Azerbaycan Devlet Deniz Akademisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Azerbaycan Devlet Denizcilik Akademisi
Azərbaycan Dövlət Dəniz Akademiyası
Harita
Kuruluş1996
TürDevlet Üniversitesi
RektörProf. Haydar Hanış Esedov
KonumBakü, Azerbaycan Azerbaycan
Web sitesiResmî site

Azerbaycan Devlet Denizcilik Akademisi (Azerice: Azərbaycan Dövlət Dəniz Akademiyası), Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de bulunan bir devlet üniversitesidir.

Kuruluş tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Azerbaycan'da denizcilik eğitimi 1881 yılının Kasım ayından başlamıştır. Azerbaycan Cumhuriyeti Merkezi Devlet tarih arşivlerinde Bakü başkanının Kafkasya baş kontrolü reisine Bakü'de 21 Kasım 1881 yılında Denizcilik sınıflarının açılması konusunda bilgi vardır. Aynı yıllarda Bakü denizcilik sınıflarında okuyanların çoğu denizde çalışanlar vardı. Ders yılı 1 Kasım 1 Nisan'a gibi sürede (kış mevsimi ile ilgili olarak Astrahan deniz yolunun kapalı olması, buharla çalışan ve yelkenli donanmanın Bakü bağlantı noktasına qışlaması dönemi) düzenleniyordu.

Denizcilik sınıflarını her yıl 25-30 kişi gemi sürücüsü ve 15-18 kişi şkiperler bitiriyordu. 1896 yılında denizcilik sınıfları bünyesinde mekanik kursu (sonraları - Gemi mekanikleri okulu) açıldı. Çoğu Azerbaycan denizcileri eğitimini bu sınıflarda almışlardı.

1 Temmuz 1902 yılında Bakü denizcilik sınıfları bazında üç yıllık Bakü uzak yolculuklar okulu kuruldu ve aynı zamanda okulun bünyesinde hazırlık kursları düzenlendi.

1 Ekim 1921'de Bakü su ulaşımı Teknikumuna üretimde ayrılmamaqla akşam şubesi ve üretimde ayrılmaqla açık şube açıldı.

Deniz ulaşımı merkezi idaresinin ve Yollar hizmeti üzere Halk komissarlığının serancamı ile 1 Ekim 1924 tarihinde Bakü su ulaşımı Teknikumu Bakü su yolları Texnikumu isimlendirilerek, Hazar Deniz Gemiçiliyinin teshir verildi.

1925 yılında teknik Azerbaycan bölümü açıldı. 1930 martında hükûmetin sanayi texnikumlarının alanlarda yeniden düzenlenmesi hakkında karar uyarınca 1 Eylül 1930 yılında Bakü su yolları Texnikumu Bakü denizcilik Texnikumu adlandırıldı. 1944 yılının Mart Bakü denizcilik Texnikumu Bakü deniz yolları okulu adlandırıldı.

Azerbaycan Devlet Deniz Akademisi uzun yıllar Azerbaycan Devlet Hazar Deniz Gemiçiliyi idaresinin bünyesinde faaliyet göstermiş Bakü Deniz Yolları Okulu'nun tabanı temelinde oluşturulmuştur. 1996 yılında Bakanlar Kurulu 15 Temmuz tarihli 91 sayılı kararı ile Denizcilik Okulunun yeniden kurulması, onun lojistik üssü ve bilimsel-pedagojik kare potansiyelinin güçlendirilmesi sonucunda cumhuriyette benzeri olmayan bu yüksek okul düzenlendi, ona akademi statüsü verildi. Akademi BDT ülkelerinin ve diğer yabancı ülkelerin yüksek denizcilik okulları ile işbirliği yapıyor. Akademi Petersburg kentindeki A. Makarov adına Denizcilik akademisi bünyesinde faaliyet gösteren Uluslararası Denizcilik Örgütü ülkelerinin denizcilik yüksek okullarının eğitim-metodiki kurulu üyesidir. Akademide eğitim Azerbaycan Cumhuriyeti'nin eğitim ilkesine ve Uluslararası Deniz Örgütü tavsiyelerine göre kurulmuştur.

Bakanlar Kurulu'nun 8 Mayıs 2000 tarihli kararı ile Akademide «denizcilerin hazırlanması ve sertifikatlandırılması merkezi» faaliyet gösteriyor.

Eğitim sistemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Lisans lisans örgün şubenin eğitim süresi 4, gıyabi şöbenin ise 5 yıldır (yabancılar ek 9 ay hazırlık şubesinde okumalıdırlar). Yüksek Lisans eğitimi için örgün şubede 2 yıl, gıyabi şubede ise 2,5 yıl zaman norması öngörülmüştür.

İyi notlarla okuyan öğrencilere yabancı ülkelere yüzen gemilerde çalışmak için vize açılıyor. Yüksek keyfiyyetli uzmanlar hazırlamak için akademi kendisinin lojistik potansiyelini daima moderinleşdirir, auditoriyalarını, laboratoriyalarını, eğitim kabinelerini en modern teknik-eğitim araçları ile zenginleştiriyor. Eğitimin geliştirilmesi, onun ilim ve istehsalatla ilişkilerinin güçlendirilmesi süreci daima dikkat merkezindedir. Akademik ve öğrenci heyetinin etkin çalışmaları için Akademide her türlü ortam yaratılmıştır. Onların telabatını ödeyen Azerbaycan, Rus ve İngiliz dillerinde 90 binden fazla denizcilik mesleğine ait kitapla sağlanan bilimsel-teknik kütüphane, bilgisayar merkezi, poliklinik, yemekhana, spor salonları vardır. Deniz Akademisi diplomları dünyanın 160'tan çok ülkesinde tanınıyor ve mezunlar dünya sularında yüzmek için uluslararası sertifika veriliyor.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]