Arslan Baba

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Arslan Baba, Ahmed Yesevi'nin ilk hocasıdır. Arslan Baba'nın doğum ve vefat tarihleri hakkında kaynaklarda bilgi yoktur. Aslen Türk olup Taşkent'li olduğu da rivayet edilmektedir.

Bir zaman, Mezar-ı Şerifte bulunduğu ve İmam Rıza'nın öğrencisi olduğu söylenen Arslan Baba'nın, Yesevi'nin manevi yücelmesinde önemli bir yeri vardır. Ahmet Yesevi'nin geleceği hakkında aldığı işaret üzerine Türkistan'a gitmiş, uzun yıllar orada yaşadıktan sonra Ahmet Yesevi'yi bulup ilim öğretmiştir. Arslan Baba, rivayete göre; Muhammed'in emanet ettiği hurmayı Ahmet Yesevi'ye ulaştırmak görevini üstlenmiştir. Kimi rivayete göre 400 sene kimi rivayete göre 700 sene yaşamış olan Arslan Babaya, hurmayı verdikten sonra Ahmet Yesevî'yi nasıl ve ne şekilde bulacağı, onun terbiyesi ile meşgul olmasını ifade ettikten sonra bir perde hasıl oldu. Görevi aldıktan sonra Sayram'a gelip vazifeyi ifa ettiğinin ertesi yılı vefat eder.[1] Divan-ı Hikmet'te bu hadise şöyle dile getirilir: "Yedi yaşta Arslan Bab'a selâm verdim, "Hak Mustafa emanetini lutfedin dedim", Hem o vakit bin bir zikrini tamam ettim, Nefsim ölüp lâ- mekâna yükseldim işte".

Bir rivayete göre de Muhammed'in verdiği hırkayı giydirir. Ayrıca ona bin bir zikir telkin eder. Bu olaydan bir süre sonra da vefat eder. Yesevi, Aslan Baba'nın vefatından sonra, onun son işaretine uyarak Buhara'ya gidip dönemin ünlü bilgin ve mutasavvıflarından Şeyh Yusuf Hemedani'ye bağlanır.

Arslan Baba'nın türbesi Kazakistan'ın Türkistan şehrindeki Yesi yakınında, Otrar'da bulunmakta ve ziyaret edilmektedir.

Ayrıca hicri 594 (1197) yılında vefat eden Mansur Ata'nın Arslan Baba’nın oğlu olup, Ahmed Yesevi'nin öğrencisi olduğu bilinmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Seyyid Hasan Hace Nakıbü’l-eşraf Buhari, Müzekkir-i Ahbab (Yazma nüsha, s. 299-301).
  • Evliyalar Ansiklopedisi, s.703

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]