Azerbaycan Millî Şurası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Azerbaycan Milli Şurası sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara

Azerbaycan Millî Şûrası , Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti'nin ilk delegeli yasama organıdır. Ilk önce 27 Mayıs 1918 ve 17 Haziran 1918 tarihleri arasında, daha sonra 16 Kasım 1918 ve 3 Aralık 1918 tarihleri arasında faaliyetde olmuş bu kurumun sonrakı varisi, ülkede genel seçim yoluyla oluşturulan Azerbaycan Parlamentosu olmuştur.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Rusya İmparatorluğu'nda Şubat Devriminden sonra, başka etnikler gibi Azeriler de Rusya'dan siyasi özerklik alma amaçı ile harekete geçmişler. Azerilerin nüfus çoğunluğu oluşturduğu eyaletlerde Milli Müslüman Şuraları (MMŞ) kurulmuş ve 27 Mart 1917 tarihinde MMŞ temsilcilerinden Geçici İcra Komitesi oluşturulmuştur. Mehmed Emin Resulzade, Alimardan Topçubaşov, Feth Ali Han Hoyski ve Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti'nin diğer kurucularının katıldığı bu komiteye, Mehmed Hasan Hacınski başkanklık yapmıştır.

Ekim Devrimi'nden sonra Güney Kafkasya tamamen Rusya İmparatorluğu'nden ayrılmış ve Tiflis'de oluşturulan Transkafkasya Seymi bağımsız Transkafkasya Demokratik Federatif Cumhuriyeti'ni ilan etmiştir.