Bahçesaray, Kırım

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bahçesaray
Bağçasaray, Бахчисарай (Kırım Tatarcası)
Bahçesaray arması
Arma
Kırım üzerinde Bahçesaray
Bahçesaray
Bahçesaray
ÜlkeRusya (de facto) Ukrayna (de jure)
Özerk cumhuriyetKırım Özerk Cumhuriyeti
BölgeBahçesaray Rayonu
Yüzölçümü
 • Toplam120 km²
Rakım300 m
Nüfus
 • Toplam27,448
Zaman dilimiUTC+03.00 (MSK)
Posta kodu
298400-298408
Alan kodu+7-36554
İklimCfb

Bahçesaray (Kırım Tatarcası: Bağçasaray, Ukraynaca: Бахчисарай, Rusça: Бахчисарай). Ukrayna'ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti'nin güney kısmında bulunan bir şehir. Kırım Hanlığı'nın başşehri. Doğusunda küçük bir şerit halinde Karadeniz'e kıyısı olan şehir; günümüzde Kırım Dağları'ının çevresindeki Çürüksü Deresi vadisinde, Simferepol-Sivastopol demiryolu üzerinde yer alır.

Şehir, Osmanlılara tabi olduğu 1475 yılından, Küçük Kaynarca Antlaşması'yla özerk olduğu 1774 yılına dek yaklaşık 299 yıldır Osmanlı İmparatorluğu'na bağlı Kırım Hanlığı'nın bir kenti olmuştur.[1]

Şehrin Tarihi[1][değiştir | kaynağı değiştir]

Şehir, 1475'te Fatih Sultan Mehmed'in komutanlarından Gedik Ahmed Paşa tarafından ele geçirilerek Osmanlı İmparatorluğuna tabi olmuştur. Önceleri küçük bir yerleşim yeri olan Bahçesaray, 1503'te I.Mengli Giray Han'ın Çürüksu Irmağı'nın kenarına yaptırdığı Han Sarayı'nın giderek gelişmesi ile oluşmuş ve daha sonra Kırım Hanlığı'nın başkenti olmuştur. Böylelikle Kırım'ın yönetim ve kültür merkezi olan Bahçesaray'da, Han Sarayı'na eklenen yeni bölümlerin yanı sıra pek çok cami ve medrese gibi eserler de inşa edilmiştir. Bu eserlerin içinde; I. Mengli Giray Han ve I. Hacı Giray Han'ın türbeleri de vardır.

Osmanlı İmparatorluğu ile Rusya Çarlığı arasındaki 1677-81 savaşını bitiren ve Dinyeper'in Batı kıyısını Osmanlı İmparatorluğu'na, doğu kıyısını ise Rusya'ya bırakan Bahçesaray Antlaşması 1681'de bu şehirde imzalanmıştır.

Kent, 1736'daki Rus işgali sırasında büyük tahribat görmüştür. 1774'te Küçük Kaynarca Antlaşması ile Rusya, Kırım'ın bağımsızlığını ve tarafsızlığını Osmanlı İmparatorluğu'na kabul ettirdikten sonra 1783'te Kırım'ı ilhak etmesi sonucunda Bahçesaray da Rusya egemenliği altına girmiştir. Şehir bu süre içinde de Tatarların önemli bir kültür merkezi olmuştur.

I. Hacı Giray Han'ın türbesi, Zincirli Medrese, Kırım Müftülüğü'nün de bulunduğu Salacık, Bahçesaray'ın önemli bir semti konumundadır. Buradaki tarihi kabristan alanında Kırım hanlarının yanı sıra, Kırım'ın milli liderleri İsmail Gaspıralı, ile sürgünde öldükten sonra Bahçesaray'a mezarları getirilen Ahmet Özenbaşlı ve Mustafa Edige Kırımal'ın da mezarları bulunmaktadır.

Sovyet yönetimi döneminde tahrip edilen edilen han türbeleri Türkiye tarafından tamir edilmekte olup, TİKA tarafından onarılan Hacı Giray Han Türbesi 18 Mayıs 2009 tarihinde ziyarete açılmıştır.

Şehrin yetiştirdiği önemli isimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Resimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kardeş şehirler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Özkan, Abdullah. "Bahçesaray." Osmanlı'nın İzinde, İmparatorluğun Üç Kıtadaki İzleri. İstanbul: Boyut Yayıncılık, s. 190.
  2. ^ "Kırım İle Bursa Kardeş Oluyor". bursa.gov.tr. 20 Şubat 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Ocak 2013. 
  3. ^ "Büyükşehir Belediye Meclisi'nde Alınan Kararla, Erzurum'un Bir "Kardeş Kenti" Daha Oldu…". sondakika. 10 Nisan 2012. 9 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Ocak 2013. 
  4. ^ "Bahçesaray ve Konak 'Kardeş' oldu". dunyabulteni. 7 Nisan 2012. 9 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Ocak 2013. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • [1][ölü/kırık bağlantı] Bahçesaray Haritası (Rusça) (Erişme tarihi:2.8.2009)
  • [2] Hansaray'ın resmi internet sitesi (İngilizce) (Erişme tarihi:2.8.2009)