İçeriğe atla

VP8

Vikipedi, özgür ansiklopedi
VP8
VP8 logo
MIME türü video/VP8
Geliştirici Google
İlk sürüm 13 Eylül 2008
Biçim türü Video kodlama biçimi
İçeren WebM, Matroska

VP8, On2 Technologies tarafından 2008 yılında piyasaya sürülen açık biçim ve telifsiz bir video sıkıştırma formatıdır.

Başlangıçta On2'nin önceki VP7 formatının özel mülk ardılı olarak piyasaya sürülen VP8, Google'ın On2 Technologies'i satın almasının ardından Mayıs 2010'da açık ve telifsiz bir format olarak piyasaya sürüldü. Google, VP8 biçimini uygulamak için patentlerinde geri alınamaz bir patent sözü verdi ve Creative Commons Atıf 3.0 lisansı altında biçimin bir belirtimini yayınladı. Aynı yıl Google, revize edilmiş BSD lisansı altında VP8'in referans uygulaması olan libvpx'i de yayınladı.

Opera, Firefox, Chrome ve Chromium, HTML5 video etiketinde VP8 video oynatmayı destekler. Kullanıcının yüklü DirectShow filtresi varsa, Internet Explorer resmi olarak VP8'i destekler.[1] Google'a göre VP8, WebRTC ile bağlantılı olarak ve Grafik Değişim Formatının (GIF) yerine kısa döngülü animasyonlar için bir format olarak kullanılır.

VP8, Vorbis ve Opus audio ile birlikte Matroska tabanlı konteyner biçimi WebM'ye çoklanabilir. Görüntü biçimi WebP, VP8'in çerçeve içi kodlamasını temel alır. VP8'in doğrudan halefi VP9 ve Alliance for Open Media'dan (AOMedia) ortaya çıkan telifsiz internet video formatı AV1, VP8'e dayanmaktadır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Açık kaynak kodek bileşenlerinin listesi

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Microsoft: Internet Explorer 9 To Support VP8 – OSnews". www.osnews.com. 29 Mayıs 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Ekim 2022.