İçeriğe atla

Hachiōji

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hachiōji
八王子市
Hachiōji şehri
Yukarıdan sola: Hachioji şehir merkezi, Komiya Parkı, Naganuma Parkı, Takao Dağı, Hachioji Kalesi'nde taş çit ve köprü, Takao Dağı'nda Yakuoin, Hachioji Ramen, Hachioji Geleneksel Ağustos Festivali
Hachiōji bayrağı
Bayrak
Hachiōji arması
Arma
Japonya üzerinde Hachiōji
Hachiōji
Hachiōji
Hachiōji'nin Japonya'daki konumu
Ülke Japonya
BölgeKantō
PrefektörlükTokyo
İdare
 • Belediye başkanıTakayuki Ishimori
Yüzölçümü
 • Toplam186.31 km²
Nüfus
 (2014)
 • Toplam563,265
 • Yoğunluk3023.26/km²
Zaman dilimiUTC+09.00 (JST)

Hachiōji (Japonca八王子市 Hachiōji-shi), Japonya'nın Tokyo metropolünde bulunan bir şehirdir. Yüzölçümü 3,023.26 km² olan şehrin nüfusu 30 Haziran 2014 itibarı ile 563,265'tür.

Hachiōji, Büyük Tokyo Metropolü'nün sekizinci büyük şehridir. Şehrin üç tarafı dağlarla çevrili olup, güneybatıda bulunan Takao (599 m) ve Jinba (857 m) dağları iki popüler yürüyüş yeridir.

Hachiōji, 1 Eylül 1917 tarihinde şehir statüsü almasına karşın modern dönemden önce özellikle Edo döneminde Batı Japonya ile Edo'yu (Tokyo'nun eski adı) bağlayan anayol olan Koshu yolunun üzerinde önemli bir yerleşim olmuştur. Kısa bir süreliğine Hachiōji Kalesi bulunmaktaydı. Bu kale Hōjō Ujiteru tarafından 1584 yılında inşa edilmiş olup 1590 yılında Toyotomi Hideyoshi'nin Japonya'nın tüm denetimini ele geçirmesi sırasında yıkılmıştır. Meiji döneminde şehir ipek ve ipek tekstil endüstrisi sayesinde büyümüştür. Ancak şehirde endüstri 1960'lı yıllarda gerilemeye başlamıştır.

Hachiōji günümüzde başta Tokyo'da çalışanlar için bir banliyö kenti olarak hizmet vermektedir ve ayrıca birçok büyük kolej ve üniversiteye ev sahipliği yapmaktadır.[kaynak belirtilmeli]

Hachiōji'de elektronik şirketi Kenwood Corporation'un merkezi bulunmaktadır.

Hachiōji'ye JR East'in Chūō ile Keio Corporation'un Keio hatları hizmet vermektedir.

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]