Avrupa Yakası (5. sezon)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Avrupa Yakası
(5. sezon)
Ülke  Türkiye
Bölüm sayısı 32
Yayın
Kanal atv
Orijinal yayın tarihi 19 Eylül 2007 –
4 Haziran 2008
Sezon kronolojisi
← Önceki
4. sezon
Sonraki →
6. sezon

Avrupa Yakası'nın beşinci sezonu, dizinin 19 Eylül 2007[1] tarihinde atv ekranlarında yayınlanan ve 4 Haziran 2008 [2] tarihinde sona eren bölümlerinden oluşmaktadır. Yapımcılığını Sinan Çetin ve yönetmenliğini Jale Atabey Özberk'in yaptığı durum komedisine, beşinci sezonunda yeni oyuncular katıldı ve önceki sezonlarda dizide yer alan bazı oyuncular ise diziden ayrıldı. Binnur Kaya[3], diziye Şahika rolü ile; Gürgen Öz[4], Cesur rolü ile katıldı. İlerleyen bölümlerde Gürgen Öz, dizide istediği performansı alamadığı gerekçesi ile dizinin yılbaşı için çekilen bölümünden sonra diziden ayrıldı.[5] Konuk oyuncu olarak diziye katılan Hakan Yılmaz, ilerleyen bölümlerde dizinin kadrosunda yer aldı.[6]

Program, 131. bölümünden 5. sezona başladı ve 162. bölümüyle sezon arası verdi. Toplam 32 bölümden oluşan Avrupa Yakası'nın beşinci sezonu Plato stüdyolarında çekildi.

Yapım[değiştir | kaynağı değiştir]

Programın prodüksiyonu Plato Film tarafından gerçekleştirildi ve önceki sezonlarda olduğu gibi atv ekranlarında Çarşamba akşamları gösterildi. Sinan Çetin'in yapımcı olduğu dizide, yönetmen koltuğunda Jale Atabey Özberk yer aldı. Dizinin, senaryosu Gülse Birsel tarafından yazıldı; müzikleri ise Cenk Durmazel tarafından yapıldı.

Gelişmeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Şahika Koçarslanlı rolü ile diziye katılan Binnur Kaya, Yıldırım Mayruk'un 2023'e Hikayeler XVII defilesinde mankenlerle birlikte yer aldı.[7] Podyumda yer aldığı görüntüler daha sonra dizide bir sahne olarak gösterildi. Burhan Altıntop karakterini canlandıran Engin Günaydın rol gereği Show TV'de yayınlanan ve Acun Ilıcalı'nın sunduğu Var mısın Yok musun'a katıldı.[8][9] Türk televizyonlarında popüler hale gelen evlendirme temalı programları[10], İngiltere kraliçesi Elizabeth'in Türkiye'ye gelişi[11] dizide yer alan konular arasında girdi. Böylece dizi güncel konuları işlemeye devam etti. Dizinin 150. bölümünde müzikal havası içeren sahneler yayınlandı. Bu sahnelerdeki müzikal sözleri, Atilla Özdemiroğlu besteledi. Şarkıyı Avrupa Yakası oyuncuları seslendirirken dansların koreografisini Nil Berkan yaptı.[12] Nişantaşı'nı terk eden Burhan'ı canlandıran Engin Günaydın, bu sahnesiyle medyada hakkında diziden ayrıldığı yönünde haberler çıktı.[13]

Medya Takip Merkezi'nin açıkladığı bilgilere göre 26 Kasım-2 Aralık 2007 tarihlerinde en çok reklamı Avrupa Yakası aldı.[14] 38 dakika civarında 65 farklı markanın reklamı gösterildi.

Memur-Sen konfederasyonuna bağlı Diyanet-Sen Genel Teşkilatlanma Sekreteri, dizilerde kullanılan isimlere tepki gösterdi. Burhan, Taceddin, Gaffur isimlerinin kökeninin dine dayandığını ve bu isimlerin verildiği karakterlerin ise saf ve aptal olmasından dolayı milletin milli ve manevi duygularında onarılması güç tahribatlara yol açtığını iddia etti.[15]

Başbakanlık Aile ve Sosyal Araştırmalar Kurumu'nun dergisinde "Aile Kurumuna Yönelik Güncel Riskler" başlıklı yazısında Türk aile yapısını olumsuz etkileyen kişilerden biri de Hasibe Eren'in canlandırdığı Makbule Kral karakteri olduğu belirtildi. Makbule'nin İzzet'ten boşanıp, dayısının evini eski flörtü Burhan`la paylaşması buna neden olarak gösterildi.[16][17][18]

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Tolga Çevik, dizide Sacit Kıral karakterini canlandırdı. Sezon bittikten sonra diziden ayrıldı.

