Askerî operasyon planı

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Askerî operasyon planı, askerî plan veya II. Dünya Savaşı sonrası bilinen adıyla savaş planı, silahlı kuvvetler, askerî kuruluşlar veya birimlere bağlı komutanlar tarafından planlanan, belli askerî amaçları gerçekleştirmek üzere hazırlanan çatışma, muharebe ya da savaş planlarıdır.[1]

Askerî operasyon planları genellikle bu planları hazırlayan askerî yapının doktrinlerine uygun şekilde üretilmektedir.

I. Dünya Savaşı yıllarında hazırlanan Schlieffen Planı ve Plan XVII, II. Dünya Savaşı kapsamında hazırlanan Barbarossa Harekâtı ve Amerika Birleşik Devletleri'nin Soğuk Savaş yıllarında hazırladığı planlar bu askerî planlara örnektir.

Askeri planların genellikle belirli kod adları bulunmaktadır.

Savunma planı[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir mevzii veya bölgenin düşman taarruzu karşısında savunmasını temin etmek için gerekli teferruatı da içine alacak şekilde planlanmış tertibat ve manevralardır.

Komutan tarafından yapılan bu planlar, kıtaların muhtelif mıntıkalara taksimi, emniyetin tesisi, ateşlerin koordine edilmesi, karşı taarruzların teferruatı gibi hususları içine alır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Truppenführung der Landstreitkräfte", Bonn 2000 (militärische Vorschrift, die als Verschlusssache - nur für den Dienstgebrauch behandelt wird) (Almanca)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]