Prometheus (film, 2012)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Prometheus
YönetmenRidley Scott
Yapımcı
Senarist
Oyuncular
MüzikMarc Streitenfeld
Dağıtıcı20th Century Fox
Çıkış tarih(ler)i30 Mayıs 2012 (2012-05-30)  Belçika,  Fransa ve   İsviçre
1 Haziran 2012 (2012-06-01)  Birleşik Krallık
8 Haziran 2012 (2012-06-08)  ABD[1]
Süre124 dakika[2]
Ülke
Dilİngilizce
Bütçe$120–130 milyon[3]
Hasılat$403.4 milyon[4]

Prometheus (pro-MEE-thee-uhs), yönetmenliğini Ridley Scott'ın, senaristliğini Jon Spaihts ve Damon Lindelof'un yaptığı, başrollerinde Noomi Rapace, Michael Fassbender, Guy Pearce, İdris Elba, Logan Marshall-Green ve Charlize Theron gibi isimlerin oynadığı 2012 yapımı bilimkurgu filmi. 21. yüzyıl sonlarında doğru, birkaç antik kültürün eserleri arasında keşfedilen yıldız haritaları Prometheus mürettebatının ilgisini çekmektedir. İnsanlığın kökeni arayan mürettebat farklı bir gezegene gelerek insan ırkının yok olmasına neden olabilecek bir tehdidi keşfeder.

Filmin gelişimi Yaratık serisinin beşincisi olarak 2000'li yılların başında başladı. Scott ve yönetmen James Cameron, Scott'ın 1979 yılında yönettiği bilimkurgu korku filmi olan Yaratık'ın bir önbölümü olacak şekilde düşünmüşler. 2003 itibarıyla, Alien Predator'e Karşı filmi ile Scott seriye tekrar bir ilgi gösterdi. Spaihts, Yaratık serisinin olaylarına karşılık gelecek şekilde bir senaryo yazdı fakat Scott bu filmlerin ipuçlarını tekrarlamaktan kaçınmak için farklı bir yön seçti. 2010 yılı sonlarında, Lindelof Spaihts senaryoyu yeniden yazmak için projeye katıldı ve Scott'un Yaratık hikâyesinin öncesinde yaşanan olayları anlatan ancak doğrudan bu konuya bağlı olmayan bir hikâye geliştirdi.

Yapımı Nisan 2010 ve ana çekimleri Mart 2011 tarihinde başlayan film için $120–130 milyon dolar bütçe ayrılmıştır. Proje boyunca 3D kameralar kullanılmış ve İngiltere, İzlanda, İspanya ve İskoçya'da pratik setler oluşturulmuştur.

Prometheus filmi 1 Haziran 2012 tarihinde Birleşik Krallık'ta ve 8 Haziran 2015 tarihinde Kuzey Amerika'da vizyona girmiştir. Dünya çapında $403 milyon dolar hasılat yapmıştır. Yorumlar fimin estetik tasarımı ve oyunculuğu, özellikle Fassbender'ın canlandırdığı Android robot David üzerine olmuştur.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Prometheus filminde kullanılan kamyona ait bir Görsel. Coventry Ulaşım Müzesi'nde sergileniyor.

Bir uzay aracı dünyaya gelir, insansı bir yaratık elinde bulunan sıvıyı içerek parçalanmaya başlar ve suya karışır. Onun DNA'sı biyogenez bir reaksiyon başlatır.

2089 yılında, arkeologlar Elizabeth Shaw ve Charlie Holloway birkaç antik kültürün eserleriyle eşleşen İskoçya'da bir yıldız haritası keşfeder. Onlar insanları dünyaya getiren bu yaratıkları "Mühendis" olarak adlandırmaktadırlar. Peter Weyland, Weyland Corporation yaşlı CEO'su, yıldız haritalarından yararlanarak LV-223 gezegenine bir seyir finanse etmiştir. Android David gemiyi kontrol etmektedir.

Prometheus ekibi LV-233 gezegenine geldiklerinde, dünyaya benzediğini fakat aşırı nitrojenden dolayı yaşanamaz bir gezegen olduğunu keşfederler. Onlar taş yazıtları bulmak için geldikleri yerde, insansı bir kafatası ve büyük bir vücut keşfederler, bunun mühendis olduğunu düşünürler ve Shaw bunu incelemek için gemiye götürür. Mürettebat onların soyunun tükenmiş olduğunu tahmin eder ve diğer organlarını da bulurlar. Ekip üyeleri Millburn ve Fifield keşiflerlerin büyümesinden rahatsız olurlar ve Prometheus'a geri dönmeye çalışırlar, ancak girdikleri mağarada kaybolurlar. Ortaya çıkan bir fırtına yüzünden keşif yarıda kalır. Silindire benzer bir yapı keşfeden Android David, bu silindirlerden koyu bir sıvı aktığını görür ve bundan birkaç örnek alır. Geminin laboratuvarında, Mühendis DNA'sı ile insan DNA'sını karşılaştırırlar. David silindiri ve içindeki sıvıyı inceler. Daha sonra kasıtlı olarak kin duyduğu Holloway'ın içtiği içkisinin içine bu sıvıdan damlatır. Kısa bir süre sonra Holloway ve Shaw cinsel ilişkiye girer.

