Beatrice (Birleşik Krallık prensesi)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Beatrice (Birleşik Krallık)
Beatrice'in 1886 yılında (29 yaşında) çekilmiş bir fotoğrafı.
Saxe-Coburg ve Gotha Hanedanı
Görev süresi
1857-1917
Windsor Hanedanı
Görev süresi
1917-1944
Kişisel bilgiler
Doğum 14 Nisan 1857(1857-04-14)
Buckingham Sarayı, Londra, İngiltere
Ölüm 26 Ekim 1944 (87 yaşında)
Brantridge Parkı, Batı Sussex, İngiltere
Milliyeti  İngiltere
Evlilik(ler) Prince Henry of Battenberg

Beatrice Mary Victoria Feodore Büyük Britanya ve İrlanda prensesi "VA" (Kraliçe Victoria tarafından hibe edilen özel aile nışanı, V=Victoria, A=Albert) (d. 14 Nisan 1857, Buckingham Sarayı, Londra - ö. 26 Ekim 1944 Balcombe, Sussex) bir Britanya prensesi idi. Bunun yanı sıra şu anda iktidarda bulunan İspanyol kralı Juan Carlos'un büyük-büyükannesidir.

Philip Alexius de Làszlò: Prenses Beatrice von Battenberg, tuvalde yağlı boya, 1912

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Britanya kraliçesi Kraliçe Victoria ve eşi Albert von Sachsen-Coburg und Gotha'nın dokuzuncu ve en küçük çocuğu olarak doğdu.

1873'te Beatrice, Fransa'nın imparatorluk prensi ve zamanın imparatoru III. Napoléon ve eşi Eugénie de Montijo'nun oğlu Napoléon Eugéne Louis Bonaparte (1856-1879) ile karşılaştı. Aralarında bir birleşme olmadı zira kraliçe Victoria kızını hayatının sonuna kadar yanında tutma arzusundaydı.

1874'te Beatrice annesinin ve onun başbakanı Benjamin Disraeli'nin huzura kabul törenlerinde yanlarında bulunma iznini aldı.

Beatrice Nisan 1884'te, 27 yaşındayken, annesiyle ablası grandüşes Alice'nin büyük kızı olan yeğeni Victoria'nın düğününe katılmak için Almanya'nın Hessen eyaletindeki Darmstadt şehrine gitti.

Damat adayı, prens Alexander von Darmstadt ve onun eşi Julia Theresa von Hauke'nin büyük oğulları Louis von Battenberg'di. Prens Alexander von Hessen-Darmstadt prenses Viktoria'nın babası IV. Ludwig von Hessen-Darmstadt'ın amcasıydı.

Orada damadın küçük kardeşi Heinrich Moritz ile tanıştı ve ona aşık oldu. Beatrice ve Moritz Darmstadt'da gizlice nişanlandılar. Kraliçe bir evliliği önceleri onaylamak istemedi, zira Beatrice onun nedimesi ve sekreteriydi. Fakat bu evlilik konusunda sekiz ay süren kavgalar sonucu nihayet kraliçe Victoria onayını verdi. Yalnız bunun için tek şartı vardır,çift evlendikten sonra hayatları boyunca onun yanında kalacaklar ve onunla yaşayacaklardır. Beatrice buna razı geldi, keza Heinrich Moritz yarı makamlı bir prens ve aynı zamanda fakir olduğundan ve Prusya Ordusu'nda da bir geleceği olmadığından o da buna razı geldi. 23 Temmuz 1885'te Beatrice Isle of Wight adasındaki Whippingham kilisesinde prens Alexander von Hessen-Darmstadt'ın oğlu prens Heinrich Moritz von Battenberg (1858-1896) ile evlendi.

Beatrice çocuklarıyla, 1900

Annesi ve kızkardeşi Alice gibi Beatrice de soyunda bulunan Hemofili (vücudun aldığı bir darbe ya da yara sonucu oluşan kanamanın, kan pıhtılaşmadığı için durmaması) taşıyıcısı olduğundan bunu çocuklarına aktardı.Bu evlilikten dört çocuk doğdu:

1890'da Beatrice Emil Kraus'un Die Abenteuer des Grafen Georg Albrecht von Erbach (Kont Georg Albrecht von Erbach'ın maceraları) adlı kitabının İngilizce çevirisine başladı; kitap 1 yıl sonra piyasaya çıktı.

Prenses Beatrice, 1920 dolaylarında

Sör Francis Scott idaresinde Gana'daki Ashanti'ye yapılan bir keşif gezisi sırasında (1896) prens Heinrich Moritz von Battenberg Malarya'ya yakalanarak öldü. Heinrich'in ölümünün üstesinden gelebilmek için, onun vefatının ardından güney Fransa'ya tatile gitti. Hayatında ilk defa yanında annesi olmadan Yalnız olmasına izin verildi. Bir süre sonra eski rutin hayatına geri dönmeye karar verdi, gelecek beş yılda yine annesinin nedimesi ve sekreteri oldu. Annesi 1901'de öldüğünde, Beatrice ve ailesinin içinde çok zaman geçirdikleri Osborne House kardeşi kral VII. Edward'a düştü, o da orasını bir müzeye dönüştürmeye karar verdi. Beatrice büyük Osborne House'dan daha küçük olan Osborne Cottage'ye taşındı.

Birinci Dünya Savaşı başladığında, Beatrice kendi hastanesini kurdu, Princess Henry of Battenberg Hospital for Officers (Subaylar için Prenses Battenbergli Henry Hastanesi). Beatrice hayatının son 20 yılında romatizmadan muzdaripti. Zamanını annesinin günlüklerini temize çekmekle ve daha sonra okununca, okuyan tarafından yanlış anlaşılmalara ve utanca vesile olabilecek pasajları yakmakla geçirdi. Beatrice'nin son çalışması büyük büyükannesi düşes Auguste von Sachsen-Coburg-Saalfeld'in (1757-1831) günlüklerini Almancadan İngilizceye çevirmek oldu. Günlüklerin adını da İn Napoleonic Days olarak değiştirdi; bu isimle 1914'te piyasaya çıktılar.

Hayatının son günlerinde kamu oyundan uzak bir yaşam için Sussex'deki Brantrige Park'ta inzivaya çekildi. Kraliçe Victoria'nın yaşayan son çocuğu olan Beatrice 26 Ekim 1944 tarihinde sabaha karşı saat 05:10'da uykusunda öldü.