İçeriğe atla

Animated Portable Network Graphics

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Örnek bir APNG resim

Animated Portable Network Graphics, kısaca APNG, PNG için henüz onaylanmamış bir hareketli görüntü biçimidir. GIF gibi 256 renk limiti olmadığı için görüntüler çok daha nettir.

APNG, 2004 yılında Mozilla geliştiricileri Stuart Parmenter ve Vladimir Vukicevic tarafından geliştirildi. Linux dağıtımlarında sık kullanılan PNG kütüphanesi libpng'ye APNG desteği, 2006 yılındaki bir Google Summer of Code(GSoC) projesiyle gerçekleşti.

APNG formatına sahip bir çizim

APNG dosya biçimi, uzantı olarak tıpkı PNG gibidir. PNG imzasını taşıyan bu görüntüler, içlerindeki veri yığınlar aracılığıyla PNG dosyalarından farklılaşırlar.

APNG dosya biçimi özelliklerini taşıyan hareketli görüntüler, GIF gibi 256 renk limiti olmadığı için görüntüler çok daha nettir. GIF görüntü biçiminin aksine, 24 bit derinlik ve 8 bit şeffaflık destekler. APNG, MNG'nin aksine, eski PNG sürümlerine de destek sunar. Eski PNG çözücülerle uyumluluk açısından, ilk kare normal PNG biçimindedir. Bu sayede kullanıcı APNG desteklemeyen bir tarayıcıda bu ilk kareyi görebilecektir.

Destekleyen tarayıcılar

[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]