Buffalo Bill

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Buffalo Bill (26 Şubat 1846, Le Claire, Scott County, Iowa - 10 Ocak 1917 Denver), gerçek adı William Frederick Cody olan Amerikalı kovboy, bizon avcısı, şovmen ve asker. Amerikan Yerlilerine karşı yürü­tülen savaşlardaki kılavuzluğu ile ün kazanmıştı.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Bill, Amerika Birleşik Devletleri'nin Iowa eyaletinde doğdu. 15 yaşındayken Pony Express denen atlı posta servisinde çalışmaya başladı. Pony Express, Missouri'nin Saint Joseph kentinden Kaliforniya'nın Sacramento kentine uzanan 3.140 ki­lometrelik yol boyunca çalışan bir posta dağıtım servisiydi. Her sürücü, at değiştirerek günde 120 km yol alıyordu. 1861'de Ameri­kan İç Savaşı çıkınca Cody, Pony Express'teki işinden ayrıldı; iz sürücü ve kılavuz olarak Kuzey ordusuna katıldı.

Cody'ye Buffalo Bill adı, Kansas-Pasifik Demiryolu yapımında çalışanlara bir tür ya­ban sığırı olan bizon eti sağlamayı üstlendiği 1867'de verildi. 18 ay içinde tek başına 4.000'den çok bizon öldürdüğü söylenir. 1883'te Yerlilerin ve sığır çobanlarının katı­lımıyla ilk Vahşi Batı Gösterisi'ni düzenledi.[1] Bu ilginç ve heyecan verici gösteri Amerika Birleşik Devletleri'nin yanı sıra Avrupa'da da büyük ilgi uyandırdı. Buffalo Bill'in yaşamı ve serüvenleri ile ilgili birçok kitap yazıldı. Ayrıca pek çok filme konu oldu.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "William "Buffalo Bill" Cody". World Digital Library. 1907. 8 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Haziran 2013. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]