İçeriğe atla

Kutsal Makam ve Vatikan Şehri arması

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Vatikan arması sayfasından yönlendirildi)

Vatikan arması, İtalya'nın Roma şehrinde bulunan, Hristiyanlık dininin Katolik mezhebinin yönetim merkezi olan Vatikan Şehir Devleti'nin resmî devlet armasıdır.

11 Şubat 1929 tarihli Lateran Antlaşması ile kurulan egemen bir varlık olan Vatikan Şehri'nin arması, 7 Haziran 1929'da yeni devletin Temel Kanunu tarafından kabul edildi. Armada kırmızı bir kalkan içinde kırmızı bir ip ile birbirine bağlanmış altın ve gümüş renkli iki anahtar bulunur. Anahtarların üstüne Papa tacı yerleştirilmiştir. Anahtarlar, İsa Mesih'in Petrus'a verdiği söze atıfta bulunur: " Göklerin krallığının anahtarlarını sana emanet edeceğim . Yeryüzünde bağlayacağını ilan ettiğin her şey gökte de bağlı olacaktır; yerde çözdüğünü ilan ettiğin her şey gökte de çözülecektir. " Bunlar, Katolik Kilisesi'nin Mesih'in Aziz Petrus'a ve haleflerine verdiğine inandığı gücün bir sembolüdür, altın anahtar gücün cennete ulaştığını ve gümüş anahtar ise tüm inananlara uzandığını sembolize eder.

Kutsal Makam arması ise Kutsal Makam adı verilen ve başkenti Vatikan şehri olan ve 14. yüzyıldan beri kullanımda olan dini yönetim merkezinin de kendine ait olan armasıdır. Bu arma diğer armadan farklı olarak altın ve gümüş renkli anahtarların bulunduğu konum zıt haldedir. Ayrıca anahtarlar birbirine altın sarısı bir iple bağlıdır. En üstte Vatikan armasına benzer olarak Papa tacı yerleştirilmiştir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]