Beşinci sezonda Avrupa Yakası'nda yirmiden fazla oyuncu kadroda yer aldı ve bazı oyuncular birden fazla karakter canlandırdılar. Gazanfer Özcan, Sütçüoğlu ailesinin babası Tahsin Bey'i; Hümeyra, Sütçüoğlu ailesinin annesi İfo'yu; Gülse Birsel, Aslı karakterini canlandırdı. İlk sezondan beridir dizide yer alan Hümeyra, 5. sezondan sonra diziden ayrıldı.[19] Hasibe Eren ve Tolga Çevik diziye 4. sezonda katıldılar ve 5. sezonda da dizide yer aldılar. Tolga Çevik, sezon finalinden sonra diziden ayrılan oyuncular arasında yer aldı.[20]

Avrupa Yakası Dergisi ofisinde yer alan karakterleri Levent Üzümcü, Engin Günaydın, Hale Caneroğlu, Şenay Gürler, Sarp Apak, Binnur Kaya, Yıldırım Öcek ve Vural Çelik gibi oyuncular canlandırdı. Dizide Kubilay ve Gülenay adlı iki karakteri oynayan Vural Çelik, 5. sezon sonunda Avrupa Yakası dizisinden ayrıldı.[21]

Sütçüoğlu Muhallebicisi 'nde daha çok görünen Sertaç rolünü Yavuz Seçkin, Tacettin rolünü Veysel Diker ve İzzet rolünü ise Timur Acar oynadı. Dizinin son bölümlerine doğru diziye konuk oyuncu olarak dahil olan fakat daha sonraki bölümlerde programın oyuncu kadrosunda yer alan Ömür Arpacı, Dursun rolü ile Avrupa Yakası'nda yer aldı.[22]

Kapıcı ailesinindeki karakterleri ise Bihter Özdemir, Ececan Gümeci, Celal Belgil ve Şensel Uykal canlandırdı. 5. sezonda diziye katılan Gürgen Öz, kapıcı ailesinin akrabası olan Cesur 'u oynadı fakat dizinin ilerleyen bölümlerinde diziden ayrıldı.

5. sezonda diziye yeni katılanlar arasında olan Binnur Kaya, Şahika karakterini; Hakan Yılmaz ise Osman karakterini canlandırdı. Dizide yer alan önemli oyunculardan diğer ikisi de Cem karakterinin anne ve babasını oynayan Suna Keskin ve Rutkay Aziz'dir. Ayrıca Hakan Yılmaz'ın canlandırdığı role bağlantılı olarak Güzin Özyağcılar ve İskender Bağcılar da dizide birkaç bölüm yer aldılar.

Diziye konuk oyuncu olarak birçok ünlü kişi katıldı. Nil Burak,[23] Murat Boz,[24] Demet Akalın[24] Çağla Şikel,[25] (iki ay dizide yer aldı[26]), Tuna Kiremitçi[27] Nükhet Duru,[28] Pamela Spence,[28] Ümit Besen,[29] İclal Aydın[30] dizide konuk oyuncu olarak yer aldılar.

Bölümler[değiştir | kaynağı değiştir]

"Sıra #" tanımı, dizinin beşinci sezonu itibarı ile yayınlanan bölüm sayısını göstermektedir. "Bölüm #" tanımı ise diğer sezonlarla birlikte dizinin kaçıncı bölümde olduğunu göstermektedir. "Konuk oyuncu(lar)" tanımı, diziye o bölümde dahil olan konuk oyuncuları belirtmek amacı ile eklenmiştir.

