İçeriğe atla

Bakü Yüksek Petrol Okulu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bakü Yüksek Petrol Okulu
Bakı Ali Neft Məktəbi
Kuruluş2011
TürDevlet
RektörElmar Qasımov
KonumBakü, Azerbaycan Azerbaycan
Web sitesiwww.bhos.edu.az

Bakü Yüksek Petrol Okulu (AzericeBakı Ali Neft Məktəbi, İngilizce: Baku Higher Oil School) 2011 yılında eğitime başlamış devlet üniversitesidir.

Giriş[değiştir | kaynağı değiştir]

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in 29 kasım 2011 tarihli Kararıyla Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi SOCAR[1] bünyesinde kurulmuştur. Eğitim programı İngiltere'deki Heriot-Watt Üniversitesi ile ortaklık ve iş birliği ilişkisine dayanmaktadır.

Bakü'nün merkezinde yerleşmektedir. Bakü yakınlığındaki petrol çıkarılan bölgelerden olan Bibiheybet'te inşaatı süren yeni kampüsün eğitimle uygulamayı bir arada yapma olanağı sunması planlanmaktadır.

Heriot-Watt Üniversitesi ile İşbirliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Okulda Petrol Mühendisliği, Kimya Mühendisliği ve Otomasyon Mühendisliği olmak üzere üç branşta eğitim verilmektedir. Petrol Mühendisliği ve Kimya Mühendisliği bölümlerindeki eğitim, Heriot-Watt Üniversitesi'nin müfredatı ve kadrosunun katılımıyla yapılmaktadır. İlk yıl üniversitenin bütün öğrencileri İngilizce, Bilgisayar ve Bilgi ve İletişim Teknolojileri derslerini almaktadırlar. Üniversiteyi başarıyla bitiren öğrenciler Bakü Yüksek Petrol Okulu ve Heriot-Watt Üniversitesi'nin diplomalarını almaya hak kazanır.[2]

Öğrencilere teorik bilginin yanında uygulamalı eğitim imkânı sağlanmaktadır. Bu amacın gerçekleşmesi için öğrenciler Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi SOCAR'ın farklı kurumlarında staj yapmaktadırlar. Bakü Yüksek Petrol Okulu modern eğitim ve öğretim araçları ile donatılmıştır.

Kabul[değiştir | kaynağı değiştir]

Merkezi sınav sistemiyle öğrenci alan okul genellikle yüksek (600 üzeri) puan alan öğrencilerin tercihi olmaktadır.[3] Bu öğrenciler arasında üniversite sınavında en ileriyi başarıyı göstererek Cumhurbaşkanlığı Özel Bursu'nu hak edenlerin oranı da son iki yılda %12 olmuştur.

Üniversitede eğitim dili İngilizcedir. Eğitim faaliyeti Avrupa Kredi Transfer sisteminin koşullarına uygun olarak yürütülmektedir.

Yalnızca I.İhtisas Grubu (Matematik,Fizik,Kimya derslerini alırlar) öğrencileri Bakü Yüksek Petrol Okulu-da eğitim alabilirler.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2003-cü il 24 yanvar tarixli 844 nömrəli Fərmanı ilə təsdiq edilmiş "Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin Strukturu"nda dəyişiklik edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Fərmanı. [1] 2 Mart 2021 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
  2. ^ Heriot-Watt degrees for Azerbaijan.[2] 2 Ekim 2013 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., 04/02/2013.
  3. ^ Baku Higher Oil School: bridge to the future.Plus 20 Haziran 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. SOCAR Plus , 10/10/2013.