Askerî tedarik zinciri yönetimi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Askerî tedarik zinciri yönetimi, askeriyede tedarik zinciri yönetimidir. Bu, askerî malzeme uygulamaları için ürün ve hizmetlerin tedarik edilmesi, imalat ve sunulmasına yönelik çapraz fonksiyonlu bir yaklaşımdır.[1] Geniş yönetim kapsamı alt tedarikçileri, tedarikçileri, dahili bilgileri fonlamanı içerir. Askerî lojistik de, silahlı kuvvetlerin hareketini ve bakımını planlama ve yürütme bilimidir.

Sağlama, tedariklerin türü ve miktarının belirlenmesi, tedariklerin depolanması ve kurtarılması, tedariki, dağıtımı, bakımıdır. Bir askerî tedarik aşaması, tedarik programlarının belirlenmesinden bitmiş malzemelerin askerlik hizmeti tarafından kabul edilmesine kadar uzanır.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Lora, Francisco. "What is Military Supply Chain Management? | SCM Globe". www.scmglobe.com (İngilizce). 1 Kasım 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Şubat 2021. 
  2. ^ "Army Logistician (Understanding the Supply Chain Operations Reference Model)". alu.army.mil. 14 Mayıs 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Şubat 2021. 

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]