Serideki
No.
Sezondaki
No.
Başlık Yönetmen Yazar Konuk oyuncu(lar) Orijinal yayın tarihi Rating sıralaması
131 01 Jale Atabey Özberk Gülse Birsel 19 Eylül 2007 3[31]
Sütçüoğlu ailesi yazlıktan dönmüştür. Sacit'in Zeynep ile Amerika'ya kaçmasına üzülen Tahsin Bey'e kalp elektrosu takılmıştır. Cem ve Aslı ise boşanmak için avukatlarla görüşmektedir. Fakat Ama Cem'in anne ve babasının yaşadıkları, konuya başka açıdan bakmalarını sağlar. Ofiste Yaprak'ın balayından bambaşka bir insan olarak dönmesi, aniden sosyetikleşmesi herkesi şaşırtır. Öte yandan derginin yarısını satın alan, Türkiye'nin ondördüncü zengininin kızı Şahika'nın da Cem'le ilgili planları vardır. Burhan, Şahika'dan ve maddi durumundan etkilenir ve Makbule'den uzaklaşır. Kapıcı dairesine ise Hediye'nin tembel kardeşi Cesur gelir.
132 02 Jale Atabey Özberk Gülse Birsel 26 Eylül 2007 2[32]
Şahika'nın aldığı süs köpeği Burhan'ı burnundan ısırır ve Burhan, kuduz tehlikesi yaşar. Ofisi birbirine katan, hatta Yaprak ve Fatoş'u birbirine düşüren Şahika'nın ise köpeğin sağlığı veya aşıları ile ilgili hiçbir bilgisi bulunmamaktadır!
133 03 Jale Atabey Özberk Gülse Birsel 3 Ekim 2007 4[33]
Burhan'ın başka birinden hoşlandığını öğrenen Makbule yıkılır. Sacit, durumu öğrenince Burhan'a baskı yaparak Makbule ile söz kesmeleri konusunda baskı yapar. Diğer yandan İffet Hanım, Cesur'un kem gözlü olduğuna ve nazarının değdiğine karar verir. Bunun üzerine başta Burhan, bütün apartman sakinleri, Cesur'dan bucak bucak kaçmaya başlar. Burhan, Şahika için ideal bir koca olduğunu kanıtlamak amacıyla golf oynamaya, puro içmeye ve ekonomiyle ilgilenmeye başlar.
134 04 Jale Atabey Özberk Gülse Birsel 10 Ekim 2007 2[34]
Sacit'in baskıları sonucu Burhan ve Makbule, bayramda söz kesmeye karar verirler. Ancak Burhan'ın aklı Şahika'dadır ve Şahika'nın bu söz olayını öğrenmemesini ister. Söz gecesi Sütçüoğlu rezidansında herkes bir araya gelir. Şahika ve İzzet'in de geceye damlaması gerilimi tavana çıkarır!
135 05 Jale Atabey Özberk Gülse Birsel 24 Ekim 2007 3[35]
Şahika, kilo vermeye çalışır ve bunun için Makbule ile Burhan'dan yardım alır. Öte yandan Cesur evcil hayvan almaya gider ve bir yılanla geri döner! Apartmanda bir yılan olması özellikle Sütçüoğlu rezidansı ve Burhan'ın uykularını kaçırırken, yılan kafesinden kaçıverir! Bunun üzerine Sacit, yılanı yakalamak için bir avcı ekibi kurar! Ayrılma aşamasına gelen Aslı ve Cem ilişkilerini toparlamak için evli olduklarını unutup, tekrar sevgiliymiş gibi davranmaya karar verirler.
136 06 Jale Atabey Özberk Gülse Birsel 31 Ekim 2007 2[36]
Bollywood temasını işlenen bu bölümde Aslı'nın boşanma haberiyle sarsılan İffet Hanım, Şahika'nın tavsiyesiyle meditasyon ve rahatlama seminerlerine katılmaya başlar. Fakat Sütçüoğlu ailesindekiler ve Burhan, İfo'nun bu durumundan şikayetçidirler. Diğer yandan Makbule ile Burhan arasındaki evlilik tartışmaları artınca Makbule, Burhan'ın kafasına evde yaptığı ekmeği atınca Burhan şuurunu kaybeder ve kendini bir Hint filminin içinde bulur! Bu müzikli Bollywood filminin oyuncuları ise Avrupa Yakası sakinleridir!
137 07 Jale Atabey Özberk Gülse Birsel 7 Kasım 2007 3[37]
Cem'in annesi Sedef Hanım'a ait olan Çin vazosunu satarak Cesur'a olan borcunu ödemek isteyen Sacit'in başı derde girer. Sedef Hanım, Sütçüoğlu ailesini hırsızlıkla suçlar. Şahika Burhan'ın şivesi konusunda şakalar yapınca, Burhan diksiyonunu düzeltmeye karar verir. Yaprak ve Aslı'nın tavsiyesiyle ağzına çakıltaşları alarak tekerlemeler söyler.
138 08 Jale Atabey Özberk Gülse Birsel Hakan Yılmaz, Didem Erol 14 Kasım 2007 [38]
Burhan, Aslı'nın eski odasını ufak bir ücretle kiralamak istediğini söyler. Sacit ise Burhan'ın kaldığı daireyi kumarhane olarak yüksek bir fiyata kiralamayı düşünmektedir. Cem'in eski nişanlısı Victoria, çocuk yapma yaşının geldiğine karar vermiş, biyolojik baba olarak da Cem'i seçmiştir fakat Cem, kararsızdır. Sacit ve Zeynep tekrar görüşmeye başlarlar ve Sacit hemen Şahika'yla konuşup bu sahte ilişkiyi bitirmeye karar verir. Ancak bu esnada Şahika'nın ailesi ilişkiyi duymuş ve amcaoğlu Osman'ı sacit'le konuşmaya göndermiştir.
139 09 Jale Atabey Özberk Gülse Birsel Hakan Yılmaz, Didem Erol 28 Kasım 2007 3[39]
Dergi ekibi Burhan'a bir oyun yapar ve Victoria plana uyarak Burhan'dan çocuk yapmak istediğini söyler fakat bazı testlerden geçmnesi gerekmektedir. Bu testler sırasında Burhan'ın İskandinav asıllı olduğu ortaya çıkar. Burhan artık bir İsveçli gibi yaşamayı felsefe edinmiştir. acit, Şahika ve belinde silahla gezen amcaoğlu Osman'dan kurtulmak için sürekli saklanmaktadır. Ancak Osman vazgeçmez. Sütçüoğlu rezidansına yaptığı bir ziyarette Aslı'ya karşı bir yakınlık duyar ve yemeğe çıkmayı teklif eder. Şahika ise Yıldırım Mayruk defilesine çıkar.
