Baraj ateşi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gece çekilmiş bir Alman Baraj Ateşi

Baraj Ateşi (BA) ya da Baraj Atışı, özel surette ve belirli bir hedefe nişan alınarak yapılan atıştan farklı olarak, bir boşluğu veya sahayı doldurmak maksadıyla yapılan atış türüdür.

Atışı yapan platform veya mühimmata göre değişiklik göstermekle beraber Topçu Barajı, Roket Barajı gibi isimlendirilmelerde mevcuttur.

İngilizcesi Barrage[1] veya atışı yapan platforma göre değişiklik göstermekle beraber Artilerry Barrage[2] veya Rocket Artilerry Barrage[3] gibi atışın yapıldığı platform veya mühimmata göre değişmektedir.

Genellikle hava saldırılarına karşı bir grup asker yere sırtüstü yatarak hava taşıtının tahmini hızını hesapladıktan sonra, taşıtın kendisine değil de uçuş yoluna doğru aynı anda ateş açması şeklinde tezahür eder. Amaç, taşıtın bu biriktirilen baraj ateşiyle tahribidir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ MSB, Teriminoloji (PDF). TSK Yayınevi, MSB. Mart 2015. s. MFA. 18 Ağustos 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 14 Mart 2023. 
  2. ^ "Artillery Barrage". Spartacus Educational. 14 Mart 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Mart 2023. 
  3. ^ "'MLRS': A Rocket System for the Marine Corps" (İngilizce). 14 Mart 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Mart 2023.