İçeriğe atla

Keşmir

Koordinatlar: 34°30′N 76°00′E / 34.5°K 76°D / 34.5; 76
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaşmir bölgesinin haritası. Yeşil, Pakistan'ın, turuncu Hindistan'ın, sarı ise Çin'in işgal ettiği bölümdür.

Keşmir (Keşmirce: کٲشُر, Urduca: کشمیر, Hindu/Dogri: कश्मीर, Beluçça: کشمیر, Çince (basitleştirilmiş): 羊绒,Çince (geleneksel): 克什米爾), Hindistan, Pakistan ve Çin'in sınırlarının kesiştiği noktada yer alan bir dağlık bölgedir.[1] Himalayalar'ın batı ucunun güneyindeki vadi bu adla anılmıştır. Bölgede üretilen Kaşmir adlı kumaşın ismi de buradan gelmektedir.

Büyük Britanya'nın sömürgesiyken 1947 yılında bağımsızlığını kazandığında nüfusunun çoğunluğunu Müslümanlarından oluşması nedeniyle Pakistan, o dönemde Keşmir Emirliği'ne ait bu bölgeyi talep etmiştir. Ancak Keşmir Emirliği'nin kendisinin Hindistan'a bağlanmasını istediği için Hindistan da bölgede hak iddia etmiştir.

Srinagar başta olmak üzere bölgenin güney kısmı Hindistan'ın Cemmu ve Keşmir eyaleti olmuş kuzey kısmı ise Pakistan'ın kontrolü altına girmiştir. Pakistan'ın kontrolü altındaki bölgeye 'Azadi Keşmir' denilmektedir.

1960'ta doğu kısmı Aksai Çin'i Çin Halk Cumhuriyeti işgal etmiş ve halen kontrol altında tutmaktadır.

Orta Asya'daki sorunlu bölgeyi en son 1977'de Pakistan topraklarına katmıştır.

Etimoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

"Keşmir" Kelimesi, eski Sanskritçe dilinde "káśmīra" kökünden gelmektedir. Nilamata Purana'ya göre, eskiden gölet olan vadilere "Sati-aras" denmekteydi. Kashmira'nın popüler yerel bir etimolojisi, bu tarz bir gölün kuruması sonucu ortaya çıkan bir vadi olmasıdır. Jeologlar, vadinin eskiden bir göl olduğunda hemfikirler ve bu göl, Hint mitolojisi'ne göre Baramulla (Varahamula)'nın boşluğundan dökülmüştür.

Alternatif bir etimolojiye göre, bu isim, halkı bu topraklara yerleştiren ve Vedalarda adı geçen bilge Kashyapa isminden türemiştir. Bu etimolojiye göre, Keşmir ismi ya Kashyapa-mir (Kashyapa'nın gölü) kelimesinden veya Kashyapa-meru (Kashyapa'nın Dağı) kelimesinden türemiştir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 19 Eylül 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Haziran 2020.