SBB-CFF-FFS

Vikipedi, özgür ansiklopedi
İsviçre Federal Demiryolları
SBB CFF FFS

SBB kontrolündeki demiryolu güzergâhları
Kuruluş1 Ocak 1902 (122 yıl önce) (1902-01-01)
TürDemir yolları şirketi
Yasal statüKamu kuruluşu
MerkezBern, İsviçre
Personel33,119
Resmî sitesbb.ch

İsviçre Federal Demir Yolları (Almanca: Schweizerische Bundesbahnen (SBB), Fransızca: Chemins de fer fédéraux suisses (CFF), İtalyanca: Ferrovie federali svizzere (FFS)) İsviçre'nin ulusal demirsyolu şirketi. Şirketin adı, genellikle ülkenin 4 resmi dili olan Almanca, Fransızca ve İtalyancadaki kısaltmaları ile SBB, CFF ya da FFS şeklinde ifade edilir. Romanşça dilindeki karşılığı olan "Viafiers federalas svizras" resmi olarak kullanılmaz.

Şirketin merkezi Bern'dedir. Daha önceleri bir devlet kuruluşu iken, 1999'dan beri tüm hisseleri İsviçre federasyonuna ve kantonlara ait olan özel bir anonim şirkettir.

Şirketin yapılanması[değiştir | kaynağı değiştir]

Şirket dört ana bölümden oluşur. İnsan taşımacılığı, yük taşımacılığı, altyapı ve emlak bölümleri.[1] Şirket girişimci bir firma anlayışıyla yönetilir. Şirket ile İsviçre konfederasyonu arasında yapılan bir performans anlaşması bulunur ve 4 yılda bir yenilenir. Aynı zamanda tren tarifeleri ve taşımacılıkla ilgili devlet destekleri de bu sözleşmede belirlenir.

Şirkete ait başka yan kuruluşlar da bulunur. Almanya'daki birkaç demir yolunu SBB GmbH adındaki kardeş şirket yürütür. Diğer alt şirketlerinden bazıları şunlardır: SBB Cargo AG (% 100), Thurbo AG (% 90), RegionAlps AG (% 70)[8] ve AlpTransit Gotthard AG (% 100). Şirket başka özel ya da kamu demir yollarının alt şirketlerine de ortak olmuştur. Örneğin Luzern'deki özel demir yolu Zentralbahn AG (% 66), İtalyan TILO SA (% 50) ve Fransız Lyria (% 26).

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Neue Konzernstruktur der SBB 13 Mayıs 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., 27.06.2016 tarihinde erişildi.