Büyük Romanya

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Büyük Romanya (1918–1940)
Büyük Romanya içerisinde etnik dağılım (1930 Nüfus sayımı verileri) (Almanca)

Büyük Romanya olarak Romanya Krallığı'nın 1919 ile 1940 yılları arasında ülke topraklarının en geniş olduğu dönem adlandırılmaktadır. Bu dönem içerisinde Romanya topraklarının genişliği 294.967 km² yi bulmuştu.

Özellikle I.Dünya Savaşı ve Macaristan-Romanya Savaşı sonrası Macaristan, Avusturya, Rusya ve Bulgaristan'a ait bölgeleri elde eden Romanya, bu ülke topraklarını oralarda oluşturulan Halk konseylerinin oylamaları neticesinde tamamen Romanya'ya bağlanması yönünde kararlar almışlar ve bunları Triyanon, Sevr ve Nöyyi antlaşmaları ile kesin hale getirmişlerdir.

1934 yılından itibaren Nazi Almanyası yanlısı bir tutum izleyen Romanya, ilerleyen yıllarda ortaya çıkan II.Dünya Savaşı ve buna bağlı Avrupa'nın yeniden şekillendirildiği Alman-Sovyet Saldırmazlık Paktı sonrası ülkenin büyük bir bölümünü kaybetmiştir. 1940 yaz aylarında Rusya tarafından işgal edilen bölgeler daha sonra Bulgaristan ve Macaristan arasında bölüştürülerek Romanya'nın daha da fazla toprak kaybetmesine neden olmuştur. Hatta bu kayıplar neticesinde o dönemki Romanya Kralı II.Carol sürgüne gitmiş ve iktidar daha faşist bir düzen kuran Ion Antonescu'ya geçmiştir. Antonescu önderliğinde Nazi Almanya etkisinde Rusya'ya II.Dünya Savaşı esnasında saldırmış ve Rusya'nın bir sene önce işgal ettiği toprakları tekrar ülke topraklarına katmıştır. 1944 Ağustos'unda Kızıl Ordu'nun başarılı geri saldırısı sonrasında Antonescu devrilmiş ve Romanya saf değiştirerek Rusya yanında savaşmaya başlamıştır. Her ne kadar kaybettiği bölgelerden bir tanesini geri alabildiyse de, geri kalan çoğu yeri Rusya'nın himayesi altına girmesini engelleyememiştir.

Günümüzde kaybettikleri toprakların büyük bir bölümünü bağımsız bir ülke olan Moldova oluştururken, diğer bölgeler Ukrayna sınırları içerisinde bulunmaktadır.

Bugünkü Romanya toprakları ise 238.391 km² ile o dönemin Büyük Romanya toprakları ile kıyaslandığında sadece %80'ine tekabül etmektedir.

Büyük Romanya terimi günümüzde İrredantizm ile bağlantılı olarak Partidul Romania Mare (Büyük Romanya Partisi) tarafından çok sık olarak kullanılmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]