İçeriğe atla

Bakü Müzik Akademisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bakü Müzik Akademisi
Hacıbəyov adına Bakı Musiqi Akademiyası
Dosya:Baku Music Academy.JPG
Harita
Kuruluş1920
TürDevlet üniversitesi
Konum, Bakü, Azerbaycan Azerbaycan
Nobel ödülleri{{{nobel_ödülleri}}}
Web sitesimusicacademy.edu.az
Bakü müzik akademisi

Hacıbeyov Bakü Müzik Akademisi (AzericeHacıbəyov adına Bakı Musiqi Akademiyası) Azerbaycan'ın Bakü şehrinde bulunan bir müzik okuludur. 1920 yılında Bakü'de kurulmuştur. Daha önceleri Hacıbeyov Azerbaycan Devlet Konservatuvarı olarak biliniyordu.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

1920 yılında Azerbaycanlı besteci Üzeyir Hacıbeyov klasik müziği halk arasında yaymayı amaçlayan bir hareket başlattı. Azerbaycan Halk Eğitim Komiserliği'nde sunduğu, üst düzey bir müzik eğitim kurumu kurulmasını öneren raporu, önerisinin onaylanmasıyla sonuçlandı. Böylece 25 Mayıs 1920'de Azerbaycan Devlet Konservatuvarı kurulmuş oldu.[1] Hacıbeyov akademinin ilk hocalarından biri oldu. 1920'lerde Azerbaycan halk müziğinin hem geleneksel (sözlü) hem de Avrupa usûlü ile yani notalarla öğretildiği Şark Bölümü'nü kurdu. Besteci Müslüm Magomayev ile birlikte 1927'de yayınlanan Azeri Halk Şarkıları ders kitabını yazdı. Hacıbeyov, 1939'da Konservatuvar Başkanlığına getirildi.

1930'da Bakü'deki Saint Thaddeus ve Bartholomew Ermeni Katedrali, yeni akademi binasının inşasına yer açmak için erken Sovyet ateist politikasının bir parçası gereği yıkıldı.

İkinci Dünya Savaşı sırasında, konservatuvar yöneticileri, hastanelerde iyileşen askerî birlikler ve askerler adına yüzlerce konser düzenledi. Akademi, 1931 yılında Bülbül İhtisas Müzik Okulu, 1980 yılında Müzik Stüdyosu Okulu ve 1984 yılında Memmedova Opera Stüdyosu ile zenginleştirilmiştir.

1991 yılında Hacıbeyov Bakü Müzik Akademisi adını almıştır.[1]

Akademik yapı[değiştir | kaynağı değiştir]

Akademide üç fakülte ve on sekiz bölüm yer almaktadır. Mezun olan öğrencilere yüksek lisans, kandidat ve doktora dereceleri sunulmaktadır. 1991 yılında kurulan Eski Müzik Aletlerinin Restorasyonu ve İyileştirilmesi Laboratuvarı ile 1992 yılında kurulan Profesyonel Sözlü Müzik Geleneklerinin İncelenmesi Laboratuvarı olmak üzere iki araştırma laboratuvarı bulunmaktadır.

Önemli akademisyen ve mezunlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "Azerbaycan Bakü Müzik Akademisi - Azerbaycanda Eğitim". 1 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Temmuz 2021. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]