İçeriğe atla

Bahçesaray Antlaşması

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bahçesaray Antlaşması
TürBarış Antlaşması
İmzalanma3 Ocak 1681
YerBahçesaray, Osmanlı İmparatorluğu
Onay3 Ocak 1681
Korunma yeriBahçesaray, Osmanlı İmparatorluğu

Bahçesaray Antlaşması ya da Çehrin Antlaşması,[1] 1676-1681 Osmanlı-Rus Savaşı sonunda Osmanlı İmparatorluğu ile Kırım Hanlığı ve Rusya Çarlığı arasında Bahçesaray, Kırım'da 3 Ocak 1681'de imzalanmış olan bir antlaşmadır. Aynı zamanda Rus Çarlığı ile Osmanlı İmparatorluğu arasında yapılan ilk resmî antlaşmadır.[2]

Bu antlaşmanın ana hükümlerine göre Osmanlı Devleti ve Moskova merkezli Rusya Çarlığı arasında 20 yıl süreli bir barış hüküm sürecek ve iki devletin arasındaki sınır Dinyeper (Özi) Irmağı olacaktı. Her iki taraf da Dinyeper Irmağı ile güney Buğ Irmağı arasında yerleşme yapılmamasını garanti etti. Nogay göçmenlerinin Ukrayna'nın güney steplerinde gezginlik yapmaları kabul edildi. Zaporozhtsi Kazaklarının Dinyeper Irmağı ve yan ırmakları üzerinde balıkçılık yapma hakları, güneyde tuzla işletme hakları ve Dinyeper Irmağı ve Karadeniz üzerinde deniz vasıtası kullanma hakları değişmeden kalacaktı. Sağ Ukrayna Kıyıları (Pravoberezhna Ukrayina) yani Ukrayna'da Dinyeper Nehri doğusu ve Zaporozhtsi Kazaklar bölgelerinin Rusya Çarlığı egemenliği altında olduğunu Osmanlılar kabul etti. Buna karşılık Kiev bölgesinin güneyi (özellikle Çehrin), Bratslav bölgesi ve Podolya Osmanlı egemenliği altında kalması onaylandı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Lewis, Bernard; Dodge, Cleveland E, (Ed.) (2002). What Went Wrong?: Western Impact and Middle Eastern Response. Oxford University Press. 
  2. ^ Mikaberidze, Alexander (2011). "Treaty of Bakhchisarai". Mikaberidze, Alexander (Ed.). Conflict and Conquest in the Islamic World: A Historical Encyclopedia. I. ABC-CLIO. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]