140 10 Jale Atabey Özberk Gülse Birsel Hakan Yılmaz 5 Aralık 2007 3[40]
Yıldırım Mayruk defilesine çıktıktan sonra Sacit, Şahika'dan etkilenir. Sertaç ise bu ani ilgiye sinir olmaktadır. Şahika'nın gerçek yüzünü Sacit'e göstermek için bir plan yapar. Burhan, Makbule ve İfo'nun yaptıkları ev işini beğenmeyip eve el koymaya karar verir fakat Burhan'ın evdeki otoritesinden hoşnut olmayan Aslı ve Sacit bu yeni düzene isyan ederler.
141 11 Jale Atabey Özberk Gülse Birsel Hakan Yılmaz 12 Aralık 2007 3[41]
Sütçüoğlu rezidansına taşınan Burhan'ın özü Aslı’nın büyük odasındadır ama Aslı uzun çabalar sonucu elde ettiği odayı kaptırmamaya kararlıdır. Bu arada eve Aslı’ya gelen çiçek ve çikolatalar herkesin kafasının karıştırır. Hem Osman Koçarslanlı hem Cem kendilerinin gönderdiğini reddedince merak daha da büyür. Sacit Şahika’dan kurtulma planları yapar. Kubilay aile servetinden mahrum bırakılır ve hayatında ilk defa yaşamak için çalışmaya ve para hesabı yapmaya mecbur kalır. Bu yeni dünya Kubilay’a çok yabancıdır.
142 12 Jale Atabey Özberk Gülse Birsel Hakan Yılmaz 19 Aralık 2007 [42]
Burhan, Kurban bayramında ailenin eniştesi olmak ister ve Aslı'ya elini öptürmeye çalışır. Sabit Efendinin açığını yakalayan Sacit, Zeynep’le rahat rahat görüşmeye başlar. Osman ve Aslı ilişkisi “seviyeli bir dostluk” tarzında sürmektedir. Sütcüoğlu Rezidansı’nın bütün kadınları bunun bir ilişkiye dönüşmesi için ellerinden geleni yaparlar. Ancak Cem faktörü onların işini zorlaştırmaktadır.
143 13 Jale Atabey Özberk Gülse Birsel Hakan Yılmaz 26 Aralık 2007 [43]
Burhan, dergidekilere diğer şirketlerden gelen hediyelere el koymaya başlar. Aslı ve Cem'in boşanma duruşmasında Kubilay ve Burhan şahitlik yapar. Tahsin Bey, Aslı'nın Osman'la çıkmaya başlaması fikrine sıcak bakmaz çünkü Aslı hala evli bir kadındır. Mahkemeye kadar Aslı'nın evden çıkmasını yasaklar fakat İfo ve Makbule, Aslı'nın dışarı çıkması için planlar yapar.
144 14 Jale Atabey Özberk Gülse Birsel Nükhet Duru, Demet Akalın, Murat Boz, Pamela Spence ve ilk Oryantal Star'ın birincisi Reyhan 31 Aralık 2007 2[44]
Yılbaşı için çekilen özel bölümde Şahika yılbaşı için yalısında parti verecektir. Ünlü sanatçıların sahneye çıkacağı bu partiye tüm ekip davetlidir. Burhan ise yakışıklılığı konusunda şüphe duyar.
145 15 Jale Atabey Özberk Gülse Birsel 16 Ocak 2008 2[45]
Aslı ve Osman, flört aşamasındadırlar fakat Osman’ın her şeye karışması ve bütün planları yapması Aslı’nın karakterinde bazı değişikliklere neden olur. Burhan, esteteik yaptırarak dişlek olmaya karar verir fakat ucuz ve kötü bir dişçiye gitmesiyle tavşan kardeşe benzeyerek döner. Bu durum herkesin Burhan ile dalga geçmesine neden olur.
146 16 Jale Atabey Özberk Gülse Birsel Nil Burak 23 Ocak 2008 4[46]
Burhan, doğumgünü partisi yapmaya karar verir fakat Burhan ve Makbule arasındaki gerilim tırmanmaya başlar. Herkes doğumgünü partisine gitmemeye karar verir. Diğer yandan Sacit'e, Şahika'nın ısrarıyla Koçarslanlı Sigorta'da bir iş ve oda verilir. Osman'ın talimatlarına göre Sacit hiçbir işe karışmayıp sadece odasında oturacaktır.
147 17 Jale Atabey Özberk Gülse Birsel 30 Ocak 2008 4[47]
Osman, Sütçüoğlu rezidansına giderek Aslı ile aralarında var olan ilişkinin ciddiyetini gösterir. Şahika alışveriş hastalığından kurtulmak için Burhan'ı harcamalarından sorumlu müdür yapar. Artık bir şey almak istediğinde Burhan'a danışarak harçlık isteyecektir. Burhan, olayı ciddiye alır. Yaprak ise yaptığı detoks sonucu ciddi sağlık sorunu yaşar.
148 18 Jale Atabey Özberk Gülse Birsel 13 Şubat 2008 2[48]
Burhan, İzzet ve Makbule'yi gizli gizli buluşurken yakalar ve ciddi bir bunalıma girerek evi terk eder. Ertesi gün Sütçüoğlu ailesi Burhan'a ait bir mezartaşıyla karşılaşır. Cem'in farklı davranışları ve Victoria'nın ortadan yok olması, Aslı ve Burhan'ı Cem'in evine gizlice girmelerine neden olur.
149 19 Jale Atabey Özberk Gülse Birsel 20 Şubat 2008 3[49]
Makbule ile İzzet kaçma planları yaparlar. Kaçacakları gece Sütçüoğlu Rezidansı'nda yoğun bir trafik yaşanır. İffet Hanım, Aslı ile Cem'in yakınlaşmasından rahatsızdır. Tahsin Bey ise Osman'ın ismini bile duymak istememektedir. İkili arasında yaşanan gerginlik iyice tırmanır ve Tahsin evi terkeder. Bülent'in misafiri olan Tahsin, farklı bir yaşama tarzına başlar.
150 20 Jale Atabey Özberk Gülse Birsel Özgür Çevik 27 Şubat 2008 5[50]
Şan dersleri alan Burhan, Şahika'nın Sütçüoğlu rezidansına yerleşmesiyle ikinci plana atıldığını ve popülaritesini kaybettiğini düşünür. Öte yandan Makbule, İzzet'in çocuklarıyla başka bir hayatın içine girmiştir. Popülaritesini kaybettiğinden emin olan Burhan, Nişantaşı’nı sonsuza kadar terk etmeye karar verir.
151 21 Jale Atabey Özberk Gülse Birsel Yıldız Asyalı 5 Mart 2008 [51]
