Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti Millî Şûrası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Azerbaycan Milli Şurası sayfasından yönlendirildi)

Azerbaycan Millî Şûrası (AzericeAzərbaycan Milli Şurası), Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti'nin ilk delegeli yasama organıdır. İlk olarak 27 Mayıs 1918 ve 17 Haziran 1918 tarihleri arasında, daha sonra 16 Kasım 1918 ve 3 Aralık 1918 tarihleri arasında etkin olmuş bu kurumun sonraki varisi, ülkede genel seçim yoluyla oluşturulan Azerbaycan Parlamentosu olmuştur.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Rus İmparatorluğu'nda Şubat Devriminden sonra, diğer etnik gruplar gibi Azeriler de Rusya'dan siyasi özerklik alma amacı ile harekete geçtiler. Azerilerin nüfusun çoğunluğunu oluşturduğu eyaletlerde Millî Müslüman Şuraları (MMŞ) kurulmuş ve 27 Mart 1917 tarihinde MMŞ temsilcilerinden Geçici İcra Komitesi oluşturulmuştur. Mehmed Emin Resulzade, Alimerdan Topçubaşov, Feth Ali Han Hoyski ve Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti'nin diğer kurucularının katıldığı bu komiteye, Mehmed Hasan Hacınski başkanklık yapmıştır.

Ekim Devrimi'nden sonra Güney Kafkasya tamamen Rus İmparatorluğu'nden ayrılmış ve Tiflis'te oluşturulan Transkafkasya Seymi bağımsız Transkafkasya Demokratik Federatif Cumhuriyeti'ni ilan etmiştir.