İçeriğe atla

Cavalier

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Örnek bir cavalier olarak gösterilen Prens Rupert

Cavalierler İngiliz İç Savaşı ve sonraki dönemde kral I. Charles başta olmak üzere monarşi yanlılarını küçük düşürmek için Parlamento yanlıları tarafından kullanılan bir deyimdir. Restorasyon döneminde de kullanıldıktan sonra bizzat monarşi yanlıları tarafından kendilerini tanımlamak için kullanılmıştır. Siyasi ve sosyal tutumu eleştirmek için türetilse de zamanla o dönem sarayda hakim olan giyim kuşam modasının eleştirisine indirgenmiştir. Terimin tipik örneği olarak monarşi süvari komutanı Prens Rupert gösterilegelmiştir.

Etimoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Cavalier kelimesi süvari anlamındaki Latince caballarius kelimesinden gelir.[1] Kelime iç savaş sırasında kral taraftarlarını yermek amacıyla ilk kez 1642 yılında kullanılmıştır. Charles bu terimin kullanımını eleştirse de bir süre sonra monarşi yanlıları kendilerini tanımlamak için kullanmaya başlayacaklardır. Parlamento yanlılarına Roundheadler diyen bu grup Restorasyon döneminden sonra Tory teriminin çıkışıyla birlikte Cavalier terimini kullanmayacaktır.

Kökenleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Yoğun kullanıldığı dönemde sadece bir giyim tarzı olarak değil, bir siyasal ve toplumsal duruşu temsil eden terim günümüzde sadece dönemsel bir giyim modasına indirgenmiştir. Dönemin saray modası olan bukle bukle uzun saçlar, yaldız işlemeli yaka ve manşetlerle tüylü şapkalar akla gelmektedir. Bu giyim tarzı elbette sadece ve kısa saçı tercih eden Parlamento taraftarlarıyla arada bir fark oluşturmaktaydı. Ancak her iki tarafta da bu genelleştirmeye uymayanlar mevcuttu.[2] Cavalierler genellikle otuzlu yaşlarında, cephede uzun süre görev yapmış, evli ve varlıklı asillerden oluşurdu. Parlamento tarafından da benzer kişiler olsa da çoğunlukla din ve Tanrı inancı hayatlarının merkezindeydi.[3] Ancak diğer yönde de örnekler mevcuttur Henry Wilmot veya Lord Goring, Parlamento yanlıları tarafından yapılan alkolik, ahlaksız, inançsız eleştirilerine imkân tanıyan davranışlar içinde olmuştur.

Roundhead ve cavalier terimleri yerlerini yine aşağılayıcı anlamları olan Whig ve Tory'ye bırakmıştır.

Sanata etkileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Anthony van Dyck tarafından yapılan ünlü I. Charles portresi Cavalier sanatının en önemli örneklerindendir

Resim sanatının ötesinde özellikle I. Charles'ın maiyetindeki şairler Cavalier Şairleri olarak bilinen bir akımı başlatmışlardır. Genelde atının üzerinde klasik anlamda bir şövalye olarak betimlenen karakterin kralın davasındaki maceraları anlatılır. Bu şairler arasında en tanınmış olanları arasında Robert Herrick, Richard Lovelace, Thomas Carew ve Sir John Suckling sayılabilir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Benzer şekilde Fransızcada chevalier, İspanyolcada da caballero denilmektedir.
  2. ^ Bakınız Thomas Fairfax
  3. ^ İç savaşın ilk aşamasının sonunda esir alınan ve Parlamentoya karşı bağlılık yemini eden Jacob Astley kralın ikinci kez ayaklanma girişimi çağrılarına yeminini gerekçe göstererek katılmamıştır.