Makbule'den ayrılan Burhan, Facebook'a girerek yeni sevgili bulmaya çalışır. Bulduğu kişi pek tekin değildir ve Burhan'ın karakolluk olmasına neden olur. Makbule ise İzzet ile nikah kıyar.
152 22 Jale Atabey Özberk Gülse Birsel Ümit Besen 12 Mart 2008 4[52]
Burhan sevgili bulmak için Tanrıverdi ile birlikte Nişantaşı'nda çapkınlığa çıkarlar. Sacit, Şahika'ya doğumgünü hediyesi almak için Ümit Besen'in çıktığı yerde üvertür şarkıcı olarak çıkar. Çıktığı yer, Osman'ın ailesi ve Tahsin-İffet Sütçüoğlu çiftinin tanışmak için buluşacağı mekandır. Öte yandan Makbule ise çocukları alıp sürekli Sütçüoğlu rezidansına gelmektedir.
153 23 Jale Atabey Özberk Gülse Birsel 19 Mart 2008 3[53]
Makbule'nin yoksul durumuna üzülen Tahsin Bey, ondan Sütçüoğlu rezidansına yerleşmelerini ister. Fatoş ve Tanrıverdi ayrılmaya karar verirler.
154 24 Jale Atabey Özberk Gülse Birsel Çağla Şikel, Sezen Aksu 2 Nisan 2008 4[54]
Şahika'nın antika eksperi arkadaşı Melek (Ç. Şikel) ve Cem tanışınca birbirlerinden hoşlanırlar. Aslı ise Melek'i güzelliği karşısında kıskançlık yaşar. Diğer yandan Makbule ve İzzet arasında çıkan tartışmalar sonucu ayrı evlerde yaşamaya başlarlar.
155 25 Jale Atabey Özberk Gülse Birsel Çağla Şikel, Acun Ilıcalı ve Var mısın Yok musun yarışmacıları 9 Nisan 2008 2[55]
Maddi sıkıntı içinde olan Burhan, Var mısın Yok musun yarışmasına katılır. Şahika, gururunu kırmadan Sacit'e para kazandırmaya çalışır. Diğer yandan Melek'in güzelliği karşısında komplekse giren Aslı, estetik cerraha gider.
156 26 Jale Atabey Özberk Gülse Birsel Çağla Şikel 16 Nisan 2008 [56]
Eski sporcu olan Cem'e gelen Olimpiyat meşalesini taşıma davetiyesi Burhan'ın eline geçince Burhan kendini Cem olarak tanıtarak meşaleyi taşımaya karar verir. Sacit ise dondurma imalatı yapmaya karar verir. Sertaç'ın dondurma için bulduğu logo, Çin'le sorun yaşayan Tibet'in bayrağıdır. Dondurma tanıtımı için olimpiyat meşalesi koşusunda Burhan'ın göğsüne reklam vermeye kalkan ikili uluslararası bir soruna yol açar.
157 27 Jale Atabey Özberk Gülse Birsel Çağla Şikel 23 Nisan 2008 3[57]
İzzet'in küçük kızı İlksen'in 23 Nisan'da belediye başkanı koltuğuna oturacaktır ve bu nedenle Makbule, İlksen'in danışmanı olur. Herkes Makbule'ye gelerek rüşvet verir ve istediklerini İlksen'in başkana söylemesini ister. Burhan ise yol sormak için girdiği kahvehanede bağımlı olarak çıkar.
158 28 Jale Atabey Özberk Gülse Birsel Çağla Şikel, İclal Aydın 30 Nisan 2008 3[58]
Burhan, Var mısın Yok musun'dan sonra elde ettiği şöhreti korumak ister ve bir gün izdivaç programında evlenmeye kalkar. Makbule ise Burhan'ın katıldığı programda paravan arkasında yer alır. Şahika, Fatoş, Yaprak ve Zeynep yeni açılan bir sağlık kulübüne giderler.
159 29 Jale Atabey Özberk Gülse Birsel Çağla Şikel, Ömür Arpacı 14 Mayıs 2008 3[59]
Muhallebicide işler yoğunlaşınca Sacit, Zeynep'i işe alır fakat Şahika bu durumdan rahatsız olur. Annesinin tatlısıyla muhallebicinin popüler olduğunu iddia eden Karadenizli Dursun ise kendini işe aldırır. Öte yandan Fatoş ile oğlu arasında ise güven sorunu oluşur. Oğlu annesi Fatoş'u teyzesi sanmaya başlar. Aslı'nın Cem ile Melek ilişkisinde kıskançlığı artar.
160 30 Jale Atabey Özberk Gülse Birsel Çağla Şikel, Ömür Arpacı 21 Mayıs 2008 4[60]
Tokat'taki amcasından kendisine domates bahçesi miras kalan Burhan, domatesleri yurt dışına ihraç etmek için Kraliçe Elizabeth'le tanışmaya karar verir. Ancak işler umduğu gibi gitmeyecektir. Öte yandan Bülent Bey ani bir kalp spazmı geçirir ve hayat stilini değiştirmek zorunda kalır. Dursun ise Burhan'ın odasında yaptığı tamiratta Melek'in Aslı'ya emanet ettiği resme zarar verir. Burhan ise yeni resim çizmeye başlar.
161 31 Jale Atabey Özberk Gülse Birsel Çağla Şikel, Ömür Arpacı 28 Mayıs 2008 3[61]
Dursun, Burhan'ın odasında tadilat yaparken duvarın içine saklanmış, sararmış bir harita bulur. Burhan haritayı Dursun'dan kapar ve araştırmaya başlar. Sacit'in de bu haritadan haberi olunca o da hazine armaya başlar.
162 32 Jale Atabey Özberk Gülse Birsel Çağla Şikel, Ömür Arpacı, Tuna Kiremitçi, Şinasi Yurtsever 4 Haziran 2008 2[62]
Aslı, Tuna Kiremitçi ile röportaj yaparken Burhan, aldığı kitabı ona imzalatır. Fakat aldığı kitap korsan çıkar. Burhan, Aslı ve Dursun'u da alarak korsan kitapçının peşine düşer ve onlara korsan kitap deposunda baskın yaparlar fakat işler umdukları gibi gitmez ve kitapçılar tarafından korsan kitap deposunda rehin alınırlar. Ava giderken avlanan bu üçlüyü Osman kurtarır. Bu arada yandım bittim sendromunu bahane ederek kendi özel alanını yaratma peşinde olan Burhan, Sütçüoğlu rezidansının arka balkonunda hoş bir tatil ortamı yaratmaya çalışır. Fakat karşı komşuyu rahatsız eden ve daha sonra da onu delirtmeye çalışan Burhan, diş ağrısı şikayeti ile gittiği dişçide, dişçinin karşı komşu olduğunu öğrenir.

Ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

 • 35. Altın Kelebek Ödülleri (2008)[63]
 • Galatasaray Üniversitesi "Yılın En İyileri" (2008) Ödülleri[64]:
  • En İyi Dizi, Avrupa Yakası
  • Yılın En İyi Kadın Sinema ve Dizi Oyuncusu: Binnur Kaya

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Komediyle dram kapışıyor". Yeni Şafak. 17 Şubat 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20090217135434/http://yenisafak.com.tr:80/Televizyon/?t=19.09.2007&i=69574. Erişim tarihi: 01.11.2008. 
 2. ^ "Burhan zor durumda". 7 Şubat 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20150207043452/http://www.yenisafak.com.tr/Televizyon/?t=04.06.2008&i=121037. Erişim tarihi: 01.11.2008. 
 3. ^ "Yabancı Damat'ın Nazire'si Avrupa Yakası'nda...". Zaman gazetesi. 19 Şubat 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20090219000419/http://www.zaman.com.tr:80/haber.do?haberno=561770. Erişim tarihi: 01.11.2008. 
 4. ^ "Gürgen Öz, OYUNCULUKTA SINIR TANIMADIĞINI; AKSİYON DİZİ YA DA FİLMLERİNDE DE OYNAYABİLECEĞİNİ SÖYLEDİ!". 24 Şubat 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20090224102327/http://www.tiyatrodunyasi.com:80/haberdetay.asp?haberno=1325. Erişim tarihi: 01.11.2008. 
 5. ^ "Ya Gürgen?". http://www.megahaber.net/index.php?mod=article&cat=Magazin&article=3905. Erişim tarihi: 12.04.2008. 
 6. ^ "MİSAFİR OYUNCU OLARAK KATILDIĞI AVRUPA YAKASI’NDA ANA KARAKTERLERDEN BİRİ HALİNE GELDİ!.. KİM Mİ?". 17 Şubat 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20090217135311/http://www.magazinmerkezi.com:80/haber.asp?haberid=3513. Erişim tarihi: 01.11.2008. 
 7. ^ Batuhan Özkardeşler. "Podyumda Şahika fırtınası". Bugün gazetesi. http://www.ensonhaber.com/Magazin/96431/sahika-firtinasi.html. Erişim tarihi: 01.11.2008. 
 8. ^ "Burhan Altıntop, Var mısın Yok musun?'da". Bugün. http://www.bugun.com.tr/haber_detay.asp?haberID=21472. Erişim tarihi: 01.11.2008. 
 9. ^ "Burhan´ın kırıp geçirdiği an". Haber 7. http://www.haber7.com/haber/20080410/Burhanin-kirip-gecirdigi-an-VIDEO-.php. Erişim tarihi: 01.11.2008. 
 10. ^ "Burhan izdivaç programına konuk". Zaman gazetesi. http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=683205. Erişim tarihi: 01.11.2008. 
 11. ^ "Burhan'a Kraliçe Elizabeth şoku...". Bugün. http://www.bugun.com.tr/haber_detay.asp?haberID=26116. Erişim tarihi: 01.11.2008. 
 12. ^ "Avrupa Yakası 150. Bölüm". atv. http://www.atv.com.tr/video/bolum.php?dizi=avrupa_yakasi&bolum_no=150. Erişim tarihi: 02.11.2008. 
 13. ^ "Burhan, ayrılıyor mu?". Mynet. http://haber.mynet.com/detay/populer-kultur/Burhan-ayriliyor-mu-/27Subat2008/O1204113949050. Erişim tarihi: 02.11.2008. 
 14. ^ "En çok reklamı 'Avrupa Yakası' aldı". http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=621670. Erişim tarihi: 01.11.2008. 
 15. ^ "Ekrandan tahribata son verilsin". Millî Gazete. http://www.milligazete.com.tr/index.php?action=show&type=news&id=63351. Erişim tarihi: 01.11.2008. 
 16. ^ "Türk aile yapısına zararlı TV dizileri". Haber7. http://www.haber7.com/haber/20080929/Turk-aile-yapisina-zararli-TV-dizileri.php. Erişim tarihi: 02.11.2008. 
 17. ^ "`Toplumsal yaşamı riske sokan karakterler`". Haber Aktüel. http://www.haberaktuel.com/news_detail.php?id=153473. Erişim tarihi: 02.11.2008. 
 18. ^ "Makbule Türk ailesini tehdit ediyor". Time Turk. http://www.timeturk.com/Makbule-Turk-ailesini-tehdit-ediyor-27975-haberi.html. Erişim tarihi: 02.11.2008. 
 19. ^ "Hümeyra "Avrupa Yakası"ndan neden ayrıldı?". 7 Temmuz 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20140707032541/http://www.superpoligon.com:80/haber/5670. Erişim tarihi: 01.11.2008. 
 20. ^ "HANGİ OYUNCU DİZİDEN AYRILDI". 9 Kasım 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20131109165304/http://www.haberler.com:80/hangi-oyuncu-diziden-ayrildi-haberi. Erişim tarihi: 01.11.2008. 
 21. ^ "Avrupa Yakası'ndan kırgın ayrıldı". HaberTürk. 20 Şubat 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20090220164159/http://www.haberturk.com:80/haber.asp?id=100578&cat=140&dt=2008/10/02. Erişim tarihi: 01.11.2008. 
 22. ^ "LAZ DURSUN'UN HAYALİ ÇOK BÜYÜK". 20 Şubat 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20090220163505/http://h2.haberturk.com:80/01Detay.aspx?ID=9830&Kat=17&dt=2008/07/07. Erişim tarihi: 01.11.2008. 
