chiba Klanı'nı Kamakura Şogunluğu'nda önemli kılmıştır. Inohana Dağı'na Inohana Kalesi'ni yapmışlar ve karargahlarını Ōhji Kalesi'nden oraya taşımışlardır.[2]

Nanboku-cho ve Muromachi dönemlerinde, Kantō Bölgesi civarındaki savaşlar nedeniyle güçleri ve etkileri azalmıştır. 16. yüzyılda, Chiba Klanı’nın yerine, onların hizmetkârlarından olan Hara Klanı bu bölgenin hakimiyetini ele geçirmiştir. Sengoku Dönemi'nde, Hara Klanı, Yoshiaki Ashikaga (Ashikaga Yoshiaki ile karıştırılmamalıdır) tarafından kaba kuvvetle ortadan kaldırılmıştır. Daha sonra Yoshiaki Ashikaga da Sakai Klanı (Satomi Klanı’nın hizmetkârlarından olan Mikawa'daki Sakai Klanı ile karıştırılmamalıdır) tarafından ortadan kaldırılmıştır. Sonunda Chiba ve Sakai klanlarının ikisi de Toyotomi Hideyoshi tarafından yok edilmiştir.

Edo Dönemi'nde bölgeyi Oyumi Klanı, Morikawa Klanı ve Sakura Klanı yönetmiştir. Bölgenin bir kısmı direkt olarak Tokugawa Şogunluğu tarafından yönetilmiştir. Oyumi Klanı kendi arazisini sürekli olarak yönetmiştir. Bir yandan, Sakura Klanı'na göre Edo Dönemi’nin başlangıcında Takeda Nobuyoshi, Matsudaira Tadateru gibi örneklerini verebileceğimiz yöneticiler sık sık çeşitli olaylar sebebiyle değişmiştir. Ogasawara Yoshitsugu, Doi Toshikatsu gibileri onları takip etti. Sonunda, Hotta Klanı bölgeyi yönetti.

Chiba 1868 Meiji Restorasyonu ile Japonya'da demiryolunun gelişmesinin ardından Chiba prefektörlüğünün siyasi, ekonomik ve kültürel merkezi haline geldi. Chiba şehri 1 Ocak 1921 tarihinde kuruldu.[3] 1944 yılına kadar çok sayıda küçük köy ve kasaba önceki Chiba kasabası ile birleşmiştir. 20. yüzyıl boyunca inşa edilen büyük ölçekli dolgu alanlar ile şehrin yüzölçümü genişlemiştir. Şehir, II. Dünya Savaşı sırasında önemli bir askeri üretim merkezi olup ABD hava bombardımanlarının hedefi oldu. Savaştan sonra şehrin neredeyse tamamı yıkıldı. Savaş sonrası sanayileşme ile Keiyō Sanayi Bölgesi'nin önemli bir parçası haline geldi.[3] Chiba 1 Nisan 1992'de belirlenmiş şehir statüsü almıştır.[1]

Yönetim[değiştir | kaynağı değiştir]

Chiba, Japonya Demokratik Partisi'nden Toshihito Kumagai tarafından yönetilmektedir.[4] Şehir meclisinin 54 seçilmiş üyesi bulunur.

Map of the wards in Chiba.

Chiba şehri idari olarak 6 semte ayrılmaktadır;

Demografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Chiba Şubat 2016 tarihi itibarı ile 972,861 nüfusa sahiptir ve nüfus yoğunluğu 3,580 kişidir. Toplam yüzölçümü ise 271.76 km²'dir. 31 Mart 2007 kayıtlarına göre şehrin toplam nüfusunun %2’sini oluşturan 19,135 yabancı yerleşimci bulunmaktadır. Chiba Japonya'nın en büyük 14. kentidir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Chiba’nın özgün yanlarından biri “rakkasei” olarak da adlandırılabilecek olan, yer fıstığıdır. İlgili alanları Kara Bitkileri Deney İstasyonu’nu da içerir.

Eğitim[değiştir | kaynağı değiştir]

Şehir yönetimi paralı olmayan ilk ve orta okulları işletmektedir. Paralı olmayan liseler ise Chiba Prefektörlük Eğitim Kurulu tarafından işletmektedir.

Chiba'nın sahip olduğu Kolej ve Üniversiteler:

Spor[değiştir | kaynağı değiştir]

Chiba Marines'in stadyumu.

Chiba pek çok profesyonel spor takımına ev sahipliği eder:

Kulüp Spor Lig Saha Kuruluş Tarihi
Chiba Lotte Marines Beyzbol Pacific League Chiba Marine Stadyumu 1950
JEF United Ichihara Chiba Futbol J1 League Ichihara Rinkai Stadyumu
Fukuda Denshi Arena
1946

Ulaşım[değiştir | kaynağı değiştir]

Chiba İstasyonu

Chiba'da şehir içi ulaşım Chiba Kentsel Havarayı ile sağlanmakta olup şehir boyunca devam etmektedir. Chiba'daki başlıca şehir içi tren istasyonları Chiba İstasyonu (Sobu, Sotobō, Uchibo, Sōbu Ana ile Narita hatları), Keisei Chiba İstasyonu (Keisei Chiba Hattı) ve Soga İstasyonu'dur (Keiyō, Sotobō ile Uchibo hatları). Şehre en yakın havalimanları Narita Uluslararası Havalimanı ve Tokyo Uluslararası Havalimanı'dır. Ayrıca şehri Higashi-Kantō Otoyolu Tokyo, Narita ve Kashima'ya ve Tateyama Otoyolu Kisarazu'ya bağlamaktadır.

Kardeş şehirler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ünlü kişiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Nihon Rekishi Chimei Taikei (日本歴史地名大系 (Japonca). Tokyo: Shogakukan. 2012. Erişim tarihi: 24 Nisan 2016.  Bilinmeyen parametre |tbaşlık= görmezden gelindi (yardım)
  2. ^ "Chiba Tsunetane (千葉常胤)". Nihon Jinmei Daijiten (日本人名大辞典) (Japonca). Tokyo: Shogakukan. 2012. Erişim tarihi: 24 Nisan 2016. 
  3. ^ a b "Chiba". Encyclopedia of Japan. Tokyo: Shogakukan. 2012. Erişim tarihi: 24 Nisan 2016. 
  4. ^ DPJ-backed Kumagai takes Chiba mayoral election, Japan Times Online, 15 Haziran 2009
  5. ^ a b c d e f "International Exchange". List of Affiliation Partners within Prefectures. Council of Local Authorities for International Relations (CLAIR). 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Nisan 2016. 
  6. ^ "The City of Houston, Houston Office of Protocol and International Affairs". 24 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]