İçeriğe atla

Konsort kraliçe

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sophia Magdalena, 1771-1792 yılları arasında İsveç'in konsort kraliçesi.

Konsort kraliçe, kralın veya imparatorun eşi olarak kraliçe ya da imparatoriçelere verilen ad. Bir konsort kraliçe genellikle kocasının sosyal rütbesini ve statüsünü paylaşır. Kralın monarşik unvanlarının kadınsı eşdeğerini elinde tutar, ancak tarihsel olarak kralın siyasi ve askerî güçlerini paylaşmaz.[1]

Buna karşılık, bir konsort kraliçe, (genellikle) hükümdar eşinin ölümü üzerine tahtı miras alarak kraliçe veya imparatoriçe hâline gelen bir hükümdarın tüm güçlerine sahip kendi başına bir hükümdar olabilir.[2]

Hüküm süren bir kraliçenin kocasının eşi yani konsort kral unvanı nadirdir. Örneğin İskoçya'dan Henry Stuart, Navarra'dan Antoine Bourbon-Vendôme, İspanya'dan Dük Francis, Portekiz'den II. Ferdinand.

Hükümdarın dışında başka bir unvana sahip olduğu durumlarda, karısı, prenses eşi veya imparator eşi gibi dişil eşdeğer karşılığı olan unvanlar ile anılır. Çok eşliliğin geçmişte uygulandığı (Fas ve Tayland gibi) veya bugün uygulandığı (Zulular ve Yorubalar politikaları gibi) monarşilerde, kralın eşlerinin sayısı değişir. Fas'ta Kral VI. Muhammed geçmişteki bu geleneği bozdu ve karısı Lâlle Selma'ya prenses unvanı verdi. Kral VI. Muhammed'in saltanatından önce, Fas monarşisinin böyle bir unvanı yoktu. Tayland'da ise hem kral hem de kraliçe kraliyet soyundan olmalıdır.

Ayrıca bakınız

[değiştir | kaynağı değiştir]
  1. ^ "Queen consort" (İngilizce). Diccionario Merriam-Webster. 25 Nisan 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Ağustos 2012. 
  2. ^ Phillips, Lawrence Barnett (1871). The Dictionary of Biographical Reference: Containing One Hundred Thousand Names, Together with a Classed Index of the Biographical Literature of Europe and America (İngilizce). S. Low, Son, & Marston. s. 900. 23 Nisan 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Ağustos 2020. 

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]