 23. ^ "Şahika Nil Burak ile şarkı söylüyor". Yeni Şafak. http://yenisafak.com.tr/televizyon/default.aspx?t=23.01.2008&c=8&i=94951. Erişim tarihi: 01.11.2008. 
 24. ^ a b "Avrupa Yakası özel bölümünde Murat Boz ve Demet Akalın rol aldı.". 24 Ağustos 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20090824150312/http://www.gezentilki.com:80/v2/kapanin-elinde-kaldi-11356.php. Erişim tarihi: 01.11.2008. 
 25. ^ "Çağla Şikel, antika eksperi oldu". Yeni Şafak. http://yenisafak.com.tr/televizyon/default.aspx?t=02.04.2008&c=8&i=109028. Erişim tarihi: 01.11.2008. 
 26. ^ "Çağla'nın uzun misafirliği bitti". http://arsiv.sabah.com.tr/2008/06/02/gny/haber,F8D37720E97F4B4FAACD74DB025FFED3.html. Erişim tarihi: 01.11.2008. 
 27. ^ "Burhan zor durumda". Yeni Şafak. http://yenisafak.com.tr/Televizyon/default.aspx?t=04.06.2008&c=8&i=121037. Erişim tarihi: 01.11.2008. 
 28. ^ a b "Şahika yılbaşı için yalısında parti vermeyi planlamaktadır.". http://www.magazinhaberi.com/tv-dizileri.php?id=939&baslik=sahika-yilbasi-icin-yalisinda-parti-vermeyi-planlamaktadir. Erişim tarihi: 02.11.2008. 
 29. ^ "Avrupa Yakası 152. Bölüm". atv. http://www.atv.com.tr/video/bolum.php?dizi=avrupa_yakasi&bolum_no=152. Erişim tarihi: 02.11.2008. 
 30. ^ "AVRUPA YAKASI, Bölüm 158 / Yeni Bölüm". 5 Ekim 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20091005231057/http://www.atv.com.tr:80/prog,avrupa_yakasi,40076.html. Erişim tarihi: 02.11.2008. 
 31. ^ "Rating tablosu 19.09.2007". medyatava.com. 5 Ocak 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20110105221540/http://medyatava.com/rating.asp?TARIH=19.09.2007. Erişim tarihi: 02.11.2008. 
 32. ^ "Rating tablosu 26.09.2007". medyatava.com. 5 Ocak 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20110105114728/http://medyatava.com/rating.asp?TARIH=26.09.2007. Erişim tarihi: 02.11.2008. 
 33. ^ "Rating tablosu 03.10.2007". medyatava.com. 5 Ocak 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20110105014118/http://medyatava.com/rating.asp?TARIH=03.10.2007. Erişim tarihi: 02.11.2008. 
 34. ^ "Rating tablosu 10.10.2007". medyatava.com. 5 Ocak 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20110105063411/http://medyatava.com/rating.asp?TARIH=10.10.2007. Erişim tarihi: 02.11.2008. 
 35. ^ "Rating tablosu 24.10.2007". medyatava.com. 5 Ocak 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20110105111544/http://medyatava.com/rating.asp?TARIH=24.10.2007. Erişim tarihi: 02.11.2008. 
 36. ^ "Rating tablosu 31.10.2007". medyatava.com. 5 Ocak 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20110105110930/http://medyatava.com/rating.asp?TARIH=31.10.2007. Erişim tarihi: 02.11.2008. 
 37. ^ "Rating tablosu 07.11.2007". medyatava.com. 5 Ocak 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20110105183119/http://medyatava.com/rating.asp?TARIH=07.11.2007. Erişim tarihi: 02.11.2008. 
 38. ^ "Rating tablosu 14.11.2007". medyatava.com. 6 Ocak 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20110106072655/http://medyatava.com/rating.asp?TARIH=14.11.2007. Erişim tarihi: 02.11.2008. 
 39. ^ "Rating tablosu 28.11.2007". medyatava.com. 5 Ocak 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20110105144831/http://medyatava.com/rating.asp?TARIH=28.11.2007. Erişim tarihi: 02.11.2008. 
 40. ^ "Rating tablosu 05.12.2007". medyatava.com. 5 Ocak 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20110105233605/http://medyatava.com/rating.asp?TARIH=05.12.2007. Erişim tarihi: 02.11.2008. 
 41. ^ "Rating tablosu 12.12.2007". medyatava.com. 5 Ocak 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20110105065519/http://medyatava.com/rating.asp?TARIH=12.12.2007. Erişim tarihi: 02.11.2008. 
 42. ^ "Rating tablosu 19.12.2007". medyatava.com. 5 Ocak 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20110105113001/http://medyatava.com/rating.asp?TARIH=19.12.2007. Erişim tarihi: 02.11.2008. 
 43. ^ "Rating tablosu 26.12.2007". medyatava.com. 4 Ocak 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20110104225736/http://medyatava.com/rating.asp?TARIH=26.12.2007. Erişim tarihi: 02.11.2008. 
