Memmed Yusuf Caferov

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mammad Yusif Jafarov
Məmməd Yusif Cəfərov
Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı (ADR)
Görev süresi
14 Mart 1919 - 22 Aralık 1919
Yerine geldiği Fatali Khan Khoyski
Yerine gelen Fatali Khan Khoyski
Milletvekili Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti Ulusal Meclisi Başkanı (ADR)
Görev süresi
2 Şubat 1920 - 27 Nisan 1920
Yerine geldiği Hasan bey Ağayev
Yerine gelen Ofis elendi
Kişisel bilgiler
Doğum 14 Mart 1885(1885-03-14)
Bakü, Bakü Valiliği, Rus İmparatorluğu
Ölüm 15 Mayıs 1938 (53 yaşında)
Bakü, Azerbaycan SSR, Sovyetler Birliği
Partisi Musavat

Memet Yusuf Caferov (Tam adı: Mammad Yusif Hacıbaba oğlu Jafarov ; ) - Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti'nin avukat, bilim insanı, Sanayi ve Ticaret Bakanı ( 28 Mayıs - 17 Haziran 1918) ), Azerbaycan Halk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı (14 Mart - 22 Aralık 1919).

Memmed Yusif Jafarov 1885 yılında Bakü şehrinde doğdu. Ünlü pedagog ve gazeteci Ali İskender Caferzade'nin küçük kardeşidir. MY Jafarov orta öğrenimini Bakü'de aldı, ardından Moskova Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. Moskova'da okuyan Azerbaycanlı öğrencilerin düzenlediği Azerbaycan etnografik konser akşamlarının ve Azerbaycanlı yurttaşların organizasyonunun önde gelen liderlerinden biriydi.

1907 yılında Bakü'deki spor okulundan mezun olan M. Jafarov, Moskova'ya giderek Moskova Devlet Üniversitesi hukuk fakültesine girdi. Üye oldğu ve daha sonra Moskova'da eğitim gören Azerilerin oluşturduğu "Azerbaycan Etnografik Konser Geceleri" ve "Azeri Yurttaşlar Teşkilatı"nın liderlerinden biri oldu. Öğrenci arkadaşlarını halkın hürriyeti mücadelesinde birleşmeye, bu teşkilatlarda ilim ve irfan sahibi olmaya çağırdı [1] .

1912'de Moskova Devlet Üniversitesi'nden onur derecesiyle mezun olan M. Jafarov, "Şeriat uyarınca evliliğin sona ermesine ilişkin görüş" konulu tezini savundu. Daha sonra Bakü'ye geldi ve Bakü mahkemelerinden birinde hakim yardımcısı olarak çalışmaya başladı. Eylül-Ekim 1912'de Rusya'nın başka yerlerinde olduğu gibi Güney Kafkasya'da IV. Devlet Duması seçimleri yapıldı. Avukat kimliğiyle Bakü halkının saygısını kazanan 27 yaşındaki MHJafarov, ilk olarak Bakü'nün Bakü, Yelizavetpol ve Erivan illerinin Müslüman nüfusu tarafından ve 20 Ekim'de Yelizavetpol'de IV. Devlet Dumasına seçildi. Jafarov, Duma'daki öğrenci partisine katıldı. Duma'daki konuşmalarında, Azerbaycan'daki çarlık hükûmetinin sömürge politikasını eleştirmiştir[1] .

MHJafarov, 1912-1917 yıllarında St. Petersburg'daki IV. Devlet Dumasına katıldı, 5. Duma, Müslüman fraksiyonu, bütçe, yeniden yerleşim, soruşturma, yargı reformu, askeri ve deniz işleri komisyonlarına üye seçildi [1] .

1917'de Rusya'da Şubat-burjuva devrimi gerçekleşti. 9 Mart 1917'de Geçici Hükûmet'in girişimiyle IV. Devlet Dumasının Kafkasya milletvekillerinden oluşan Özel Transkafkasya Komitesi kuruldu. V.Kharlamov (Rusça), A.Çkenkeli (Gürcü), K.Abashidze (Gürcü), M.Papachanov (Ermenice) ile birlikte M.Jafarov'u da içeriyordu.[2] Jafarov'a bu yeni kurulan komitede sanayi ve ticaret işlerini yönetmesi talimatı verildi. 15-20 Nisan 1917'de Bakü'de Kafkas Müslümanlarının bir kongresi yapıldı. Tiflis'ten M.Jafarov da kongreye katılarak bir tebrik konuşması yaptı [1] .

Caferov, Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti'nin kurulmasından sonra Fetali Han Hoyski tarafından kurulan ilk kabinede Sanayi ve Ticaret Bakanı olarak görevlendirildi.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c d Musa Qasımlı, Elmira Hüseynova. Azərbaycanın xarici işlər nazirləri. Bakı – 2003.
  2. ^ "Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı". 11 Ağustos 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Nisan 2022. 
  3. ^ "Первое правительство АДР" [First government of ADR]. Azerbaycan. 28 Mayıs 1919.