Birleşik Krallık arması

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Birleşik Krallık arması
İngiltere, Galler ve Kuzey İrlanda Tarafından Kullanılan Arma
Diğer sürümleri
İskoçya Tarafından Kullanılan Arma
Ayrıntılar
KullananBirleşik Krallık
Kabul tarihiTudor Hanedanınlığı
TepelikKraliyet Mantosu
MiğferSt. George Taçı
Kalkan
AltlıkTudor Gülü
Slogan"DIEU ET MON DROIT"
NişanOrder of Garter (Diz Bağı Nişanı)

Birleşik Krallık'ın resmî arması İngiliz, İskoç, Galler ve İrlanda armalarından oluşmuştur. Britanya tarihinde her soylunun kendine ait bir arması vardır. Hepsi bir birine benzerdir. Arma en üstünde taç vardır. Taç monarşiyi simgeler. Ortadaki kalkanda ise Büyük Britanya, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda, Birleşik Krallığı oluşturan etnik grupların kendine özgü armaları vardır.

Birleşik Krallık hükûmet armaları (His Majesty Government)[değiştir | kaynağı değiştir]

Birleşik Krallık ülkeleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Birleşik Krallık'a bağlı özerk ülkeleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kraliyet Ailesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Britanya Kraliyet Ailesi Üyelerinin Armaları
Arma Kullanan Soylu Açıklama
Galler Prensi Charles'in Arması. (Prens'in Rothesay Dükü olarak kullandığı İskoç modeli bir arması daha vardır.) Armasında; Galler Mührü ve Britanya Veliahtlık Mühürlerinin bileşiminden oluşan kalkan ve alt kısımda Cornwall Mühründan oluşan kalkan ile Galler Prenslik Sembolleri Birleşik Krallık Armasına göre düzenlenmiş; Veliaht Tacı ve Labeli ile şu anki arma kurulmuştur.
Cambridge Dükü, Prens Wlliam'in arması. Prens Kraliçe II. Elizabeth 'in torunu olmasına rağmen II. Veliahtlık durumundan 3'lü label kullanmaktadır. Labelin ortasında Prens'in annesi Lady Diana'in soyuna atfedilen 1 Deniz Kabuğu bulunur.
Prens Henry'in arması. Abisin armasına karşın 5'li Monark Torunu Labeli taşımaktadır. Yine kendisine Labelin solunda, ortasında ve sağında Prens'in annesi Lady Diana'in soyuna atfedilen toplam 3 Deniz Kabuğu bulunur.
York Dükü, Prens Andrew'in Arması Kraliçe II. Elizabeth'in ikinci oğlu olan Prens Andrew 3'lü label kullanmaktadır. Labelin ortasında York Düklerine atfedilen çapa bulunmaktadır.
York Prensesi Beatrice'in Arması Prenses Beatrice, 5'li Monark Torunu Labeli taşımaktadır. Labelin solunda, ortasında ve sağında Prenses'in annesi York Düşesi, Sarah Ferguson'in soyuna atfedilen toplam 3 Arı bulunur.
York Prensesi Eugenie'in Arması Prenses Eugenie, 5'li Monark Torunu Labeli taşımaktadır. Labelin solunda, ortasında ve sağında Prenses'in annesi York Düşesi, Sarah Ferguson'in soyuna atfedilen toplam 3 Devedikeni bulunur.
Wessex Kontu, Prens Edward'in Arması Kraliçe II. Elizabeth'in Üçüncü oğlu olan Prens Edward 3'lü label kullanmaktadır. Labelin ortasında Kendisine atfedilen Tudor Gülü bulunmaktadır.
Kraliyet Prensesi, Anne'in Arması Kraliçe II. Elizabeth'in ikinci çocuğu ve ilk kızı olan Prenses Anne 3'lü label kullanmaktadır. Labelin kendine atfedilen solunda ve sağında kırmızı haç, ortasında kalp bulunmkatadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]