 44. ^ "Rating tablosu 31.12.2007". medyatava.com. 5 Ocak 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20110105025306/http://medyatava.com/rating.asp?TARIH=31.12.2007. Erişim tarihi: 02.11.2008. 
 45. ^ "Rating tablosu 16.01.2008". medyatava.com. 6 Ocak 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20110106063954/http://medyatava.com/rating.asp?TARIH=16.01.2008. Erişim tarihi: 02.11.2008. 
 46. ^ "Rating tablosu 23.01.2008". medyatava.com. 4 Ocak 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20110104183215/http://medyatava.com/rating.asp?TARIH=23.01.2008. Erişim tarihi: 02.11.2008. 
 47. ^ "Rating tablosu 30.01.2008". medyatava.com. 6 Ocak 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20110106075213/http://medyatava.com/rating.asp?TARIH=30.01.2008. Erişim tarihi: 02.11.2008. 
 48. ^ "Rating tablosu 13.02.2008". medyatava.com. 5 Ocak 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20110105074152/http://medyatava.com/rating.asp?TARIH=13.02.2008. Erişim tarihi: 02.11.2008. 
 49. ^ "Rating tablosu 20.02.2008". medyatava.com. 5 Ocak 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20110105043238/http://medyatava.com/rating.asp?TARIH=20.02.2008. Erişim tarihi: 02.11.2008. 
 50. ^ "Rating tablosu 27.02.2008". medyatava.com. 6 Ocak 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20110106100840/http://medyatava.com/rating.asp?TARIH=27.02.2008. Erişim tarihi: 02.11.2008. 
 51. ^ "Rating tablosu 05.03.2008". medyatava.com. 6 Ocak 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20110106002657/http://medyatava.com/rating.asp?TARIH=05.03.2008. Erişim tarihi: 02.11.2008. 
 52. ^ "Rating tablosu 12.03.2008". medyatava.com. 5 Ocak 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20110105180131/http://medyatava.com/rating.asp?TARIH=12.03.2008. Erişim tarihi: 02.11.2008. 
 53. ^ "Rating tablosu 19.03.2008". medyatava.com. 5 Ocak 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20110105030733/http://medyatava.com/rating.asp?TARIH=19.03.2008. Erişim tarihi: 02.11.2008. 
 54. ^ "Rating tablosu 02.04.2008". medyatava.com. 4 Ocak 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20110104204234/http://medyatava.com/rating.asp?TARIH=02.04.2008. Erişim tarihi: 02.11.2008. 
 55. ^ "Rating tablosu 09.04.2008". medyatava.com. 5 Ocak 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20110105151807/http://medyatava.com/rating.asp?TARIH=09.04.2008. Erişim tarihi: 02.11.2008. 
 56. ^ "Rating tablosu 16.04.2008". medyatava.com. 4 Ocak 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20110104215537/http://medyatava.com/rating.asp?TARIH=16.04.2008. Erişim tarihi: 02.11.2008. 
 57. ^ "Rating tablosu 23.04.2008". medyatava.com. 4 Ocak 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20110104164624/http://medyatava.com/rating.asp?TARIH=23.04.2008. Erişim tarihi: 02.11.2008. 
 58. ^ "Rating tablosu 30.04.2008". medyatava.com. 6 Ocak 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20110106040818/http://medyatava.com/rating.asp?TARIH=30.04.2008. Erişim tarihi: 02.11.2008. 
 59. ^ "Rating tablosu 14.05.2008". medyatava.com. 5 Ocak 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20110105101908/http://medyatava.com/rating.asp?TARIH=14.05.2008. Erişim tarihi: 02.11.2008. 
 60. ^ "Rating tablosu 21.05.2008". medyatava.com. 4 Ocak 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20110104224103/http://medyatava.com/rating.asp?TARIH=21.05.2008. Erişim tarihi: 02.11.2008. 
 61. ^ "Rating tablosu 28.05.2008". medyatava.com. 5 Ocak 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20110105054326/http://medyatava.com/rating.asp?TARIH=28.05.2008. Erişim tarihi: 02.11.2008. 
 62. ^ "Rating tablosu 04.06.2008". medyatava.com. 5 Ocak 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20110105160048/http://medyatava.com/rating.asp?TARIH=04.06.2008. Erişim tarihi: 02.11.2008. 
 63. ^ "'35. Altın Kelebek Ödülleri dağıtıldı"". 6 Aralık 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20081206133729/http://haber.mynet.com:80/detay/populer-kultur/-35-Altin-Kelebek-Odulleri-dagitildi/13Mayis2008/O1210669570531. Erişim tarihi: 02.11.2008. 
 64. ^ Galatasaraylılar'ın en iyisi 'Avrupa Yakası'