Azerbaycan İlahiyat Enstitüsü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Amblemi

Azerbaycan İlahiyat Enstitüsü (AzericeAzərbaycan İlahiyyat İnstitutu), Azerbaycan'da dini ile manevi yapının korunması ve geliştirilmesi, dini faaliyetlerin icrası için ihtisaslı kadroların hazırlanmasını temin edecek bir yüksek eğitim kurumu. Azerbaycan İlahiyat Enstitüsünün eski rektörü Ceyhun Memmedov'dur[1]. Enstitünün şu anki rektörü Agil Şirinov'dur.[2]

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

İlahiyat Enstitüsü, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in, Ülkede dini ile manevi yapının korunması ve geliştirilmesi, dini faaliyetlerin icrası için ihtisaslı kadroların hazırlanmasını temin edecek bir yüksek eğitim kurumu oluşturulmasına ilişkin, 9 Şubat 2018 tarihli kararı ile Azerbaycan Cumhuriyeti Dini Kurumlarla İş Üzere Devlet Komitesi bünyesinde kurulmuştur[3]. Aynı karar ile Bakü Devlet Üniversitesi İlahiyat Fakültesi de enstitünün bünyesine verilmiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ C.V.Məmmədovun Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun rektoru təyin edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı 24 Eylül 2018 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. president.az, 31.05.2018 (Azerice)
  2. ^ "A.M.Şirinovun Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun rektoru təyin edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı" (Azerice). president.az. 12 Mayıs 2020. 23 Mayıs 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Mayıs 2020. 
  3. ^ "Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun yaradılması haqqında" 24 Eylül 2018 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 9 fevral 2018-ci il tarixli Sərəncamı. president.az (Azerice)