Hava savaşı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Savaş

Miecze.svg

Savaş tarihi
Askeriye Portalı  

Hava savaşı, askerî saldırıların hava kuvvetleri ve/veya diğer kuvvetlere âit hava silahları kullanılarak gerçekleşen savaş türüdür. Bu tür saldırı türünün belli başlı iki türü vardır:

  • Havada saldırı: düşman uçaklarına, savaş uçakları ve kara silahlarıyla havada karşılık verilmesi şeklinde
  • Havadan saldırı: kara hedeflerine ve düşmanın kara silahlarına karşı havadan saldırı düzenlenmesi şeklinde

Bazen "it dalaşı" sonucu, bazen de kışkırtmaya yönelik uçuşlar sonrası çıkan savaşlardır. Bu savaşlarda tek veya çift pilotlu uçaklar kullanılır.

Kara savaşlarında olduğu gibi, hava savaşlarında bir uçak filosu, düşman uçak filosu ile karşı karşıya savaşmaz. Örneğin 10 uçağa 10 uçak karşılaşır her pilot kendine bir hedef seçer.Bunun nedeni kara savaşındaki gibi saldırılırsa çarpışma olasılığının yüksek olmasıdır. Eğer çarpışılırsa filo çok hasar görüp geri çekilme riski vardır. Bunlar için alınan önlem iki uçak 1 uçağı veya 2 uçak 2 uçağı takip eder. Gerekli manevralar yaparak uçaklar birbirlerini menzile alıp ateş açmak isterler.Bunu yapan taraf uçağı düşürür ve başka bir uçak ile it dalaşı yapar.

Türkiye'de ilk hava saldırısı, 1916'da Birinci Dünya Savaşı sırasında İstanbul'a yapılan hava saldırısıdır.[1]

  1. ^ Birinci Dünya Savaşı’nda İstanbul’a Yapılan Hava Saldırıları, Emin Kurt ve Mesut Güvenbaş, İş Bankası Kültür Yayınları, Mart 2018, ISBN 9786052953693