SBB-CFF-FFS

Vikipedi, özgür ansiklopedi
İsviçre Federal Demiryolları
SBB CFF FFS
SBB CFF FFS logo.svg

SBB kontrolündeki demiryolu güzergâhları
Kuruluş 1 Ocak 1902 (120 yıl önce) (1902-01-01)
Tür Demiryolları şirketi
Yasal statü Kamu kuruluşu
Merkez Bern, İsviçre
Personel 33,119
Resmî site sbb.ch

İsviçre Federal Demiryolları (Almanca: Schweizerische Bundesbahnen (SBB), Fransızca: Chemins de fer fédéraux suisses (CFF), İtalyanca: Ferrovie federali svizzere (FFS)) İsviçre'nin ulusal demiryolu şirketi. Şirketin adı, genellikle ülkenin 4 resmi dili olan Almanca, Fransızca ve İtalyancadaki kısaltmaları ile SBB, CFF ya da FFS şeklinde ifade edilir. Romanşça dilindeki karşılığı olan "Viafiers federalas svizras" resmi olarak kullanılmaz.

Şirketin merkezi Bern'dedir. Daha önceleri bir devlet kuruluşu iken, 1999'dan beri tüm hisseleri İsviçre federeasyonuna ve kantonlara ait olan özel bir anonim şirkettir.

Şirketin yapılanması[değiştir | kaynağı değiştir]

Şirket dört ana bölümden oluşur. İnsan taşımacılığı, yük taşımacılığı, altyapı ve emlak bölümleri.[1] Şirket girişimci bir firma anlayışıyla yönetilir. Şirket ile İsviçre konfederasyonu arasında yapılan bir performans anlaşması bulunur ve 4 yılda bir yenilenir. Aynı zamanda tren tarifeleri ve taşımacılıkla ilgili devlet destekleri de bu sözleşmede belirlenir.

Şirkete ait başka yan kuruluşlar da bulunur. Almanya'daki birkaç demiryolunu SBB GmbH adındaki kardeş şirket yürütür. Diğer alt şirketlerinden bazıları şunlardır: SBB Cargo AG (% 100), Thurbo AG (% 90), RegionAlps AG (% 70)[8] ve AlpTransit Gotthard AG (% 100). Şirket başka özel ya da kamu demiryollarının alt şirketlerine de ortak olmuştur. Örneğin Luzern'deki özel demiryolu Zentralbahn AG (% 66), İtalyan TILO SA (% 50) ve Fransız Lyria (% 26).

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Neue Konzernstruktur der SBB 13 Mayıs 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., 27.06.2016 tarihinde erişildi.