Cennetin Krallığı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Cennetin Krallığı
Kingdom of Heaven
Yönetmen Ridley Scott
Yapımcı Ridley Scott
Senarist William Monahan
Hikâye Haçlı Seferleri
Oyuncular Orlando Bloom
Eva Green
Ghassan Massoud
Liam Neeson
Jeremy Irons
Edward Norton
Müzik Harry Gregson-Williams
Görüntü yönetmeni John Mathieson[1]
Kurgu Dody Dorn
Cinsi Sinema filmi
Türü Aksiyon
Dram
Tarih
Savaş
Renk Renkli
Çıkış tarih(ler)i 2005
Süre 189 dakika [2]
Ülke  İngiltere
 Almanya
 ABD [3]
Dil İngilizce
Arapça
Almanca
Bütçe 135 milyon $
Hasılat 211.700.000 $[4]

Cennetin Krallığı (Orijinal adı: Kingdom of Heaven), yönetmenliğini Ridley Scott'ın yaptığı, 2005 tarihli, Haçlı Seferleri konusu üzerine bir filmdir.[5][6] Filmin başrollerini Orlando Bloom, Liam Neeson, Jeremy Irons, Edward Norton, Eva Green ve Selahaddin Eyyubi rolünde Gassan Mesud oynamaktadır.

Film, Müslüman komutan Selahaddin Eyyubi'nin Kudüs şehrini Haçlıların kurduğu Kudüs Krallığı'ndan geri alması olayı etrafında Haçlı seferlerini ve iki tarafın bu savaşlara bakışını anlatmaktadır.[7]

Konusu ve özeti[değiştir | kaynağı değiştir]

Film, temel olarak 12. yüzyıldaki Haçlı Seferleri sonrası Kudüs'ün durumunu ele almaktadır. Üç İbrahimi din için de kutsal sayılan topraklarda, filmdeki zaman çerçevesinde Hristiyanlar egemen vaziyettedir. Bu arada da Fransa'da demircilik yapmakta olan Balian'ı bir şövalye olan babası Godfrey ziyaret eder ve Kudüs'teki barışı koruması için onu kendisiyle birlikte gelmeye davet eder.

Başta çekinceli olan Balian daha sonra babası ile yola çıkar, ancak karışık olan politik yapılar ve kargaşa nedeni ile oluşan çatışmada babası yaralanır ve Kudüs'e varmadan ölür. Balian bu arada Kudüs'ün kralı IV. Baudouin ile tanışır. Kral, barışı korumanın ellerinde olduğunu ve ondan yardım etmesini ister. Ancak kralın kız kardeşi ile evli olan Guy de Lusignan da şehirde sözü geçen bir şövalyedir ve savaş yanlısıdır.

Balian, ölmüş babasının topraklarını işleyerek yeni bir hayata hazırlanırken, Guy de Lusignan ve arkadaşlarının Müslümanlara yaptığı bir saldırı ortalığı karıştırır. Müslüman lider Selahaddin Eyyubi ordularını toplar ve Kudüs'e doğru yürür. IV. Baudouin, Selahaddin Kudüs'e gelince onunla konuşur ve barışın devamı için isyana katılanları cezalandırma sözü verir. Bu söze güvenen Selahaddin geri çekilir.

Cüzzam hastalığından muzdarip olan ve maske ile gezen IV. Baudouin, ölümünün yaklaştığını anlayınca tahta Guy de Lusignan'ın geçmemesi amacı ile kız kardeşinin ondan ayrılmasını ve Balian ile evlenerek onun kral olmasını teklif eder. Balian bunu reddeder. Bir süre sonra da kral ölür.

Yeni kral Guy de Lusignan savaş ilan etmekte gecikmez. Balian ile de geçimsizdir ve ona bir suikast düzenler ve başarısız olur. Ardından Selahaddin Eyyubi'ye karşı saldırıya gider, ancak taktik hataları nedeniyle ağır bir yenilgi alır. Kudüs'ün savunması artık Balian'a kalır.

Uzun süren kuşatma ve taktik savaşları sonrası Balian ve Selahaddin anlaşmaya varırlar ve kutsal kent Müslümanlara teslim edilirken, Balian ve Hristiyanlar da ülkelerine doğru yola çıkarlar.

Yine demirciliğe dönmek üzere olan Balian, filmin sonunda yeni bir Haçlı seferinin Kudüs'ü geri almak için yola çıktığına şahit olur...

Oyuncular ve karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Bazı karakterler tarihi olaylar içerisinde kurgulanmıştır:

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Company Information". movies.nytimes.com. 16 Mayıs 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Temmuz 2010. 
  2. ^ "KINGDOM OF HEAVEN (15)". British Board of Film Classification. 20 Nisan 2005. 4 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Nisan 2013. 
  3. ^ "Kingdom of Heaven" 25 Aralık 2010 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Film.com.
  4. ^ "Kingdom of Heaven" 14 Aralık 2018 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Box Office Mojo.
  5. ^ Cinemareview.com: "Kingdom of Heaven – Production Notes" 26 Temmuz 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
  6. ^ "Kingdom of Heaven (2005)", IMDb, 18 Mart 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi, erişim tarihi: 11 Mart 2018 
  7. ^ Ambroise; Marianne Ailes; Malcolm Barber (2003). The History of the Holy War: Ambroise's Estoire de la Guerre Sainte. Boydell Press. ss. 149-. ISBN 978-1-84383-001-6. 4 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Mart 2020. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]