İçeriğe atla

Sara Tavares

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sara Tavares
Genel bilgiler
Doğum1 Şubat 1978 (46 yaşında)
Lizbon, Portekiz
Ölüm19 Kasım 2023
Lizbon, Portekiz
Tarzlar
Meslekler
  • Şarkıcı
Etkin yıllar1994-günümüz

Sara Alexandra Lima Tavares (1 Şubat 1978 - 19 Kasım 2023), Cape Verde asıllı Portekizli şarkıcı ve söz yazarı. Lizbon'da doğup büyüdü. Portekizce ve Portekizce tabanlı kleole dillerinde şarkılar söylemiştir. Şarkılarının ana dili Portekizce olmasına rağmen, aynı şarkıda Portekizce ve hatta İngilizce gibi çok dilli şarkılarını repertuvarında bulmak mümkündür (ör. "Bir Aşk").

Tavares, 1994 yılında Fransa'da düzenlenen "Televizyon Şarkı Yarışması"nın kazanılmasına yardımcı olan ve 1994 Eurovision Şarkı Yarışması'nda yer almasına yardımcı olan Endemol şarkı yarışması Chuva de Estrelas'ın finalini kazandı (Whitney Houston'ın "Bir Zamanlı Bir An" ı gerçekleştirdi), "Chamar a Musica" şarkısı 8. sıraya yerleşti.

Orijinal şarkının en iyi versiyonu için Disney ödülünü kazanan Disney filmi "The Hunchback of Notre Dame" ın Avrupa-Portekizce versiyonunun "Tanrıya Yardım Edin Outcasts" ı da seslendirdiği için de biliniyor. 2000'de En İyi Portekizli Şarkıcı için Portekiz Altın Küreyi kazandı.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Sara babası ve annesi tarafından yalnız bırakıldıktan sonra eski bir Portekizli kadın tarafından yetiştirildi.[1] Anne babası ayrıldı ve oradan uzaklaştı. Babası daha iyi bir yaşam arayışında Amerika'ya gitti ve annesi daha küçük yaştaki çocuklarını aldı ve aynı uçları takip ederek güneye gitti.[2] Sara, genç yaştan büyük bir müzikal söz verdi, yetiştirilen bir potansiyele sahipti ve Tavares hala gençlerindeyken meyve vermişti. 1994 yılında Portekiz Televizyon Şarkı Yarışması'nda bir zafer izleyen Endemol şarkı yarışması Chuva de Estrelas'ı kazanan Tavares, tümü 16 yaşındayken Eurovision Şarkı Yarışması'nda bir yuva kazandı. Kazanan şarkısı "Chamar a Musica" idi. Tavares'in yerli Portekiz etkileriyle gospel ve funk'u karıştırdığı ilk single'ı Sara Tavares & Shout'da (1996) yer aldı. Daha yeni çalışmaları caz, ruh ve Afrika müziğinden daha fazla etkileniyor ve caz meraklıları arasında güçlü bir izlenime sahipti. Tavares, 19 Kasım 2023'te beyin kanseri nedeniyle 45 yaşında ölmüştür.

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

  • 1994 Chamar a Música
  • 1996 Sara Tavares & Shout
  • 1999 Mi Ma Bô
  • 2006 Balancê
  • 2008 Alive! in Lisboa
  • 2009 Xinti
  • 2017 Fitxadu

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ [1] 3 Mart 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. at madminutemusic.com.
  2. ^ [2] 8 Aralık 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. at oldies.com.
Ödüller ve başarılar
Önce gelen:
"A cidade (até ser dia)"
Anabela
Eurovision Şarkı Yarışması'nda Portekiz
1994
Sonra gelen:
"Baunilha e chocolate"
Tó Cruz