İçeriğe atla

Uluslararası Demiryolları Birliği

Vikipedi, özgür ansiklopedi
UDB üyeleri
  aktif
  associated
  affiliated

UDB (FransızcaUnion Internationale des Chemins de fer) veya Uluslararası Demiryolları Birliği bir uluslararası demiryolu taşımacılığı sanayi kurumudur.

Kısa tarihçesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Avrupa demiryolları pek çok ayrı meseleler sonucunda oluşmuş olup, Birinci Dünya SavaşıVersailles Antlaşması'ndan sonra birçok sınır değişikliği meydana gelmişti. Sömürge ülkelerdeki demiryolları bağlı bulunduğu ana ülkenin sorumluluğundaydı. Böyle bir ortamda UDB, 20 Ekim 1922 [1] 'de demiryolu sanayi uygulamalarını standartlaştırma amacıyla kurulmuştur.

Bilet hasılat paylaşımı UDB Frangı eşdeğerince taahhüt edilmişti. UDB sınıflandırma ve UDB Ülke Kodları ile, vagonlara atanmış eşsiz UDB vagon numaraları ile demiryolları katarlarının yetenekleri ve mülkiyetlerinin kesin belirlenmesi sağlanır. 90'lardaki GSM-R radyo telekomünikasyon sistemi UDB projesi olan ERTMS tarafından spesifikasyonları belirlenen, uluslararası birlikte çalışan demiryolu iletişimi için ses ve sinyalleri ileten bir sistemdi.

Görev[değiştir | kaynağı değiştir]

UDB'nin misyonu demiryolu taşımacılığı dünya genelinde teşvik, hareketliliğin ve sürdürülebilir kalkınmanın getirdiği zorluklara göğüs germektir.[2]

Hedefleri[değiştir | kaynağı değiştir]

UDB'nin ana hedefleri[2] şunlardır:

 • Üyeler arasındaki en iyi uygulamaları paylaşmayı kolaylaştırmak
 • Üyelerinin yeni iş ve faaliyet sahalarındaki gayretlerini desteklemek
 • Çevresel ve teknik performansı artırmak için yeni yollar teklif etmek
 • Demiryolları için yeni dünya standartları yaratmayı, müşterek çalışmayı teşvik etmek
 • Rekabet merkezleri geliştirmek

Üyeler[değiştir | kaynağı değiştir]

UDB 1922 yılında kurulduğunda 29 ülkeden Japonya ve Çin'i kapsamak üzere 51 üyesi vardı. Daha sonra SSCB, Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkeleri katıldı. Bugün, UDB'nin 5 kıtada[2] 195 üyesi bulunmaktadır. Üyelerin:

Standart terminoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

UDB markası bir EPAL palet üzerinde

Ortak bir anlayış sağlamak ve olası karışıklığı azaltmak amacıyla, UDB standart uluslararası demiryolu terminolojisi ve üç dilli (İngilizce-Fransızca-Almanca) kavramlar dizinini hazırlamıştır. Bu kavramlar dizini  Avrupa Konferansı Bakanlar Taşıma (ECMT) ile olan işbirliği neticesinde oluşmuş olup, 1995 yılında yayınlanmıştır.[4]

Demiryolu taşıtlarının sınıflandırılması[değiştir | kaynağı değiştir]

UDB lokomotifler ve aks düzenlemeleri, yolcu ve posta arabaları ve yük vagonları sınıflandırmaları için sistemler kurmuştur.

Bazı UDB regülasyonları[değiştir | kaynağı değiştir]

UDB demiryolu parçaları, veri ve terminoloji standardizasyonunda önemli bir rol oynar. Bu nedenle, UDB kodları (UDB broşürü) UDB'e işe başladığından beri geliştirilmektedir. Daha iyi anlaşılırlık için,  IRS (International Railway Standard) UDB broşürleri için kullanılan yeni terimdir.

Aşağıda UDB kodları'nın bir kısmı bulunmaktadır:

 • UMB 568 13-kablolu standart bağlantı kablo ile bağlayıcı için kullanılan veri iletimi ve komutları arasında lokomotif ve vagonları bir yolcu treni.
 • Vagonlarla taşıma için UMB 592-2 Büyük konteyner büyük konteyner tarafından yerine getirilmesi gereken Teknik şartlar, uluslararası trafikte kullanmak için kabul etti. Açıklar sınıflar ve kategorileri, büyük kaplar, kullanım özellikleri, kimlik işaretleri ve özel koşulları uygulamak için büyük tank konteyner.
 • Kabul testleri (CA) yatay aktarma için (CT) UMB 592-3 Büyük konteynerler (CM) kasalar ve taşıma çerçeve - Standart rapor.
 • Sürükleyici alın işleme için UMB 592-4 kasalar ve yayıcı - Teknik koşullar. Takas ceset çıkarılabilir üst kara nakil vasıtaları. Onların boyutları ve bunların Bağlantı Parçaları standart, özellikle boyutları, güç parametreleri ve emniyet cihazları, taşıt, vagon ve aktarma düzenlemeleri (al-işleme oluklar, alt sabitleme parçaları ve özel durumlar, üst sabitleme parçaları).
 • P kodlama veya N ile römork Ara vagonlar üzerinde kodlama yarı vagonlarla yol araçların UMB 596-5 Taşıma - Teknik organizasyon - Taşıma. Bu broşürü ortaya koyuyor düzenlemeler ve hükümler için yarı römork ile normal karayolu taşımacılığı için taşıma özellikleri üzerinde sabit-Ara taşıyıcı vagonlar. Bu hükümler geçerli bir yarı römork, gantry ekipmanları/endüstriyel kamyonlar ile tutma kolları, Ara vagon tip 1a ve 1b maddesi uyarınca UMB Broşür 571-4.
 • Vagonlarda yol araçların UMB 596-6 Taşıma - Teknik organizasyon - kombine-taşımacılık yük birimleri kodlama için Koşulları ve kombine taşımacılık hatları. Broşürü ortaya koyuyor kodlama ve organizasyon yükleme birimleri saygı yol araçlarda vagonlar, tasarlanmış uyumluluk sağlamak için yükleme birim (LU) ile caiz profil için kombine taşımacılık hatları. Hükümler amaç için kolaylaştırmak LU kimlik hız-uluslararası trafik hareketleri. Onlar uygun yarı römork, kasalar, silindir birimler üzerinde yüklü vagonları ve tehdit kombine taşımacılık.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ UIC, the worldwide high profile organisation 12 Aralık 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. at www.uic.org.
 2. ^ a b c UIC Overview 15 Temmuz 2015 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. as at 12 March 2009.
 3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 19 Aralık 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Aralık 2016. 
 4. ^ "Transport Thesaurus". UIC. 1995. 6 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Mayıs 2009.