Birinci nesil video oyunu konsolları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Birinci nesil oyun konsolları, 1972 tarihinde ABD'de piyasaya sürülen Magnavox Odyssey ile başlayıp , pong türevi video tenis tarzı oyun konsollarının üretiminin sonlandırıldığı 1977 yılına kadar süren bir dönemi kapsamaktadır. Söz konusu dönem , resmi olarak satışa sunulan ve bugün bildiğimiz oyun konsollarının ataları olarak kabul edilen ilk türlerini kapsamaktadır.

Döneme damgasını vurmuş ve "çok satanlar" tanımına ulaşan ilk oyun konsolu Atari firmasının Sears firması ile ortaklaşa piyasaya sürdüğü Pong oyun konsoludur.

Bu dönemde piyasaya sürülen konsolların ortak yönü, ekranda görülen kare formatında objeleri kullanarak karşılıklı tenis, futbol tarzında , rakiplerin birbirine ortada kayan bir nesneyi ( top olarak kabul edilir ) , göndermeleri esasına dayanan (rakiplerden biri kayan nesneyi ıskaladığında diğer tarafın kazandığı varsayılır ) oyunlardan oluşmasıdır.

Bu dönemde çıkan oyun konsollarının büyük çoğunluğu , sadece tek oyuna sahip olup , dışarıdan medya ile farklı oyunların oynanmasının mümkün olmadığı ürünlerdir. Buna karşılık türünün ilk örneği olan Magnavox Odyssey sisteminde kartuş türevi medyalar ile farklı tipte oyunlar oynamak mümkün olmaktaydı. Ne var ki bu oyunların da görsel açıdan birbirinden büyük farklılıkları olmadığı için, üretici firma, her oyunla beraber kullanılması ve kullanıcıyı o oyuna adapte edebilmesi için ,plastik renkli kaplama sayfalarını televizyonun camına yapıştırarak kullanılmasını sağlamaktaydı.

Karşılaştırma[değiştir | kaynağı değiştir]

Name Magnavox Odyssey Magnavox Odyssey 100 Tele-Spiel ES 2201 Magnavox Odyssey 200 Atari/Sears Telegames Pong Coleco Telstar Nintendo Color TV Game
Konsol Odysseye2m.png ODYSSEY200 Konsole.JPG Atarisearspong.png Ctelstar.jpg Nintendo tvgame 6.jpg
Çıkış Tarihi
Media Cartridge n/a Cartridge n/a Inbuilt Chip[1] Cartridge (Telstar Arcade) n/a
Aksesuarlar Light gun n/a n/a n/a n/a Controller styles n/a

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]