Girdikleri mağarada Millbrun ve Fifield yılana benzeyen bir yaratıkla karşılaşırlar ve yaratık Millburn'u öldürür ve Fifield'in kaskına aşındırıcı bir sıvı püskürtür. Mürettebat döndüğünde, Millburn cesedini bulurlar. David canlı bir Mühendis kontrol odasını bulur ve Dünya'yı vurgulayan bir yıldız haritası keşfeder. Bu arada, Holloway hızla hasta olmaktadır. Tüm mürettebatla beraber Prometheus'a geri dönerler ancak Vickers onu gemisine almak istemez, onu ateş silahıyla yakarak öldürür. Daha sonra, hamile kalamamasına karşın Shaw'ın hamile olduğu ortaya çıkar. Bundan korkan Shaw, onu çıkarmak için otomatik cerrahi masasını kullanır. Shaw daha sonra Weyland'ın Prometheus gemisinde olduğunu keşfeder. Onun amacı, ölümü yaklaştığından ve bunu engellemek istediğinden Mühendislerden sonsuz yaşam talep etmektir.

Ayrıca mutasyona uğramış Fifield Prometheus gemisinin hangarına saldırır ve mürettebattan birkaç kişiyi öldürür. Prometheus'un kaptanı Janek ateş silahıyla onu etkisiz hale getirir. Weyland ve Shaw eşliğinde takım, David'in keşfettiği kontrol odasına giderler. David uyutulmakta olan Mühendisi uyandırır ve Weyland ne istediğini açıklamak için onun dilinde konuşur. Mühendis ise sinirlenir, David'in kafasını koparır ve Weyland'ın takımını öldürerek cevap verir. Shaw kaçar ve Janek'e Mühendis'in sıvıyı Dünya'ya götüreceğini ve tüm insanları öldüreceğini hakkında uyarır. Vickers filika yardımı ile kaçar ve Janek Prometheus'u Mühendis'in gemisine çarptırır. Mühendisin zemine çakılan gemisi Vickers'i ezer. Shaw Prometheus'un kaçış filikasına gider ve içinden çıkardığı yaratığın büyüdüğünü görür. David'in hâlâ aktif olan kafası Shaw'ı Mühendis'in hayatta olduğunu ve onun için geldiği hakkında uyarır. Mühendis filikaya girer ve Shaw'a saldırır ve çaresiz durumda kalan Shaw yaratığın kapısını açar ve yaratık Mühendisi yakalar. Yaratık yumurtasını mühendisin içine aktarır. Shaw, David'in kafasını alır ve diğer bir gemiyle gezegenden kaçar. İnsanları neden yok etmek istediklerini araştırmak üzere bir sefere çıkar.

Yaşam filikasında ise Mühendis'in içinden Yaratık doğar.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Yukarıdan aşağıya: Noomi Rapace, Charlize Theron, Idris Elba, film isimleriyle: Elizabeth Shaw, Meredith Vickers ve Janek

Rapace Shaw'ı, bir arkeolog, Tanrı'ya inanan bir karakter olarak tanıttı. "Filmin ortasında, o bir savaşçıya dönüşür ve sonunda, tek kurtulan o olur".[5] Oyunculuk yardımı almak için Shaw rolüne odaklandı[6] ve bir güzel bir İngiliz aksanıyla konuşmak için bir lehçe koçu ile çalıştı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Mackinley, Page (29 Nisan 2012). "Prometheus Seti". inquisitr.com. 19 Temmuz 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Ocak 2015. 
  2. ^ "Prometheus". bbfc.co.uk. 22 Mayıs 2012. 16 Haziran 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Şubat 2015. 
  3. ^ Galloway, Stephen (16 Mayıs 2012). "Alien geri dönüyor!". The Hollywood Reporter. 28 Nisan 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Şubat 2015. 
  4. ^ "Prometheus". Box Office Mojo. Amazon.com. 2 Haziran 2012. 17 Haziran 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Şubat 2015. 
  5. ^ Radish, Christina (14 Aralık 2011). "Noomi Rapace Talks 'Sherlock Holmes: A Game of Shadows', 'Prometheus', and 'Dead Man Down'". Collider.com. 28 Haziran 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Aralık 2011. 
  6. ^ Topel, Fred (14 Aralık 2011). "Noomi Rapace on 'Sherlock,' 'Prometheus' and 'Dragon Tattoo'". CraveOnline. 2 Haziran 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Şubat 2015. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]