Cromwell (film)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ölmeyen kahraman[1]
Cromwell
YönetmenKen Hughes
YapımcıIrving Allen
SenaristKen Hughes
OyuncularRichard Harris
Alec Guinness
Robert Morley
Nigel Stock
Geoffrey Keen
Michael Jayston
MüzikFrank Cordell
Görüntü yönetmeniGeoffrey Unsworth
KurguBill Lenny
DağıtıcıColumbia Pictures
CinsiSinema filmi
RenkRenkli
Yapım yılı1970,ABD-İngiltere
Süre139 dakika
Dilİngilizce
Bütçe8 milyon USD

Cromwell, 1970 ABD-İngiltere yapımı filmdir. İngiliz İç Savaşı sırasında Parlamento birliklerinin komuta heyetinde olan ve daha sonra iktidara gelen Oliver Cromwell’in hayatından ilham alan filmde yönetmenlikte Ken Hughes, başrollerde ise Richard Harris ile Alec Guinness yer almıştır.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Püriten inanca sahip olan varlıklı bir çiftçi, hukuk adamı ve aynı zamanda parlamentoda vekil olan Oliver Cromwell kral I. Charles'ın izlediği siyasetten rahatsızdır. Ortak mera alanlarının zengin toprak sahiplerine verilmesine ve dini alanda Katolik inanca yönelik uygulamaların artmasından memnun değildir. Ülkeden ayrılarak ailesiyle birlikte Yeni Dünya'ya gitme planları yapmaktadır. Dostları tarafından ikna edilerek kalır ve siyasete girer. Kral 11 yıl sonra Parlamentoyu toplantıya çağırarak İskoçya ve İrlanda'ya karşı vereceği savaşlar için mali destek talebinde bulunur. Parlamento kralın mutlak idaresini eleştirerek meşruti bir monarşide uzlaşılırsa gerekli ödemenin yapılabileceğini bildirir. İlahi bir iradenin müdahalesiyle kral olduğunu düşünen I. Charles bu öneriyi reddeder. Kral, Parlamentodaki muhalif 5 vekili tutuklamaya kalkınca iç savaş patlak verir. Karşı cephelerde olan Parlamento da, kral da ilahi desteğin kendi yanında olduğunu iddia eder.

Savaşın başlarında orduda Sir Thomas Fairfax ile birlikte komuta görevinde olan Cromwell, ordunun etkisizliğini görerek Yeni Ordunun kurulması kararını alır. Yeni kurulan ordu çok başarılı olur ve iç savaş Parlamento yanlılarının zaferiyle sona erer. Yenilen kral Protestanlara karşı Katolik devletlere çağrıda bulunarak kolay pes etmeyeceğinin işaretlerini verir. Kralla uzlaşma müzakereleri sürerken kralın yeni bir savaş hazırlığı yaptığı ortaya çıkar. Kral ve maiyeti vatana ihanetten mahkemeye çıkartılır. Mahkemeyi tanımayı reddeden kral idama mahkûm olur.

Oyuncu kadrosu[değiştir | kaynağı değiştir]

Ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

Tarihsel anlamda bazı tutarsızlıklar barındırsa da oldukça olumlu eleştiriler alan film kostüm, görüntü ve film müzikleri alanında da övgü almıştır.

En İyi Film Müziği ödülüne aday gösterilmiştir (Frank Cordell)
  • 1970 7. Moskova Uluslararası Film Festivali: En İyi Aktör ödülünü kazanmıştır (Richard Harris)
En İyi Film ödülüne aday gösterilmiştir (Ken Hughes)

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ 28 Eylül 1973 tarihli Milliyet Sanat Dergisi 9 Mart 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. 25 Kasım 2014 tarihinde erişilmiştir

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]