İçeriğe atla

Antarktika tarihi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
İnsanlık tarihi

Ortelius tarafından 1570 yılında çizilen Dünya Sahnesi Görünümü adlı Dünya haritası.

Antarktika coğrafyasında geçen olayların tarihidir. Antarktika’nın tarihi oldukça yenidir. 1820 yılında keşfedilmiştir. Tarihi boyunca birçok devlet hak iddia etmişti taki Antarktika anlaşmasına kadar. Günümüzde sadece bilimsel araştırma için kullanılıyor.

Antarktika’nın Keşfi[değiştir | kaynağı değiştir]

Antarktika uzun süre boyunca sadece bir teoriydi. Aristoteles Dünya’nın iki kutbu olduğunu savunmuştu. Özellikle coğrafi keşifler sırasında birçok kaşifi cezbetmişti. James Cook da dahil olmak üzere birçok denizci kıtayı araştırmış ama bulamamıştır. 17. Yüzyıldan itibaren keşif çalışmalarına başlandı.1820 yılında Rus İmparatorluğu donanması kıtayı keşfetti. Kıta karasına ilk defa 1821’de çıkıldı. 1895 yılında ise ilk kez teyit edilen ayak basma gerçekleşti.[1][sayfa belirt]

Bölgede Hak İddiaları[değiştir | kaynağı değiştir]

1833 yılında Birleşik Krallık hak iddia etmeye başladı. Leopol Amery döneminde kıtanın tamamında hak iddia etmeye çalışılsa da başarısız olundu. 1840 yılında Fransa hak iddia etti. Norveç 1931 yılında Peter I adasında hak iddia etti. Belli bir süreden sonra Norveç sınır ihlali yapıp Birleşik Krallık’tan toprak aldı. Omond House Antarktika’daki ilk kalıcı üs oldu. Üs İskoçya’ya aitti daha sonrasında Arjantin’e devredildi. 1940’larda Arjantin’de hak iddia etti. Şili’de daha sonraları bu yarışa katıldı.1961 yılındaki Antarktika anlaşması sonucunda Antarktika tarafsız bölge ilan edildi.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Bayatli, Altay (1 Ocak 2022). "Osmanlı ve Kutup Stratejisinin Haritacılık Tarihi ve Coğrafi Keşifler Perspektifinden İncelenmesi / Examining of The Ottoman and Polar Strategy from The Perspective of The History of Cartopital and Geographical Discoveries". dergipark.org.tr. 3 Şubat 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Şubat 2022. 
  2. ^ "Antarctica - History". Encyclopedia Britannica (İngilizce). 19 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Mart 2021.