Savaş karşıtı hareket

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Savaş karşıtı bir afiş
Orijinal olarak İngiliz Nükleer Silahsızlanma Kampanya hareketi (CND) için tasarlanmış barış sembolü

Savaş karşıtı hareket, genellikle bir ulusun silahlı bir çatışma'yı başlatma veya sürdürme kararına karşı, belki de var olan haklı bir neden'den bağımsız olarak, toplumsal bir hareket'tir. Savaş karşıtlığı terimi, çatışmalar sırasında tüm askerî güç kullanımına veya savaş karşıtı kitaplara, tablolara ve diğer sanat eserlerine karşı çıkan pasifizm'e de atıfta bulunabilir. Bazı eylemciler savaş karşıtı hareketlerle barış hareket'lerini birbirinden ayırır. Savaş karşıtı eylemciler, hükûmetlere belirli bir savaşa veya çatışmaya son vermesi veya önceden önlemesi amacıyla baskı yapmak için protesto ve diğer taban hareketleri ile birlikte çalışır.

Hindistan, Pilithar'da okul çocuklarının savaş karşıtı mitingi

Sanat ve kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

İngiliz şair Robert Southey'nin 1796 tarihli ''After Blenheim'' adlı şiiri Blenheim savaşı'ndan nesiller sonra ancak İngiltere yeniden Fransa'ya karşı savaş halindeyken yazılan savaş karşıtı edebiyatın ilk modern örneğidir.

I. Dünya Savaşı, savaştaki deneyimlerden etkilenmiş bir şair ve yazar nesli yarattı. Wilfred Owen ve Siegfried Sassoon da dahil olmak üzere şairlerin çalışmaları, siperlerdeki yaşamın gerçekleri ile o sırada İngiliz halkı tarafından savaşın nasıl görüldüğü ile Rupert Brooke tarafından kaleme alınan daha önceki vatansever dizeler arasındaki karşıtlığı ortaya çıkardı. Alman yazar Erich Maria Remarque, çeşitli ortamlara uyarlanan ve savaş karşıtı medyanın en sık alıntılanan parçalarından Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok'i kaleme aldı.

Pablo Picasso'nun İspanya İç Savaşı'nda faşist'lerin Guernica'yı bombalaması sonucu can kaybına duygusal tepki oluşturmak için yaptığı 1937 tarihli tablosu Guernica'da ise gerçekçilikten çok soyutlama kullanıldı. Amerikalı yazar Kurt Vonnegut, Vonnegut'un tanık olduğu II. Dünya savaşında Dresden'in bombalanması'nı tasvir eden 1969 tarihli Mezbaha No 5 romanında bilim kurgu temalarını kullandı.

20. yüzyılın ikinci yarısı, "Eve of Destruction" ve One Tin Soldier gibi savaş karşıtı müzikler ve M*A*S*H ve Die Brücke gibi filmler de dahil olmak üzere genelde Soğuk Savaş'a veya Vietnam Savaşı gibi belirli çatışmalara karşı çıkan diğer sanat formlarında güçlü savaş karşıtlığına tanıklık etti. Irak savaşı, belgesel film gişe rekorları kıran Amerikalı film yapımcısı Michael Moore'un Fahrenheit 9/11 'i ve Kanadalı müzisyen Neil Young'ın 2006 albümü Living with War 'da dahil olmak üzere savaş karşıtı önemli sanat eserlerine yol açtı.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]