İçeriğe atla

Azerbaycan Devlet Medeniyet ve Güzel Sanatlar Üniversitesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Azerbaycan Devlet Kültür ve Güzel Sanatlar Üniversitesi
AzericeAzərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universiteti
Harita
Kuruluş1923
TürDevlet
Eski isim(ler)iTiyatro Enstitüsü
Eğitim dil(ler)iAzerice
BağlılıkAzerbaycan Cumhuriyeti Eğitim Bakanlığı
RektörCeyran Mahmudova
Öğrenciler7.258 (2010)
KonumBakü, Azerbaycan

Azerbaycan Devlet Kültür ve Güzel Sanatlar Üniversitesi (AzericeAzərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universiteti), Azerbaycan Cumhuriyeti Eğitim Bakanlığına bağlı yüksek öğretim kurumudur. 1923'te Bakü Tiyatro Koleji temel alınarak kurulmuştur.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Azerbaycan Devlet Kültür ve Güzel Sanat Üniversitesi 1923'te kurulduğunda Tiyatro Enstitüsü adı altında faaliyet gösteriyordu. Kabul edilen ilk öğrenciler tiyatro ve sinema alanlarında eğitim alıyordu. Tiyatro Enstitüsü, 1954'te Azerbaycanlı aktör Mirzaağa Aliyev'in adını almıştır 1959'dan beri okul, kültürel eğitimde ve 1963'ten beri uygulamalı dekoratif sanatlarda uzmanlar yetiştirmiştir.[1]

1968'de Tiyatro Enstitüsü Azerbaycan Devlet Güzel Sanatlar Enstitüsü adını almıştır. 1981'den 1991'e kadar üniversite müfredatasına ressamlık, heykeltıraşlık, tiyatro, film, kültür bilimi ve sanat endüstrisi dahil olmak üzere bir dizi yeni disiplin dahil edilmiştir. Üniversitenin fakülteleri arasında kültür bilimi, oyunculuk, sinema, müzik ve ressamlık bulunmaktadır.[1]

Üniversitede Gülare Aliyeva gibi sanatçılar öğretim vermiştir.[2]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universiteti". Azerbaycan Devlet Kültür ve Güzel Sanatlar Üniversitesi (Azerice). 17 Mayıs 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Haziran 2021. 
  2. ^ "Ə". Azərbaycan Gender İnformasiya Mərkəzi (Azerice). 2 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Haziran 2021.